11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Kultur Kino Black´47

Black´47

Black´47 isminden de anlaşılacağı üzere 1847´de Kara Yıl´ı, İrlanda’daki kıtlık döneminde geçen bir kesiti anlatır. Kıtlık (An Gorta Mor) ada halkının dörtte birinin ölümüne ki bir milyon insana tekabül ettiği, iki milyonunun da adayı terk etmek zorunda kaldığı söylenir, neden olmuş, hakkında yüzlerce binlerce kitap yazılmış, yine binlerce türkü yakılmış, yüzlerce filme konu olmuş. Kara Yıl 1847 yani Black´47 de bu iddiayla yapılmış bence İrlanda usulü başarısız bir kovboy filmini çağrıştırıyor.  

Lance Daly´nin yönettiği, P. J. Dillon´un senaryosunu yazdığı filmde başrol oyuncularından Hugo Weaving (Hannah), filmin başında Londra´da İngilizlere karşı gelen bir İrlandalı direnişçiyi işkencede konuşmadığı için boğarak öldürür. Bizim yerli korucuları bugünlerde AKP´li Kürtleri ve MİT ile yakın temastan kopmamakta kararlı olan KDP´lileri çağrıştırır. Hannah´nin başına akabinde ne geldiği bilinmez iken kıtlığın sürdüğü adaya geliriz. İrlanda’yı bilenler bilirler, yemyeşil bir adadır. Bir ustanın elinden çıktığı belli olan filmde ise ada sararmış, kurumuş, karamsar ve kara, yeşile dair bir iz kalmamıştır. Bence kıtlığı film boyunca mükemmel yansıtan görsel görüntülere şahit olunur.

Martin Feeney (James Frecheville) isimli bir genç ordudan kaçıp ailesine gelir. Afganistan´da İngiliz ordusu için savaşmış bir gazidir. Bugünkü Kürdistan´da görev yapan özel kuvvetler, JÖH, PÖH, JITEM, MITEM gibi artık adları neyse insan öldürmenin sıradanlaştırılarak öğretildiği ölüm makinelerinden biri haline getirilmiş sendromlu biridir. Evleri yıkılmış, annesinin kuzeni ve aynı zamanda komşusu tarafından bir domuzun beslendiği ahır haline getirilmiştir. Feeney ailesinin başına gelenleri öğrendiği sırada, annesi açlıktan ölmüş, kardeşi İngilizler tarafından asılmıştır, üstü başı perişan halde yengesi çıkar gelir. Ellie (Sarah Greene) Martin´i ailesine götürür. Ordudan kaçtığı anlaşılır ama Feeney´in niyeti Amerika´ya gitmektir. Yengesi ve ailesini de beraberinde götürmek ister.

İngilizler kaşınırlar. Dünyanın her yerinde işgalcilerin yaptıklarını yaparlar. Martin Feeney´i başlarına bela etmek için ailesinden geriye kalanları katlederler. Feeney´de savaşta öğrendiği hünerlerini eski sahiplerine karşı teker teker uygulamaya başlar. Her türlü işbirlikçi ve işgalciyi yok etmek farzdır misali cezalandırmalarını büyük bir ustalıkla yerine getirir. Kısa zamanda bir halk kahramanı ve efsane olur çıkar. Ünü krallığın başkentine kadar yayılır. Filmin başında bahsettiğim Hannah onu bulup yok etmekle görevlendirilir. Karşılığında cezası affedilecektir. Subay Pope (Freddie Fox) Hannah´ya eşlik edecektir.

Film bu ya Hannah ile Feeney Afganistan´da İngilizler için savaşmış iki katildir aslında. Birbirlerini ve yeteneklerini, kimin kimi nerede nasıl yok edebileceğini ikisi de orduda çok iyi öğrenmişler, bu hizmet ve yeteneklerine rağmen yine de İngilizlere yaranamamış uşaklardır aslında. Uşakların günü gelip de gözlerini açmaları bilinç sorunudur. Hayat ikisinin de gözlerini açmakla mükelleftir. Hayatta kalan her işbirlikçinin zamanı gelince ihya olmaları bu tezimi kanıtlar. Feeney kafasına koyduğu cezalandırma infazlarını cömertçe yerine getirir.

Feeney´de ne sınıf ne de ulus bilinci vardır. Ailesinin öcünü almakla başlayan süreç zamanla İngilizlerin kıtlık sürecinde oynadıkları rolü protestoya dönüşecektir. Başarısız bir western filmini çağrıştırsa da biraz kendinizi zorlayarak beğenebilirsiniz. Bana asıl rahatsızlık veren film boyunca iki-üç parça ile geçiştirilen filmin müziksiz oluşuydu. İrlanda demek müzik demek iken, bu kara yıla ait nice ağıtlar hatta İngilizlere isyan eden o yılların yasaklı türküleri varken, bu denli müziksiz bir İrlanda filmini ben ilk defa gördüm. Ne kadar kara da olsa o yıl, bence dönemin otantik türküleri yani müziği bence filmin western içeriğinin görmezden gelinmesine neden olabilirdi. Filme sırf bu yüzden başarısız bir kıtlık klasiği denilebilir. Direnişin yol açabileceği gelişmeleri klasik bir faşist intikam alma düzeyine indirgemiş böylelikle değerini yitirmiş ucuz bir film denilebilir.

09.10.2018

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Futbol: Süper Lig

- Demir Grup Sivasspor: 0 - MKE Ankaragücü: 0 Stat: Yeni 4 Eylül Hakemler: Arda Kardeşler, Mehmet Salih Mazlum, Mehmet Ali Akkor Demir Grup Sivasspor: Samassa, Erdoğan...

Fünf Projekte für innovative Lösungen in der humanitären Hilfe mit EU-Forschungspreis ausgezeichnet

Warnsysteme bei Bränden in Slums oder Flüchtlingslagern, Fernüberwachung von Wasserreservoirs, ein erschwingliches Telefonladegerät in Kombination mit einer Solarlaterne, Prothesen und Orthesen aus dem D3-Drucker...

„Bozkırın Tezenesi“ Neşet Ertaş Kırşehir’de müzikli söyleşiyle anıldı

"Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 8. yılında Kırşehir'de müzikli söyleşiyle anıldı. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen program öncesinde fuaye alanında...

Neue Zahlen zur Gleichstellung: „Die Trendwende ist noch längst nicht geschafft“

Am Freitag veröffentlichte der Senat den zweiten Hamburger Gleichstellungsmonitor. In diesem Monitor werden jährlich verschiedene Kennzahlen und Indikatoren ausgewertet, die darüber Auskunft geben, wie...