11.5 C
Hamburg
Dienstag, September 29, 2020
Start Home Ayfer Tunç: Yeşil Peri Gecesi

Ayfer Tunç: Yeşil Peri Gecesi

Ayfer Tunç: Yeşil Peri Gecesi

Ondört yaşında öğretmeninin tacizine uğrayan, ondokuzunda bir porno dergisine çıplak poz veren, küçükken babaannesi Fikriyehanım tarafından sürekli yapılan telkinlerle büyüdüğünde “annesi gibi orospu olacağı” suçlamalarıyla yetişen kahramanımız feleğin çemberinden geçmiş, acıların kadınını anlatan dört dörtlük bir profildir.

Babası iş kazasına uğrar, kolu kopar, adam kendini alkole verir. Karısını ihmal eder. Kadın teselliyi onu aldatarak bulacağını sanar. Kahramanımız ki rivayete göre yazarın bir başka romanı olan “Kapak Kızı”-Şebnem’dir adı, annesini Süleyman Amca’sıyla iş üzerinde yakalar. Küçük ruhunda fırtınalar kopan kızı hayat kucaklar.

yesil.jpg

Önce aile dağılır, anne yurtdışına gider, yıllar sonra traji komik şekilde anne-kız şöyle bir görüşürler. Baba problemden beter sorun olur, hayatı kararmış kızının hayatını genel durumuyla daha da beter eder.

Aradan yıllar geçer, Osman ile evlenen kahramanımız mutlu evlilik oyunları oynarken geçmişine yakalanır. Osman’ın kardeşi kahramanımızın tabiriyle “orospu çocuğu Teoman”ın Uluçmüdürdayısı kahramanımızı tanır. Adam İstanbul Emniyet Müdürü’dür ve yirmi küsür yıl boyunca dergide çıplak poz veren kızın bakışlarındaki küstahlıktan etkilenmiş ve onu hiç unutmamıştır. Kaderin oyunu onu işte karşısına çıkartmıştır.

Koskoca İstanbul Emniyet Müdürü önüne gelene tecevüz edebilecek yetkisi var sanılır. Kahramanımızın kameralı tuzağına düşen her türlü zavallılıktan uzak adamın hayatı kayar.

Ayfer Tunç‚un “Yeşil Peri Gecesi” yurdum insanından bir kadını anlatıyor. Kitap bittiğinde iyi de bu hikayeyi biz zaten biliyoruz, yeni hiçbir şey yok diyorsunuz. Şaşırtıcı veya zevkle okunan yanı edebi dili.

Kahramanımız ilk aşkı Ali ve okul yıllarından kendisine hayran Selda sayesinde seks skandalını kazasız belasız atlatıp hayatına mutlu bir sonla devam eder.

Çürümüş müdür geçekten toplum, hayat herkese mi karşı böylesine acımasızdır, mücadele etmek ile zeka arasındaki bağın formülünü kim çözer, halkımız neden bu denli açıkgözlü ve uyanıktır gibi soruları roman bittiğinde insan kendine sormadan edemiyor.

Ayfer Tunç bir romanın devamı ustaca nasıl yazılırı “Yeşil Peri Gecesi”yle kanıtlıyor.
17.07.2011

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bundesregierung ruft europäische Unternehmen zu nachhaltigen Investitionen auf

Start des European Sustainable Finance Summit / Umfrage zur EU-Taxonomie zeigt Handlungsbedarf Zum Start des European Sustainable Finance Summit rufen Bundesfinanzminister Olaf Scholz und Bundesumweltministerin...

Bel fıtığının şiddetine göre farklı şekillerde tedavisi mümkün

Medicana Avcılar Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Dr. Öğr. Üyesi Nazlı Çakıcı, bel fıtığının, vakanın şiddetine göre farklı şekillerde tedavisinin mümkün olgunu belirtti Medicana Avcılar...

DHL dekarbonisiert alle ’less-than-container’ load Seefrachtsendungen

Deutsche Post DHL Group hat alternative Bio-Kraftstoffe als wichtigen Hebel identifiziert, um die Auswirkungen der Seefracht auf die Umwelt zu reduzieren. DHL Global Forwarding, der...

„Leonardo da Vinci’ye Saygı“ sergisi Ankara’da sanatseverlerle buluşacak

Leonardo da Vinci'nin yaşamına ve eserlerine atfedilen, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde açılacak sergide Onay Akbaş, Bedri Baykam, Mercan Dede (Arkın Ilıcalı), Devrim Erbil, Burçin Erdi,...