13.4 C
Hamburg
Freitag, Oktober 23, 2020
Start Kultur Kino Haracıma Dokunma

Haracıma Dokunma

Haracıma Dokunma

Eski Istanbul´da fi tarihinde neşeli ve eğlenceli şarkıların söylendiği Nikos´un meyhanesine silahlı biri gelir. Kabadayının birini soymaya çalışır, yanındaki davranan birini elinden vurur. Adam kendisinden istenen para yerine tabancasını çıkartır ve soyguncuyu oracıkta vurur. Osman (Yılmaz Güney) kardeşi Mehmet´in dükkanına geldiğinde onu iş yerinde göremez. Birazdan hafiyeler gelip kardeşinin meyhanede öldürüldüğünü haber verirler. Kardeşinin cesedi başında gözyaşı döken Osman, kendine geldiğinde onu vuranın Arif Bey´in (Hayati Hamzaoğlu) adamı Çolak Mahmut olduğunu öğrenir.

Sonra evinde bıçağını yanına alır, bir hoca merhum kardeşinin geride kalan elebiselerini getirir, annesi gözyaşı döker, Osman onunla vedalaşarak ayrılır. Soluğu Madam Maygonoş´un (Gülsün Kamu) evinin önünde alır. Kapıdaki erketeciyle Arif Bey´e haber göndererek adama posta koyup kimyasını bozar. Haberi alan Bey sinirlenir, çalgılı danslı müziği dağıtır. Osman´ın kardeşinin yanına gitmek istediğini Madam´a bağırır.

Ertesi sabah semt kahvesine uğrayan Osman´ı zamanın kolluk kuvvetleri milletin önünde gözaltına alıp karakola, bir Paşa´nın huzuruna getirirler. Paşa kardeşinin katili Çolak Mahmut´u köşe bucak aradıklarını, kulağına gelen haberlere göre Osman´ında Çolak Mahmut´un peşinde olduğunu, kahvede, meyhanede onu aradığını iki adamı bu yüzden hırpaladığını duyduğunu ona aktarır. Paşa, Osman için tahkikat yaptırtdığını, hakkında zabıtlara geçmiş bir kayıta rastlamadığını da özellikle belirtir. O güne kadar efendice yaşamıştır Osman, Paşa onun acısını anlamaktadır, ama zabıtanın işine müdahale etmesinin akıllıca bir iş olmadığını, karşısındaki kişilerin azılı ve belalı olduklarını, başının belya gireceğini ihtar etmek için onu çağırtdığını anlatır. Osman onlardan uzak durmalıdır, mahkeme herşeyi halledecektir. Ona işinin başına dönmesini tavsiye eden Paşa, onu bir daha karşısında görmek istemediğinin altını çizer. Osman gittikten sonra Paşa adamına onu takip etmelerini Osman´ın halini gözünün pek tutmadığından emreder.

Arif Bey, namı diğer Mengene Arif adamlarına kendi kahvesinde bağırıp çağırarak gidip Osman´ı bulmalarını, ona son ihtarını iletmelerini emreder. Yolda elinde tespihi ile giderken Osman´a Arif´in adamları kısa sürede ulaşırlar. Osman peşindeki beş adamı çabuk fark eder. onları peşine takar, kamasını çıkartır beline koyar. Adamlarında elleri bıçaklarındadır. Onu kovalamaya başlarlar birden. Onları yıkıntı bir harabeye çeken Osman hepsini oldukça kolay bir şekilde tek tek haklar. Hatta son ayakta kalan ikisine kamasını kınından çekmesi yeter, adamlar tabanları yağlarlar.

Adamlarının bir kişinin hakkından gelememesi Mengene Arif´i küplere bindirir. Bıyıklarından bile utanmayan adamlarını olduğundan fazla haşlar. Ve Osman´a Mengene Arif´in ne demek olduğunu daha doğrusu kim olduğunu göstereceğine dair yeminler eder. Bir başka bir kahvede ise Osman, Mengene´nin adamlarını nasıl korkutup püskürttüğünü milletin gülüşmeleri arasında anlatır. Eğlence ve iyi bir muhabbet malzemesi yakalayan cemaat boş durmaz güler ve neşelenirler.

haracimadokunma.jpg
Olayı haber alan Paşa zabitlerine fırça atar. Bir adamı bulup getirememişlerdir, ki katil Çolak Mahmut´u kastettiği bellidir, hepsinin sürülmelerini isteyip istemediklerini kendi adamlarına sorar. Bu arada Mengene, Osman´ı Çolak Mahmut´a havale eder. Çolak dayak yiyen diğer adamlarla alay eder. Haberi getiren çakal, Osman´ın boş adam olmadığını, balyoz gibi yumrukları olduğunu anlatır. Mengene muhatap olmak istememektedir, Çolak için bir eksik bir fazla farketmemelidir, hapiste ağa ona bakacaktır. Çolak Mahmut elinde uzun bir kama ile yüzünü ve burnunu yaralamadan kamasının sivri ucu ile bıyıklarıyla uğraşırken kızgın delikanlıya yazık olacak diyerek görevi üstlenir.

Kara Osman´ın Niko´nun meyhanesinde olduğu haberi, kafası dumanlı bir meyhanede eğlenen Çolak Mahmut´a iletilir. Çolak adamlarının kendisi ile gelmeleri teklifini reddeder. Körpe dana ile bir başına hesaplaşmak, yirmi kişi ile geldiler dedirtmek istememektedir. Dışarıda kurulmuş masaların birinde rakısını yudumlayan Osman´a kendisini gösteren Çolak Mahmut, işte geldiğini, kendisini aradığını duyduğunu, işini bitireceğini söyler. Osman ise onun neden durduğunu merak eder. Çolak atılır kamasını çeker. Osman ise sandelyesini. Acayip bir kavga başlar. Kama sandalyeye karşı. Çolak düşer Osman vurur habire, sonra kalkar yine uzun bıçağı ile saldırır, Osman sandelyesiyle kendisini savunur. Kavga böyle dakikalarca devam eder. İkisi de boş değildir. Bir ara Osman Çolak´ı altına alır tokatlamaya başlar. Güvenlik görevlileri gelir, ikisini ayırır ve Çolak Mahmut´u alıp yanlarında götürürler.

Haberi duyan Mengene Arif ben yapacağımı bilirim der başka bir şey demez. Kara Osman´ı bulmak için takıldığı kahveyi adamlarıyla basar, bol bol hava atar, oradakilere ona neler yapacağını kahveci Rüstem (Danyal Topatan)´ı tokatlayarak ilan eder. Erkekse kendi kahvesine gelmesini iletmelerini söyler. Sonrada adamlarıyla bir at arabasına atlayıp kaybolurlar. Kısa bir süre sonra da Kara Osman kahveye damlar. Rüstem olup biteni anlatır. Kara Osman soluğu Mengen´nin kahvesinde alır. Kendisine servisi reddeden adamı pataklar, millete bir nutuk da o atar, tehditler savurur. Mengene´yi karısının koynunda olsa bile bulup çıkartacağını, onun boyunun ölçüsünü vereceğini anlatır.

Mengene bu arada Paşa´nın karşısında onun uyarılarını dinlemektedir. Bir dahaki vakasında gözünün yaşına bakılmayacak hakkında kanuni işlemler yapılacaktır. Kara Osman kahvede otururken Mengene´nin zaafını konuşan iki kahve şahidinden öğrenir. Madam Maygonoş isimli şarkıcı dansöz hakkında ileri geri konuşanların Mengene hakkından gelmektedir. Bunu duyan Kara Osman kalkar ve kahveyi terk eder. Osman Maygonoş´u kaçırıp Anjelik´in evine getirir. Kadın zorla mahkumdur, alıkoyulur. Haber Mengene Arif´in kulağına gittiğinde öfkesi dağ gibi olur. Civarın bütün kabadayılarına haber uçurulmasını Osman´ın kellesinin kendisine getirilmesini aksi takdirde adamlarının derisinden davul yapacağını haykırır. Telaşlı ve korkulu bir koşuşturmaca başlar.

Maygonoş ile Osman beraber olurlar. Maygonoş ona sokaklardan onu Mengene´nin kurtardığını anlatır. Kara Osman daha fazla laf istemez, ne zaman çağırırsa kadın gelecektir. İsterse bunu Mengene´ye de söylemelidir. Kara Osman çıkıp gideceğini, istediği zaman gelmesi gerektiğini tekrarlayarak artık serbest olduğunu arkasından çıkıp gidebileceğini söyler ve kaybolur. Mengene´nin adamları onu fellik fellik aramaktadırlar. Onun olabileceği her yere girer çıkarlar, sonra da gidip Rüstem´in kahvesini basarlar. Osman´a hakaretler yağdırarak ona hamam oğlanı derler, ortaya çıkmazsa namerttir gibi laflar ederler.

Mengene´ye giden Maygonoş olup biteni anlatınca sahibinden dayak yer. Mengene ulan Kara Osman geliyorum diyerek evini terk eder. Rüstem´e uğrayan Osman kahvenin dağıtılmış halini görür ve o hale getirenlerin Mengene´nin adamları olduğunu işitir. Sonra işyerini yakarlar Mengene´nin adamları. Osman´da Mengene´ye zarar verir. İş o noktaya gelir, ok yaydan çıkmıştır artık. İki kabadayının karşılaşmaları vakti gelmiştir. Osman bu fikrinden tanıdığı Mustafa´ya bahseder. Devreye büyük ağalar girer, arabulculardır bunlar, genç kabadayılara birinin mezara birinin hapise gideceğinden dolayı acımaktadırlar. Ertesi gün kuşluk vakti Horoz İhsan´ın kahvesinde bir araya gelip huzura çıkmaları için taraflara haber gönderilir. Mustafa, Murat Reis´in haberini Osman´a iletir. Osman razı olur, haberi alan Mengen´de buluşmaya yanaşır.

Ertesi gün kabadayılık ananelerine uyan iki kabadayı kalabalık bir ekibin karşısına çıkarlar. Önce Mengene Arif kalabalık bir yandaş grubu ile damlar. Sonra Kara Osman bir başına çıkıp geliverir. Önce Mengene´ye anlaşmazlıklarının nedeni sorulur. Eski kabadayıların önünde birbirlerine küfür ve hakaret eden Mengene ile Osman´ı eski kulağı kesikler uyarır, sakin olmaya ve yeniden oturmaya çağırırlar. Sonra yine ikili birbirine diklenir. Eskiler bu işin racon kuralları ile çözülmeyeceğini ne halleri varsa görmelerini toplantıyı hemen terk etmelerini isterler. Mengene, Osman´ı Surdibi´ne gece kapışmak için erkekse gelmesi yolunda aşağılayarak davet eder. Osman ise geleceğini küfrederek söyler.

Artık mutlak son gelmiştir. Gece onlarca insandan oluşan kalabalık bir topluluğun önünde iki kabadayı kapışmaya başlar. Biri diğerinden ustaca kullanmaktadır uzun bıçağını. Kolay kolay yenişemezler. Tam bir folklorik bıçak kavgası sergilenir, seyirciler heyecana boğulurlar. Mengen ile Osman soluk soluğa kalmışlardır. Ellerindeki ceketlerini fırlatıp atarlar. Saatler süren kavgada fırsatını bulan Kara Osman iki defa Mengen Arif´i uygun anında mıhlar ve devirir. Mengene karnını tutarak devrilir. O Romalıların kısa kılıcını andıran uzun bıçağı iki defa derinden karnında yiyenin herhalde yaşama şansı da yoktur. Kara Osman elindeki kanlı bıçağı öfke ile toprağa fırlatır, adamları Mengene´ye koşarken Osman arenayı terk edip karanlıkta kaybolur ve film biter.

Filmde haraç alma gibi bir sahne olmadığından, adının Haracıma Dokunma´dan ziyade Raconuma Dokunma olması kesinlikle daha isabetli olurdu. Bir diğer göze batan ve sorgulayan sahne filmin başında tabancaların kullanılması yerine bıçakların kullanılması daha uygun olurdu. Zira o sahnenin dışında koca filmde bir defa daha silah patlamıyor. Herkes bıçaklı, kamalı, falçatalı. 1965 yılı yapımı Haracıma Dokunma´nın senaryosunu Yücel Uçanoğlu yazmış, filmin yönetmeni ise Hasan Kazankaya. Diğer oyuncular, Tuncel Kurtiz, Handan Adalı, Çetin Başaran, Sami Tunç, Selahattin Ersoy, Özdemir Akın.

27.08.2010

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Europäische Konferenz am 21. Oktober: Bundesminister Altmaier und Kommissar Breton setzen Impulse für eine effiziente öffentliche Beschaffung

Im Rahmen der deutschen Ratspräsidentschaft findet heute die von der Europäischen Kommission und dem Bundeswirtschaftsministerium gemeinsam organisierte rein virtuelle Europäische Konferenz zur Öffentlichen Beschaffung...

Emlakçılık faaliyetlerinde yeni düzenlemeler

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, taşınmaz ticaretine ilişkin yönetmelik değişikliğiyle, emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçladıklarını belirterek,...

Patrick Schmeing verlässt die Bonner Bundeskunsthalle

Patrick Schmeing verlässt die Kunst- und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland in Bonn zum 1. April 2021, um als neuer Geschäftsführender Vorstand und Direktor die...

Tiyatro yönetmeni Ayşe Emel Mesci: Kürtçe oynanınca mı sorun oluyor?

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) bünyesinde faaliyet yürüten Teatra Jiyana Nû tarafından Nobel ödüllü yazar Dario Fo’nun eserinden Kürtçeye uyarlanan ‘Bêrû’ isimli oyunun, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nca...