13.4 C
Hamburg
Mittwoch, September 30, 2020
Start Home Gabriel Garcia Marquez: Bir Kayıp Denizci

Gabriel Garcia Marquez: Bir Kayıp Denizci

Gabriel Garcia Marquez: Bir Kayıp Denizci

Luis Alejandro Velasco bir denizcidir. 22 Şubat 1955 tarihinden itibaren birinci tekil şahısın ağzından anlatmaya başladığı deniz kazasını yazar Marquez‚e anlattığını, öykünün dahası romanın öyküsünden girişte okuruz. Antillerde gerçekleşen kaza sonucu bir muhripden denize düşüp kaybolan sekiz kişiden biridir Velasco.

Şubat 1970’de yazılan romanın 1982 yılının Nobel ödülünü aldığını ayrıca belirtmek gerekir. Üstadın olayın yol açtığı polemikler ile sonrasındaki siyasi ve toplumsal etkileşimler ve gelişmelere değinmesinden çok anlatının özü tam bir edebiyat hediyesidir. Kahramanımız Velasco adı üstünde bir denizcidir, hani her limanda bir sevgilisi olan cinsinden. Kendisinin de özellikle değindiği gibi başına gelen felaketten birkaç gün önce arkadaşlarıyla birlikte gittiği sinemada “Kasırga” isimli bir filmi izler. Kaza öncesi ilk günlerin heyecansız doğal akışı kimseleri ilgilendirmeyecek kadar sıra içidir.

denizciNihayet 24 Şubat 1955’de Kolombiya Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Caldas isimli muhrip ABD’nin Alabama eyaletindeki Mobile isimli tersanelerdeki tamirinden sonra Catagena’ya yani evine doğru yola koyulur. Mürettabat nihayet evlerine dönecekleri için sevinçli ve heyecanlıdırlar. Her gemicinin sevdiği birini düşlediği varsayımının doğruluğuna inanarak Velasco’nun da Mary’sini düşündüğünü belirtmemiz gerekir. Askeri bir gemideki olası romantizmin çapını en iyi galiba askerler ya da o muhripte çalışanlar bilebilir.

Romanda verildiği sıralama ile önce Çavuş Miguel Ortega ölümcül bir deniz tutulmasına yakalanır, hemen hemen aynı anda da fırtına başlamıştır. Luis Rengifo can yeleğini giyerken gemideki yüklerin ipini kesmeleri komutunu alan ve hemen harekete geçen Ramon Herrera kıpıdamadan kalır. Büyük bir dalga murettabatın bir kısmını denize fırlatıp atmıştır. Kısa süre sonra kahramanımız denize düştüğünü anlar.

Luis Alejandro Velasco kendisiyle birlikte geminin battığını sanır. Zira muhripin taşıdığı yüklerin sandıkları çevresinde yüzmektedir. Elbise paketleri, buzdolapları, radyolar arasında yüzen Velasco arkadaşlarından Julio Amador Caraballo’nun birilerine yardım eden sesini duyar. Kurtarma salını ve arkadaşlarını hemen hemen aynı anda gören kahramanımız sarıldığı sandığı bırakıp birkaç dakikalık başarılı yüzmesiyle dahası üç hamle ile sala ulaşıp üstüne çıkar.

Kurtarma salının çevresinde üç arkadaşı ona ulaşmaya çalışırlar. Ambarcı Eduardo Castillo, Julio Amador Caraballo ve Luis Renfigo. Onlara yardım için küreklere asılan Velasco ileride bir yerde bir sandığa tutunmuş Ramon Herrera’yı görür. Kısa süre sonrada hepsini tek tek gözlerinin önünde kaybeder. Ölenlerin arasında muhripin ikinci komutanı Teğmen Jamie Martinez Diago’nun da olduğunu daha önce öğreniriz.

Ve Velasco’nun denizdeki bitip tükenmek bilmeyen sonu gelmez yalnızlığı başlar. Dile kolay uçsuz bucaksız bir denizde yemeksiz içeceksiz günlerce sürecek olan bir yalnızlıktır bu. Her bir gün olağanüstü kazanılmış bir zafer gibi atlatılır. Hemen başlatılan aramalar sekiz kişinin öldüğüne artık kanaat getirilince durdurulur.

Gabriel Garcia Marquez “Bir Kayıp Denizci” ile bize gerçek bir öyküyü anlatırken, iyi bir edebi romanın illa da kurgulanması ve mutlaka hayal ürünü olması gerekmeyeceğini de öğretiyor. Velasco’nun yaşadıkları, kurtuluşu, on gün yemeden içmeden bir denizde canlı kalabilmesi, kurtarılması ve sonrası, memleketinde ulusal kahraman ilan edilmesi, yaşadıklarının öyküleştirilmesi edebiyatı ve romanı zenginleştiren bir anlatı.

11.08.2011

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Schweizer Referendum: Präsidentin von der Leyen begrüßt klares Votum für Personenfreizügigkeit mit der EU

Kommissionspräsidentin Ursula von der Leyen hat die Entscheidung des Schweizer Volkes begrüßt, weiterhin Teil der Personenfreizügigkeit der Europäischen Union zu sein. Sonntag haben knapp...

BTSO, Bursa’nın en büyük 250 firmasını açıkladı

OYAK Renault'un 24,6 milyar liralık değerle ilk sırada yer aldığı listede ikinci TOFAŞ, üçüncü Bosch oldu Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) kent ekonomisine ışık...

EU-Staatsanwälte leisten Eid vor Europäischem Gerichtshof

Bei einer Zeremonie vor dem Europäischen Gerichtshof haben die Staatsanwältinnen und Staatsanwälte der neuen Europäischen Staatsanwaltschaft Montag ihren Eid abgeleistet. Die Europäische Staatsanwaltschaft wurde...

Erkeklere inat başladığı futbolda adını milli takıma yazdırmak istiyor

TFF Kadınlar 2. Lig ekiplerinden Horozkent Spor oyuncusu Amber Selin Karaosmanoğlu: "Bana 'sen topa bile vurmazsın git bebekle oyna' dediler. İnat ettim, bu sevdaya...