ALMANYALILAR

Osman Aysu: Puslu Anılar

Osman Aysu: Puslu Anılar

Orhan Saran uyanıp kendine geldiğinde hafızasını yitirmiştir. Kim olduğunu, başına gelenleri, yanındaki kadının kim olduğunu, geçmişini hatırlayamaz. Tam bir travmadır yaşadığı. Sayfalar dolusu hafızasını yitirmiş adamın içsel cansıkıcı konuşmalarını, fikir yürütmelerini okuruz. Sürekli eh artık yeter hadi bir şeyler olsun diye sayfaları çeviririz de çeviririz.

pus.jpg

Orhan’ın birden yanında peydahlanan sevgilisi Şebnem ona bu yaşadaığı hastalığı atlatması için yardımcı olur. Roman ilerledikçe Şebnem’in güya kardeşi Naci’nin Orhan’ın ortağı olduğu, tedavisi için uğraşmaları gerektiği, Orhan’ın ekonomik sorunları olduğu ortaya çıkar. Naci tüm sorunları çözecektir, tabi Orhan’dan bir vekaletname alır ise eğer.

Osman AysuPuslu Anılar”da işe fazla kahraman katmamış. Birgün küçük bir tesadüf sonucu önceleri takıldığı ve tanıdığı bir antikacı kendisini sokakta tanır ve kartvizitini verir. Olaylar gittikçe çetrefilleşir. Orhan Şebnem’i Naci ile yakalar. Kardeş değil sevgili olduklarını, Naci’nin onun iş ortağı olmadığını, Şebnem’in de asıl sevgilisi olmadığını öğrenir.

Vasat, sürükleyicilikten uzak, gerilimi cimri eserin bilmem kaçıncı sayfasında Orhan’ın gerçek aşkı Nermin devreye girer. Tam her şey açıklığa kavuştu, alçak Naci ile edepsiz Şebnem açığa çıktılar derken olaylara Nermin’in de karıştığını anlarız.

Oldukça basit, yavan, sıradan bir kurguda anlatı bolca esner ve esnetir. Artık şu adam birşeyler hatırlasa dersiniz. Nermin’in Naci’nin sevgilisi çıkması, Orhan’ın servetini ele geçirmek için bütün komployu hazırlamış olması işe yaramaz. Orhan son buluşma yerinde polisi önceden hazırlayıp pusuya yatırmıştır. Hepsi yakalanırlar ve roman biter.
Puslu Anılar” okunsa da olur okunmasada. Çabuk unutulacaklar listesinden bir örnektir sadece.

21.07.2011

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

fzyildz

...Yürek ay gibidir vakti gelince tutulur...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: