11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Home Kerime Nadir: Aşka Tövbe

Kerime Nadir: Aşka Tövbe

Kerime Nadir: Aşka Tövbe

1944 yılında kaleme alınan “Aşka Tövbe” savaş yıllarında yayınlandığı günlük gazetelerin tirajını arttırırmış. Kerime Nadir yerli edebiyatın aşk romanı yazarlarından hala en ünlüsü. Gazetelerde günlük yayınlanan romanın bu son halini Selim İleri‚ye borçluyuz. Kerime Nadir‚de bilindiği üzere en az onun kadar ayrılıkların, karmaşık duyguların, acıların, aşk yaralarının yazarı.

Şehbal’in kendi anlattığı hikayede onun üç yıldır ilkokul öğretmenliği yaptığını öğreniriz. Yaz tatillerinde İstanbul’a giden öğretmen hanım bu defa mesleğini sürdürdüğü Göbel’de kalma kararı almıştır ki Mübin’den mektup alır. İstanbul’a gelmesini isteyen Mübin onun çocukluktan beri büyük aşkıdır. Beraber büyümüşlerdir. Şehbal Mübin için canını verecek derecede kara sevdaya tutulmuştur.

tövbe.jpgŞehbal davetten kendince anlamlar çıkarır. Kalkar Suadiye’ye gelir. Mübin’in nihayet beklediği son hamleyi yapıp ona ilanı aşkını bildireceği gibi saf hayallerde yüzerken çağrının gerekçesi ortaya çıkar: Mübin Nazan’ı sevmektedir, ona aşıktır. Şehbal’in kendisine olan aşkının farkında olmayan odun Mübin kızcağızı derinden yaralar.

Kerime Nadir‚in ara roman dediği, yani iki önemli eserin arasında dinlenmek için yazılmış, bu hafif ama sürükleyici romanda (iki buçuk saatte ancak bitirebildim) ara figürler de vardır: Kızkardeşler Nazan ile Rezzan, ikilinin küçüklükten beri alay konusu ettikleri çocukluk arkadaşları. Tıp son sınıftan terk, tüccar Osman Siret, namı diğer Doktor Hoca, yine Hoca gibi Göbel’de yaşayan komşu Hafize Kadın, bir de Doktor Hoca’nın kardeşi Selman Siret ve Şehbal’e hayatının en kötü günlerinde arkadaşlık yapan Hüceste.

İstanbul’a çağrının amacı, Şehbal’in Mübin için Nazan’ı ikna edilmesidir. Şehbal yüreği kan ağlasa dahi aşkı için bu asaleti gösterir ve Nazan ile konuşur. Nazan bir başkasıyla gizlice uzun zamandır beraberdir ve çok yakında evlenme planları yapmaktadır. Gelecek planlarında Mübin gibi birine yer yoktur. İçin için sevinir bir yandan Şehbal, diğer yandan sevdiğinin onu sevmeyen bir başkasını sevmesine şahit olmanın acısını yaşamaktadır.

Mübin Şehbal ile kısa süreliğine beraber olur. Nazan’ın düğününe gider. Bir süre sonra da Nazan ile adı çıkar. Nazan kocasını boşar tam onunla beraber olacakken Mübin nihayet veya yine denilmeli Şehbal’i sevdiğini anlar. Ama artık iş işten geçmiştir. Mübin Şehbal’i defalarca derinden yaralamıştır. Hamileliğini Mübin’den gizleyen Şehbal çocuğunu aldırmak zorunda kalır. Sonra da romanın sonunda demeli kendisinin uzun zamandır peşinde olan, karısı bir hastalıktan dolayı vefat eden dul kalmış Selman Siret ile evlenir.

Mübin kendisini her defasında affeden Şehbal’i kazanacağaından çok emindir. Ama Şehbal onda geleceğini görmez. Aşkını kalbine gömer, kalbi uyuşsa da kimyası uyuşmadığı biricik aşkına aşka tövbe etmesi tavsiyesinde bulunarak yeni nikah kıydığı hariciyeci eşi ile tayin olduğu Brüksel’e giderler.

“Aşka Tövbe” Karime Nadir‚in aşk-nefret ilişkisini ustalıkla yansıttığı keyifle okunacak sıradan bir aşk romanı.
09.04.2012

Vorheriger ArtikelIssız Adam
Nächster ArtikelAyla

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Fünf Projekte für innovative Lösungen in der humanitären Hilfe mit EU-Forschungspreis ausgezeichnet

Warnsysteme bei Bränden in Slums oder Flüchtlingslagern, Fernüberwachung von Wasserreservoirs, ein erschwingliches Telefonladegerät in Kombination mit einer Solarlaterne, Prothesen und Orthesen aus dem D3-Drucker...

„Bozkırın Tezenesi“ Neşet Ertaş Kırşehir’de müzikli söyleşiyle anıldı

"Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 8. yılında Kırşehir'de müzikli söyleşiyle anıldı. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen program öncesinde fuaye alanında...

Neue Zahlen zur Gleichstellung: „Die Trendwende ist noch längst nicht geschafft“

Am Freitag veröffentlichte der Senat den zweiten Hamburger Gleichstellungsmonitor. In diesem Monitor werden jährlich verschiedene Kennzahlen und Indikatoren ausgewertet, die darüber Auskunft geben, wie...

Hijyenik olmayan ortamda hazırlanan buzlar mikrop yayabilir

Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Bengisu Ay, "Hijyen koşullarından emin olmadığınız yerlerde buz tüketiminden kaçının" ifadelerini kullandı Medipol...