27.1 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeJohn Steinbeck: Bitmeyen Kavga

John Steinbeck: Bitmeyen Kavga

John Steinbeck: Bitmeyen Kavga

Roman Jim Nolan isimli oldukça kararlı birinin kaldığı kiralık odasını terk edip kendisine verilen adrese gitmesiyle başlar. Jim’in babası Roy Nolan birkaç yıl önce polislerce öldürülmüş kavgacı bir proleterdir. Jim de babasından geri kalmamıştır. Başvurusu elinde Harry Nilson’un karşısına çıkan Jim üyelikten söz açar. Nilson onu aydınlatırken babasını tanıdığını anlatır. Sohbette bahsedilen üyeliğin adı söylenmeden büyük bir ihtimalle komunist partisi üyeliği olduğu anlaşılır.

Jim’in partiye girmesindeki ısrarında serserilikten içeri düştüğü günlerde içeride tanıştığı siyasilerin dahası onların kavgalarına olan bağlılıkları, kendisiyle gerçekleştirdikleri sohbetlerin etkisi olduğunu anlatır. Sonra sohbet karşılıklı aile üyelerinin tanıtımı ile devam eder. Daha sonra romanın ilerleyen sayfalarında göreceğimiz profesyonel örgütleyici, mücadelenin çemberinden geçmiş usta devrimci Mac, Harry Nilson’u ziyarete gelir. Harry, Mac ile Jim’i tanıştırır.

kavga.jpg

Mac o andan itibaren yanından ayırmadığı Jim’i ilk önce çocuklar dediği kavga arkadaşlarıyla tanıştırır. Bütün kemikleri kırılmış Joy, yatak odası radikali ve sırf bu yüzden sıkça arkadaşlarına bolca pasta yediren Dick bunlardan ikisidir. Kısa bir süre içerisinde Jim kendisini tam bir kolektifin içerisinde bulur. Jim Mac’a eylem arenasında işçilerle birlikte neden çalışmak istediğini gerekçeleriyle sıralar. Mac onun aralarına katılmasından memnunluk duyar.

Jim bir ara teksir makinesi kullanmayı öğrenirken sempatizanlardan para toplamaktan dönen Mac kaldıkları yere gelir. Joy polisce yine yakalanmıştır. Kayıtlarda altı kez isyana teşvik, yirmi otuz serserilik suçlaması, bir düzine kadar görevli memura karşı koyma ve saldırma vardır. Georg Camp’ı arayıp galiba avukattır, Joy’un sarhoşluktan tutuklanmasının sağlanması kararlaştırılır. Mac ile Jim ertesi gün Torgas Vadisi’ne gideceklerdir. Mac’ın amacı onbinlerce dönümlük bu arazideki toplanacak elma ve meyveleriyle ve bunları toplayacak yüzlerce işçiyle dopdolu kampda ses getirecek bir direniş eylemi örgütlemek, arzuladığı gürültüyü koparabilirlerse eylemi Tandale’deki pamuk tarlalarına yaymaktır.

Profesyonel devrimci, eylemci herşeyden önemlisi örgütleyici Mac ve onun yeni öğrencisi ama kararlılığı ve kavgasına olan inancıyla Jim, olası grev imkanlarını planlarlar. Mac’ın geçmiş tecrübelerine dayanarak ayaküstü yaptıkları planlarını da yanlarına alan ikili ertesi gün bir yük katarında yapılan kaçak yolculukla adı geçen Torgas Vadisi’ne gelirler. Uzun bir dinlendirici uykudan sonra hava kararınca kasabaya giden ikili Alfred Anderson’un “Lokanta Arabası”na gelirler. Kasabada yaklaşık elli aktif sempatizanları vardır. Al onları sıcak bir dostlukla karşılayıp karınlarını doyurur. Durum değerlendirmesi yapıp gerekli bilgileri aldıktan sonra orayı terkederler. Sokakta karşılaştıkları polisi ustaca atlatırlar.

Roman heyecanlı, sürükleyici, alışılmışın dışında bir üslupla işçi sınıfı kavgasını ustaca anlatan edebi bir eser tadında devam eder. Grevin örgütlenmesi aşamaları, yaşanılan farklı evrelerdeki birbirinden değişik sorunlarla ustaca başedebilme, yaratıcı eylem ruhunun bariz örnekleri, yığın ile sınıf bilinçli işçi arasındaki ayrımlar, kendiliğinden gelişen bir eyleme doğru an ve yerde yapılan önderlikle mucizeler yaratılabileceğine dair sayısız örneklerle doludur kitap. “Bitmeyen KavgaJohn Steinbeck tarafından yazılmış devrimci romana en iyi örneklerden biridir. İşçilerin ruh halleri, karşılaştırmalı örnekleri, basının yeri ve zamanı geldiğinde gerçekleri nasıl da ustaca çarpıttığına dair örneklerle, abartısız yalın gerçekçi kahramanlarla adeta içimizden tanıdığımız birilerinin anlatılması okuru yazara ve romanın kahramanlarına yakınlaştırır. Dünya işçi edebiyatının ölümsüz örneklerinden biridir.

1936’da yayınlanan romanın sonunda kavganın bitmediğini “Bitmeyen Kavga” bize bir kez daha hatırlatır.

 

07.08.2011

Vorheriger ArtikelKrallar Kralı
Nächster ArtikelIssız Adam

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular