16.1 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartKulturKinoIssız Adam

Issız Adam

Issız Adam

Alper derin cinsel sorunları olan, doymak bilmez, çok büyük bir ihtimalle gizli eşcinsel biri ve sürekli paydos saatinde kapısının önünde şarabını içtiği bir restoranın sahibidir. Internetten bulduğu kadınlarla yatarak cinsel açlığını gidermeye çalışan belki binlerce belki milyonlarca erkek veya kadından biridir. Zavallıdır, kendi uçkur sorunlarını çözmekden aciz Odipus kompleksi ile kuşatılmış kendinde, attığını vuran çapkın erkekdir. Filmin sonunda vurduğunun bizzat kendisi olduğunu anlamak için çok okumuş olmak gerekmez.

Birgün kitap ve plak satan magazaların birinde Eda ile karşılaşır. Alper kadını takip eder, klasik bir yurdum insanı tanışma muhabbetini izler neredeyse ikna oluruz. Ede’nın çalıştığı, çocuklara özel günlerinde hayallerindeki kahramanları canlandırabilecekleri butiğin önünde devlet malı direğe döner. Alper sahibi olduğu restoranda aynı zamanda aşçılık da yapmaktadır. Eda’nın kalbini çeler. Bu defa kadının kalbine giden yolun boğazından geçtiğine tanık oluruz. Erkek Alper dişi Eda’ya düpedüz ilk datelerinde tecavüz eder.

issizadam.jpgEda Alper’e aşık olur. Alper’de kendince Eda’ya. Bunun tecavüzden çok galiba başarılı olup bir türlü yansıtılamayan büyük şehir belediyesi insanının yalnızlığıyla ilgisi olmalıdır. Adamın sevgi yani duygu anlamında ki yalnızlığı ıssızlığı, cinsel açlığını giderme yolunda cennet gibi bir yerdir. Alper’in Eda’yla ilişkisinin mantığı tutarsızdan öte yokluk derecesinde seyir etmektedir.

Alper’in annesi Tarsus’dan kalkıp bir gündüz ansızın nikah şahitliği yapmak için İstanbul’a gelir. Bizimkiler bu arada flörtten ahpab çavuşluğa geçmişlerdir. Anne Eda ile arkadaş olur beraber iyi zaman geçirirler. Yer yer annesinin Alper’in sinirlerini bozduğuna tanıklık ederiz.

Alper kadını sadece üzerine çıkılacak cinsel bir obje olarak görür. Film de bunu ustaca da yansıtır, başarısız bir oyunculuk sergilese dahi onun neyi kastettiğini, kadına bakışını kristal açıklığında görürp anlarız. Düğün biter anne gider, kendince mutluluğu yakaladığını sanan Eda hayal kırıklığına uğrar. Zira Alper adeta madem ki annem gitti bende bu ilişkiyi bitiriyorum der. Eda ana avrat söver Alper’den yaralı bir şekilde ayrılır.

Hayatta kadınların üstüne çıkmaktan başka bir ideali, herhangi bir maneviyatı olmayan Alper tam bunalım takılır. Sonunun hiçliği ıssızlığını yansıtır. Film biter adama, ilişkisine, ucuz yaşama biçimine acımaktan başka bir şey hissetmezsiniz.

10.05.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular