13.9 C
Hamburg
Sonntag, Oktober 25, 2020
Start Home Reşat Nuri Güntekin: Çalıkuşu

Reşat Nuri Güntekin: Çalıkuşu

Reşat Nuri Güntekin: Çalıkuşu

Feride küçük yaşta yetim kalmış iradesi sağlam, güçlü bir karakteri olan cıvıl cıvıl bir genç kızdır. Teyzesinin oğlu Kâmran´a aşıktır, Kâmran´da Feride´ye. Roman bu ikisinin olağandışı aşkını anlatır. Geriye dönülerek anıların anlatılmasıyla kurgulanmış uzun aşk hikayesi yabancı bir şehirde ve bir otel odasında Çalıkuşu Feride´nin çocukluk ve ilk genç kızlık dönemlerini anlatmasıyla başlar. Anne babasını yitirdikten sonra onu Istanbul Erenköy Kozyatağı´ndaki Besime Teyse´si himayesi altına alarak büyütmüş, Feride´yi Nötre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi´nde okutmuştur.

Romanın diğer ana kahramanı Kâmran, Besime Teyze´nin genç ve yakışıklı oğludur. Ne yapar eder zamanla evlerindeki çalıkuşu lakaplı hayat dolu bu kızı sever. Kız da onu, ama Feride aşkını kendisine dahi itiraf edemeyecek kadar utangaç ve çekingendir. İnsan okurken acaba öyle bir bayan bugün var mıdır diye sorası geliyor. Kâmran ile Feride nişanlanırlar, hemen akabinde Kâmran bir kaç yılllığına Avrupa´ya gider, Feride de bu süre içerisinde okulunu bitirir.

calikusu.jpg

Ve o gün gelir iki aşık evlenmek üzere bir araya gelirler. Düğünden bir kaç gün önce esrarengiz bir bayan Feride´yi ziyaret ederek Kâmran´ın İsviçre´de ki gizli ilişkisinden bahseder. Feride çareyi düğünden, Kâmran´dan, aileden ve kendisinden kaçmakta bulur. Önce bir eski dadısına sığınır gizlice, sonra da lise diplomasının işe yaradığı yıllar olduğundan Anadolu´ya şansının da yaver gitmesi ile öğretmen olarak kaçar. O il senin bu ilçe benim öğretmenlik yapar. Onlarca, yüzlerce çocuğa ders verir. İlk günlerden itibaren başından geçenleri not alır, yani günlükler tutar. Issız bir köyde daha sonra kuşpalazından ölecek Munise isimli fukara bir kız öğrencisini ilerleyen dönemde evlatlık alır.

Bir gün olay olur, köye yaralı bir asker getirilir. Tedavisi için bu ıssız köye gelen doktor Hayrullah Bey öylesi bir yerde Feride gibi birinin ne işi olduğuna kafa yorar, onun gizli bir yarası olduğunu, büyük bir kırıklığı içinde taşıdığını anlar ve yıllar sonra bir Yeşilçam filminde karşılaşılabilecek bir kurgu ile Feride´nin imdadına yetişir. Bu arada Kâmran gözden uzak olan gönülden de ırak olura örnek olurcasına Münevver ile evlenmiştir. Feride daha o yıllarda Anadolu´nun birkaç yerinde sayısız tecrübeler edinir, insanlarla tanışır. Yalnız bir bayan olmanın dayanılmaz ve kaçınılmaz algılarına ve çakalların yoğun sulu ilgilerine maruz kalır, örneğin Hafız Kurban Efendi, Şeyh Yusuf, Reşit Bey gibi. Hayrullah Bey vefatından sonra iki sevgiliyi bir araya getirmeyi başarır.

Reşat Nuri Güntekin´in bu aşk romanı her ne kadar haklı olarak çokça okunup benimsense de Feride´nin ruh halini yansıtmada o kadar da başarılı olduğu söylenemez. Onun ruhunda kopan fırtınalara dair hemen hiç bir ipucunu görmeyiz. Usta anlatıcı daha çok olayların yoğun akışı içerisinde bu eksikliği başarıyla giderebilmişse de, uzun yıllar gizli bir aşkı adeta kendisinden dahi saklayan birinin iç dünyasında kopan fırtınalardan bizi nedense uzak tutmak istemiş gibidir.

Büyük bir aşkın önünde hiç bir engel yoktur. Üstat adeta aşk her daim güçlü ve uludur, anlamsız ve aptal gururu ve kıskançlığı dahi yener, der bu eseriyle. Üstadın 1922´de yayınlanan bu romanındaki ideal kendisini ezdirmeyen kadın tiplemesi sosyal yaşamda hâlâ bugün bile arzulanan boyutlara gelememiştir. Bu anlamda Çalıkuşu´nun toplumsal boyutları da gözardı edilemez.
22.10.2010

Vorheriger ArtikelTakiye – Allahın Yolunda
Nächster ArtikelKrallar Kralı

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

„Wirtschaft braucht weiterhin unsere Unterstützung“

Bundeswirtschaftsminister Altmaier hat sich Donnerstag mit Vertreterinnen und Vertretern von 35 Wirtschaftsverbänden per Videokonferenz über die aktuelle Lage in den Unternehmen und Betrieben ausgetauscht....

Arjantin’de asgari ücret ve sosyal yardımların artırılması talebiyle gösteri düzenlendi

Arjantin'de binlerce kişi, asgari ücretin ve sosyal yardımların artırılması talebiyle gösteri yaptı. Çeşitli sosyal organizasyonlar ve sol görüşlü grupların çağrısıyla başkent Buenos Aires'te toplanan binlerce...

EU mobilisiert internationale Geber zur Unterstützung der Rohingya-Flüchtlinge

Donnerstag hat die Europäische Union gemeinsam mit den Vereinigten Staaten, dem Vereinigten Königreich und dem Hohen Flüchtlingskommissar der Vereinten und den Ländern der Region...

Batman’da özel bir hastanede hastaları robot ADA karşılıyor

Batman'da özel bir hastanede hastaları yerli teknoloji ile üretilen robot ADA karşılıyor. Konya'da, Akınsoft yazılım firmasınca kurulan "AkınRobotics" fabrikasında tasarlanan robot ADA, Batman'da özel bir...