11.1 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Home Tahsin Yücel: Sonuncu

Tahsin Yücel: Sonuncu

Tahsin Yücel: Sonuncu

Selami Harici, Sorbonne Üniversitesi’ni bitirmiş bir felsefeci, çevirmen, dilbilimci biridir. Hayatının kitabı dediği “Serencam”ı yazma planları yapmaktadır. Yazacağı bu kitap sıradışı bir kitap olmalıdır. Olayları bize ilk bölümde birinci tekil şahıs olarak Zarife anlatır. Zarife, Selami’nin hanımıdır. Selami’nin “Serencam”ı yazma serüveninin Zarife’de bıraktığı izlenimler komiktir, düşündürücüdür, oldukça da abartılı, dramatize edilmiş olaylarla süslüdür.

“Serencam”ı ha yazdı ha yazacak, yazıyor derken tam umutların yitirilmeye başlandığı anda Selami kolları sıvar. Aradan bu arada kırk yıl geçmiştir. Çiftin Müştak, Müşerref, Müşfik ve Müşfika isimli çocukları olmuş, artık büyümüşlerdir. Çocukların babalarının yazma olayına bakışları da sayısız önyargılarla ve reddetmeyle doludur.

Dokuz aylık trans halinde yaşanan ve geçen sürede Selami Harici yıllardır kafasında yazdığı hayatının eserini nihayet kağıda döker. Kitabın yazılma süreci kadar basılma süreci de sıradışıdır. Tam bir çılgınlık denilen macera artık okurunda istemi doğrultusunda nihayet onu hayata uyarlayacak ve okuruyla buluşturacak yayınevini bulur. sonuncu.jpg

Ne var ki Selami’nin istemleri ve gelişmeler sonucu “Serencam” tek bir adet basılır. Kitabın sayfa sayısı doğru okuyorsunuz yirmi yedi bindir. Dünyanın en kalın kitabıdır yazılan. Eserini elinden bırakmayan Selami, “Serencam” yanıbaşında aşırı heyecana dayanamaz ve ölür. Bir süre sonra da Zarife Harici “Serencam”ın onikibindörtyüzaltmışdördüncü ya da onikibindörtyüzaltmışbeşinci sayfasını okuduğu sırada hayata gözlerini yumar.

Yeni bölümde “Serancam”a çocuklardan Müşfik’in sahip çıktığını görürüz. Anlatıcı değişse de birinci tekil şahıs tarzı değişmez. “Serencam”ın evlerine getirilmesini Müşfik Harici’nin hanımı Nevin şaşkınlıkla karşılar.

“Serencam” daha çok bir süs eşyası gibi odanın birinde en güzel yere yerleştirilir. Kitabın uğursuzluk getirdiği kanısı artık yerleşmiştir. Nevin hamile kalır, kitabın uğur getirdiğine inanmaya başlarlar. Yeni bir kitaplık yaparak “Serencam”ı ödüllendirirler.

Küçük Lami Harici dünyaya gelir. Bu arada “Serencam”ın namı yayılmaya başlar. İş adamının biri yarım milyon dolar teklif eder kitaba ama Müşfik’in aile yadigarı bu eserin satılmasına gönlü elvermez. “Serencam”ın bu nesildeki öyküsü de serüvenlerle doludur. Büyük dev eserle birlikte büyüyen Lami tam dedesinin torunu olur çıkar. Kısa sürede yazma konusunda onun da bir dahi olduğu anlaşılır.

Üç bölümden oluşan romanın son bölümünü bu defa torun Lami Harici anlatır. Yine birinci tekil şahısla olaylar anlatılır. “Serencam”ın coşku veren merak dolu serüvenleri devam eder.

Tahsin Yücel en az “Serencam” kadar dev bir roman yazmış. Yine olağanüstü, yine her bir satırı edebiyat dolu, yine gülmece, toplumsal eleştiri ve ahlak dersleri veren bir klasik yazdığı.

“Sonuncu” üstadın en az Selami Harici’nin “Serencam”ı kadar önemli bir roman. Daha uzun yıllar üzerinde tartışılıp konuşulacak, yazılıp anlatılacak büyük, dev bir klasiktir “Sonuncu”.
06.07.2011

Vorheriger ArtikelAmin – Amen
Nächster ArtikelKelebekler

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Mor Defter

Oldukça sıra dışı bir çalışma ile karşı karşıyayız. Girişin bunaltısını atlatabilirseniz eğer Yılmaz’ı ciddi boyutlarda ama oldukça başarısız bir polisiye filmde izleyebilirsiniz. Her ne...

Deutschlands schönste Seiten im Herbst entdecken

Reiseexperten von Dertour geben Tipps für Urlaub im eigenen Land Ein paar Tage am Meer, in den Bergen oder in einem charmanten Städtchen verbringen –...

Check-Up için sakın geç kalma erken gel!

Erken teşhis hayat kurtarır ALMANYALILAR - Özellikle kanser gibi ciddi hastalıkların erken teşhisinin hayat kurtardığı, sık sık ispat edilmekle birlikte erken teşhisin baş aktörü check-up...

Hamburg Airport schließt die Erneuerung des Hauptvorfelds erfolgreich ab

Fit für den Flugbetrieb der nächsten Jahrzehnte Es ist geschafft – nach viereinhalb Jahren Bauzeit und exakt im Zeitplan ist das Vorfeld 1 am Hamburg...