17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartKulturKinoKelebekler

Kelebekler

Çocuklar ne zaman büyürler bilir misiniz? Okula başlayınca mı? Ergenliğe girince veya çıkınca mı? Lise diplomasını alınca, üniversiteye girince mi veya askerliğini bitirip gelince, evlenince mi? Hayır. Hiç biri. Ebeveynlerinden birini yitirince. Tolga Karaçelik´in senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2018 yılı yapımı Kelebekler´inde de bu böyle. Küçükten büyüğe Suzan (Tuğçe Altuğ), Kenan (Bartu Küçükçağlayan) ve Cemal´de (Tolga Tekin) otuz yıl önce annelerinin intiharından sonra oracıkta büyüyüverirler. Aile parçalanır, kardeşlerin her biri bir yana dağılır. Babaları Hasanlar Köyü´nde bir başına kalır.

Almancı aynı zamanda astronot Cemal´e otuz yıl sonra babalarından bir mektup gelir. Kardeşlerini de alıp köye gelmesini istemektedir. Suzan öğretmenlik yapmakta ve kendisini aldatan ve zerre kadar dinlemeyen bir koca ile boşanma aşamasındadır. Kenan ise dizilerinden tanıdığımız bunalım takılan garip bir eski aktör, şimdilerde seslendirme sanatçısıdır. Cemal ise ne garip bir tezatlıktır ki hem Almancı hem de astronottur. Büyük ağabey kardeşlerini onca yıldan sonra görür, bir araya toplar ve babalarının davet mektubu aracılığıyla Hasanlar Köyüne giderler. Ama baba vefat etmiş geriye bir de abuk sabuk bir vasiyet bırakmıştır. Kelebekler gelip öldüklerinde gömülmelidir.

Her insanın hayatı roman olmayacağı gibi her hayatın da filminin çekilmeyeceğini söylemeliyiz. Film drama komedi karışımı bir şey ama bence ne dram var yeteri kadar ne de komik. Hatta filmdeki zirve denilebilecek dört sahneyi çıkartırsanız geriye film de kalmaz. Hikâye sağlam olmadığı gibi oyuncular da tartışmalı. Dünya sinemasında dizi oyuncularının sinema filmi oyunculuğu yapması (Türkiye galiba hariç) ender karşılanır. Zira ikisi birbirinden farklı dünyalardır. İkisinin de oyunculuğu, oyunculuk kalitesi başka dünyalardır. Dizilerden tanıdığımız kadrodaki tüm sanatçıların başarısız oyunculukları ve performansları gözden kaçmaz.

Köye gelirlerken yolda konakladıkları otelcinin tavsiyesiyle gittikleri gazinoda Suzan’ın sarhoş olup kavga çıkartması, köyde günlerdir devrilen kamyondan barut yedikleri için zırt pırt patlayan tavuklar muhabbeti, imam efendinin ölünün arkasından dua etmeye yanaşmayan sahnesi ve son olarak da babalarının vasiyetinde yazdığı gibi çınarın altındaki çobanın anlattığı hikâye dışında filmde ne ilginç, ne de sinema denilecek bir şey ben göremedim.

Hakikaten sinema bu mu? Hadi uyduruk birkaç ödülü yurtdışında aldınız kıstasınız, sinema anlayışınız bu kadarcık mı? 2018 yılında çekilen yerli sinemaya iyi ve güzel bir örnek mi? Neden bu kadar haşin değerlendiriyorum? İnsan kahırlanmadan edemiyor. Madem olanaklarınız var, o kadar emek veriyorsunuz bari ciddi ve kalıcı bir film yapamaz mısınız kardeşim? Daha ne kadar katlanacağız yeteneksizliklerinize, beceriksizliklerinize, insanınızın zekâsı ve aklıyla dalga gecen ucuz adına sinema demeye bin şahit ister çalışmalarınızla? Yapamıyorsanız soyunmayın bu işe.

Kelebekler son yıllarda izlediğim en başarısız, çapsız denilmese de tembel olduğu kesin gayri ciddi çalışmalardan biri. Eğer zamanınızı gerçekten de boşa harcamak istiyorsanız, birkaç cahil film eleştirmenlerine gerçekten de inanıyorsanız, yine de emeğe saygı diye buna da bakmalı diyorsanız izleyebilirsiniz itirazım yok. Ben dişlerimi gıcırdattığımı söylemek isterim. Sinema filmi değil uzun mu uzun berbat bir skeç denilebilir.

04.09.2018

Vorheriger ArtikelTahsin Yücel: Sonuncu
Nächster ArtikelOrhan Kemal: El Kızı

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular