24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeKerime Nadir: Funda

Kerime Nadir: Funda

Kerime Nadir: Funda

Çoğu entel geçinen kibirli ve küstah edebiyatçılar için aşk romanları, pempe diziler, Kerime Nadir gibi yazarlar ucuz edebiyattır. Önemsenip ciddiye alınmamalıdır. Yılda onaltı kişinin tek bir kitap okuduğu ülkede bunu söylemek cehaletten başka bir şey değildir. Kerime Nadir eserlerini yazdığı dahası yayınlattığı her günlük gazetenin tirajını artıracak kadar toplumca benimsenen narin bir kalem idi. Eserleriyle aramızda hala yaşadığını söylerken, romanı insana sevdirmeye çalışan aşk romanlarının ölümsüz ismi olarak her zaman sevgiyle yad edilecek saygın bir insan olarak anılacaktır eminim.

“Funda” klasik bir aşk romanı. Onüç yaşındaki Fehiman bir gün düşer, bacağını yaralar. Ağabey dediği Vedat kendisiyle ilgilenir. Roman böyle başlar. Fehiman Vedat’ın çekiciliği karşısında ona aşık olur, çok güzel biri olduğunu adamın yüzüne söyler. Vedat bu iltifatın üzerinde pek durmaz. Adamın ne iş yaptığını bilmeyiz. İşi vesilesiyle sık seyahat yaptığı, altı ayda bir ortadan kaybolduğunu Fehiman’ın yakınmalarından öğreniriz.

funda.jpg

Vedat Paris’e gider. Aradan sekiz ay geçer. Ve bir gün kara haber gelir. Kara haberi Vedat’ın arkadaşı Nizamettin getirir. Vedat bir trafik kazası geçirmiştir. İki bacağını bu trafik kazasında yitiren Vedat kendisine gelir gelmez memlekete geri gelir. Kurgudaki göze batan tembellikle Vedat Fehiman’ın kucağına düşer. Bu arada Fehima’nın annesi Malike ile Vedat kuzendirler. Vedat’ın onların çiftliğinde kalmasından daha doğal bir şey olamaz gibi gelir. 1930’lu yılların başındayız.

Vedat çiftlikte kendisini toparlarken günlerden bir gün Malike Hanım’ın diğer kızı Türkan ile eşi Ruşen Bey ve kaynı Süha misafirliğe gelirler. Herkes Vedat’a acımaktadır. Olaylar gelişir, aradan belirli bir zaman geçer Fehiman Türkan ablasının evine Maden’e gider. Vedat’a yazılan mektupta Fehiman saf vetemiz duygularının yanı sıra Süha’ya, onun çekilmezliğine değinir. Dönüşte daha fazla dayanamayan Vedat Fehima’ya aşkını ilan eder.

Avrupa’dan gelen takma bacaklarına kavuşan Vedat Fehiman’ı Süha’ya yamamaya çalışır. Kızcağızın kendisini sevdiğinden iyice emin olduktan sonra da onunla evlenir. Vedat arkadaşı Nizamettin’e yazdığı mektuplarla gelişmeleri bize aktarır. Aradan iki yıl geçmiştir ve romana ismini veren oğlan çocuğu Funda doğmuştur. Romanın adının “Funda” olması eleştirilecek bir nokta. Ne küçük Funda’nın romanda bir ağırlığı var, ne de esere adını verebilecek denli bir gelişmenin ortasında. Belki bir erkek çocuğuna kız ismi vererek dikkat çekilmek istenmiş gibi zorlama duruyor.

Mutlu aşka hemen kim kavuşmuş ki bizim ikili bahtiyar olsunlar? Vedat’ı rahatlık teper. Habire karısını tatile göndermek, kendisinden uzaklaştırmak ister. Aşırı dayatmalarına ve ısrarlarına daha fazla dayanamayan Fehiman ablası Türken ve Ruşen eniştesi ile tren yolculuğuna çıkarlar. Viyana’da üçlüyü Ruşen’in kardeşi Süha karşılar. Olanlar olur uzun zamandır Fehiman’a kesik Süha planlarını uygulamaya koyar, ağabeyini ve yengesini eker, Fehiman’ı sarhoş eder ve kadına tecavüz eder. Olayın farkına varan Fehiman lanetler yağdırır, seyahatini yarıda keser ve geri ailesine döner.

Vedat ondaki içe kapanıklığı, aşırı şefkat gösterilerini yanlış yorumlar. Karısına etmediği eziyet kalmaz. Süha iti rahat vermez. Fehiman ile Vedat kopma noktasına gelirler. “Funda” değil Süha’nın itirafları bir ailenin yok olmasına engel olur. Böyle bir yapıta Yeşilçam balıklama dalar, 19392da yayımlanan roman 1958’de beyazperdeye aktarılır.

“Funda” iki saatte okunacak keyifli bir aşk romanı.

 

01.05.2012

Vorheriger ArtikelÖykü: Evden İstasyona
Nächster ArtikelAmin – Amen

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular