11.4 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Kultur Kino Çok Filim Hareketler Bunlar

Çok Filim Hareketler Bunlar

Çok Filim Hareketler Bunlar

İki düzine oyuncunun yer aldığı oldukça kalabalık bir ekibin gerçekleştirdiği filmin kahramanlarını tanımayan yoktur. Yine de sıralamak gerek, film 2010 yılı yapımı. Senaryoyu Büşra Pekin, Oğuzhan Koç, Şahin Irmak, Murat Eken, Eser Yenenler, Metin Yıldız, Zeynep Koçak ve İbrahim Büyükak yazmışlar. Bu kadar senaryo yazarının olduğu bir filme film demek yine de pek mümkün değil. Nedenini aşağıda açacağım. Filmin yönetmeni Ozan Açıktan. Oynayanlar ise Büşra Pekin, Yılmaz Erdoğan, Oğuzhan Koç, Ersin Korkut, Şahin Irmak,  Murat Eken, Eser Yenenler, Bülent Emrah Parlak, Metin Yıldız, Ayça Erturan, Zeynep Koçak,  İbrahim Büyükak, Emre Canpolat, Pelin Öztekin, Ayşegül Akdemir, Şevket Süha Tezel, Burcu Gönder, Metin Keçeci, Aydan Taş, Neşe Sayles, Hamdi Kahraman, Gülsüm Alkan, Gizem Tuğral, Gülhan Tekin, Nazmi Karaman.

Film iç içe geçmiş biribinden uzak ve kopuk skeçlerden oluşmuş, Çok Güzel Hareketler´in sinemaya uyarlanmış hali. Yani tiyatroyu da değil, tiyatro skeçlerini sinemaya uyarlamak yapılmaya çalışılan. Film tadında oldukça başarısız, ama gülmece ve skeçleri filmleştirme babında olumlu. Oyuncuların içerisinde bir tanede olsa sinema oyuncusu olduğunu iddia etmek aşırı iyimserlik olur, gerçi tiyatro oyunculuğu var mı, o da ayrı tartışma ve eleştirilerin konusu. Bu millet kimlere gülmedi ki denilebilir.

cokfilm.jpg

Filmin senaryosunu o kadar kalabalık bir ekip yazmış, genelde tatilde yaşananlar veya yaşanabilecekler üzerine kurgulu film bir plajda kadın arayan Ersin´in ucuz kadın tavlama çabalarıyla başlıyor, önceli Oğuzhan´a hayranlar muhabbeti değinmeyecek kadar boş. Zoraki tatil muhabbeti sivrisineklerin saldırısına uğrayan çiftle devam eder. Hıyarlı Baba´nın korku filmi çağrıştıran garip oteldeki tatil cefası yine gülmeye oldukça uzak güzel hareketlere yakın bir skeç. Üç yüz Beykozlu´nun saldırıları Hamburg´un parklarını yazın mangal sezonu açıldığında dolduran hemşerileri çağrıştırsa da yine bir tatil skeci olarak verilmiş.

Film nedense kırılmış, mahalleli veya elalem ne der üzerine kurgulu skeç ile anlamadan tatil muhabbetinden çıkar film. Ne bir yeterli geçiş, ne bir bağ, sanki tatil konusu unutulmuş gibidir. Bisikletli Ersin´in skeçini tarihsel süslemeler dahi kurtarmaya yetmemişler. Uçak ve garip okul şakası ile film çok şükür bitiyor.

Çok Filim Hareketler Bunlar kötü bir film. Film demeye şahit ister. Oysa senaryo yazarları ve yönetmen işi tembelliğe vermeyip hemen her hikayeyi birbirlerine bağlayarak ortaya daha bütünsel çok daha ciddi bir komedi filmi çıkartabilirlerdi. Film olmayan film, Çok Güzel Hareketler Bunlar´dan başka bir şey değil. Ama tiyatro tiyatroda daha bir güzel, sinemada değil. Son yıllarda komedi filmleri de bir çok dalda oldugu gibi günün teknolojisi ve yeniliklerini başarılı bir şekilde yakalamış olsa bile, içerik ve hikaye olmadıkça teknik ve yenilik bir filmi kurtarmaya yetmiyor. Kaldı ki sinema tarihimizin bir çok unutulmaz filmleri darlık, parasızlık, yokluğun zorladığı yaratıcılığın güzel örnekleridirler.

Çok Filim Hareketler Bunlar olmamış. Her ne kadar eleştirim oldukça negatif gibi gözükse de maalesef bu film yıllarca yazanların, yapanların ve ekibin başına kakılacak derecede filmin ve sinemanın ciddiyetine uzak bir film. İsteseler oysa potansiyellerinin kat be kat üstünde bir ekip karşımızdakiler. Onlardan seviyelerinin kat be kat altında bir şeyler izlemek zevksizlik. Ayrıca da sinemaya bir hakaret, tiyatroya bir küfür yapılan.
21.09.2010

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Robotik-Unternehmen aus Deutschland erhält Darlehen über EU-Investitionsoffensive

Die Europäische Investitionsbank (EIB) stellt dem deutschen Unternehmen Magazino im Rahmen einer Finanzierungsrunde ein Darlehen von bis zu 12 Mio. Euro zur Verfügung. Das...

Rönesans’ın Rusya’daki projesine yeni ödül

Moskova'nın iş ve yaşam merkezini buluşturan Moscow City'de hayata geçirilen Neva Towers, CRE All-Russia Awards 2020’de, En İyi Karma Proje ve Yılın En İyi...

ADAC Ambulanz-Service bringt Patienten sicher nach Hause

Internationale Herausforderungen in Zeiten der weltweiten Pandemie/ Unterstützung bei medizinischen Notfällen Bei Landung eines ADAC Krankenrücktransportes wurde das Team auf dem Airport Shijiazhuang (China) unter...

Uğur Okulları’ndan kitap okuma etkinliği

Kitap Benim projesi kapsamında her gün okullarda ve uzaktan eğitim kapsamında evlerde 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Uğur Okulları, toplumda okuma farkındalığı oluşturmak...