14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeAbdülkadir Konuk: Telefonda Aşk

Abdülkadir Konuk: Telefonda Aşk

Abdülkadir Konuk: Telefonda Aşk

İndra ergenlik çağına gelmiş asi ruhlu, bunalımlar ve acılarla dolu genç bir kızdır. Yaşadığı Köln civarındaki küçük köyde babaannesi Maria ve dedesi Bruno ile birlikte kalmaktadır. Annesi o doğduktan sonra İndra’yı terk etmiş, babası Roland ise işinden dolayı çocuğuna zaman ayıramamış kolay bir yoldan İndra’yı anne ve babasına bırakmıştır.

Peggy isimli bir kadın telefonda müşterilerini tatmin ederek hem para kazanmaktadır, hem felsefe yaparak bu mesleği, inceliklerini, müşterilerinin psikolojilerini, yer yer düştükleri traji-komik durumları anlatır.

telefon.jpgAbdülkadir Konuk‚un “Telefonda Aşk” isimli bu en güçlü diyebileceğimiz romanı göçmenlerin dünyasında yazılmış ve ciddi yapıtlardan biri olarak gelecekte mutlaka ele alınacaktır.

İndra alkol alır, uyuşturucu alır, barlarda çalışır, kendi çocukluğu, yaşadıkları onu pedagog olmaya iter. Mesleği gereği engelli çocuklarla tanışır daha önce ve onların sayesinde bu tercihe yönelir. Hayatının rüyası bir terapi merkezi açıp zamanında kendisi gibi dışlanan çocuklarla ilgilenmek ister.

İndra büyümüştür bu arada ama sürekli olarak köy halkının dışlamalarıyla, aşağılamalarıyla, onlar tarafından horlanmayla karşılaşmıştır. Büyüdükten ve başka bir yere yerleştikten bir süre sonra İstanbul’dan Suat ile tanışır. Almanya’da kalmak için sahte bir evlilik yapan Suat İndra’yı sever. İndra’da onu.

Peggy bu arada galiba değinmediği müşterisini bırakmaz. Bir İndra bir Peggy’nin dünyasını anlatan bölümcüklerde yazar büyük bir ustalıkla bu iki kişiliği yakınlaştırarak aktarır. Kimdir Peggy, İndra’nın nesidir, var mıdır aralarında bir bağ, ortak nokta, İndra’nın öyle güçlü ve direnen kişiliği nasıl ortaya çıkmıştır, Suat’la beraber olan İndra’yı İstanbul sonrası neler beklemektedir, nerede ve nasıl bitecektir roman? Benzeri soruların yanıtı ve daha fazlası usta romancı Abdülkadir Konuk‚un “Telefonda Aşk”ında.

Kitabın adı ne kadar klasik ve itici gibi gözükse de Konuk yazarlık dünyasında hala atılacak epey barutunun olduğunu sergiliyor. “Telefonda Aşk” bir bestseller olabilecek kadar güçlü anlatı dolu. Ama ülkemiz entellektüel dünyası geçmişi solculuk dolu birine tahammülden kilometrelerce uzak. Öylesi bir gelenek daha oluşmadı Türkiye’de. Konuk ve onun gibi yazarlar değiştirebilirse o kafaları ancak değiştirebilirler öbür türlü köle doğmuşların köle olarak çekip gitmelerinden başka bir ihtimal yok.

“Telefonda Aşk” edebiyat dolu bir göçmen romanı.

09.07.2011
 

Vorheriger ArtikelBüyük Cellatlar
Nächster ArtikelÇok Filim Hareketler Bunlar

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular