15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeAhmet Ümit: Patasana

Ahmet Ümit: Patasana

Ahmet Ümit: Patasana

Otuz yaşlarındaki Esra bir arkeologdur, ekibiyle neresi olduğu bilinmeyen bir Kürt ilinde kazı yapmakta, bölgenin güvenliğinden sorumlu Yüzbaşı Eşref ile yeni tanışmaktadır. “Patasana” ama aslında, esrarengiz biçimde Hacı Settar isimi bir yöre sakininin öldürülmesiyle başlar.

Hacı minareden düşmüştür, dahası aşağı atılmıştır. Bu arada yapılan kazılardan elde edilen ilk tabletler gün yüzüne çıkmaya başlar. Hititler dönemine ait sarayın baöyazmanı Patasana adında birinin yazdığı tabletlerdir bunlar. Tabletler dönemin internet gazetesi gibidirler. Patasana zalimler çağında yaşayan bir alçaktır. (Kendi tabiri ile.)

patasana.jpg

Patasana’nın hikayesi başlar. Kral Psiris’in danışmanı, sarayın başyazmanı büyük sırrını anlatmaya girişir. İlk tabletin özü daha az ölümlerin ve acıların yaşanmaması için tabletlerin yazımına başlanıldığını anlatır.

Arkeolog Esra’nın ekibinde yardımcısı Teoman, Kemal, fotoğrafçı Elif, öğrenci Murat, Thmothz, aşçı Halaf ile bekçi Selo ve Bernd yer almaktadır. İlk cinayetten sonra yöre sakinleri ile kazı yapan ekip arasında sürtüşmeler baş gösterir.

Esra ile Yüzbaşı’nın muhabbeti gelişir. Kuleli Askeri Lisesi mezunu Yüzbaşı 1991’de Şırnak’ta göreve başlamıştır. Dağdaki gerilla ile sayısız defa çatışmaya girmiş, ekibinin hemen hepsini yitirmiştir. Tam olmasa da yarı ve yetersiz profilli bir psikopat olmuş, kirli savaşın bildiğimiz sevimli olmayan, bunalımlı bir artığıdır.

Bir yandan Patasana büyükbabasından başlayarak yaşadığı ülkenin komşularıyla olan münasebetleri, sarayın ve kralın genel dünyası ile günlük yaşamı, o günkü dünyaya ve zamana ait olabildiğince geniş kapsamlı, verimli, heyecan verici açıklamalarda bulunurken, diğer yandan kazı yapılan yörede işlenen yeni cinayetlerle roman okuru heyecana boğar.

Tabletlerin yazarı Patasana ile yörede yapılan kazı ve çevresinde işlenen cinayetler arasında ne gibi bağ vardır? Ahmet Ümit‚in “Patasana”sı tam bir keyif, okuma zevki, usta işi bir çalışma, iyi bir roman.
01.06.2011

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular