11.3 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 29, 2020
Start Kultur Kino Saygın Vatandaş / El Ciudadano Ilustre

Saygın Vatandaş / El Ciudadano Ilustre

2016 yılı Arjantin / İspanya yapımı filmin yönetmenleri Gastón Duprat ve Mariano Cohn. Eserin senaryosunu Andrés Duprat yazmış. Filmin kahramanı Daniel Mantovani (Oscar Martínez) sürgünde yaşayan ve Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış meşhur bir yazardır. Galiba Arjantinli bir yazarın bugüne kadar bu ödülü alamamış olmasının  intikamı da böylelikle alınmak istenir. Nobel´i kazanan hemen her ünlü gibi artık yazmaya zamanı yoktur. Mektup trafiği, davetler, yanıtlaması gereken yazışmalar veya katılması gerekilen etkinliklerden kibirli ama başarılı yazar canından bezer.

Barcelona’da yaşayan ünlü ve başarılı yazara günlerden bir gün doğup büyüdüğü Arjantin´deki bir kasaba olan Salas´tan bir davet gelir. Yazar yarattığı kahramanlar ve anlattığı olaylarda bu kasabadan ve insanlarından bolca yararlanmıştır. Yani güçlü bağları vardır veya öyle olduğunu sanmaktadır. Nobel´den sonra bir yazar biter derler. Daniel de bu hastalığa kısa sürede yakalanacaktır. Ne yazacağını, nasıl yazacağını, ne zaman yazacağını bilemeyen havalardadır. Şöhret mi başını döndürmüştür, artık anlatacak bir şeyi kalmamıştır ister istemez sorarsınız.

Sıra dışı filmde bizim yazar kasaba halkı tarafından adeta bir kahraman gibi karşılanır. Kırk yıldır memleketine, doğduğu yere bir daha gelmemiştir. Kasabanın Belediye Başkanı (Manuel Vicente) ona fahri vatandaşlık unvanı vermek istemektedir. Bizim yazarın bilinçaltında yatan ise başta ilk aşkı Irene (Andrea Frigerio) ve en iyi arkadaşı Antonio (Dady Brieva) olmak üzere arkadaşlarını, tanıdıklarını belki de akrabalarını bir daha görmek, onlarla aradan onca yıl geçtikten sonra bir daha buluşup karşılaşmaktır. Davete icabeti buradan kaynaklanır ve asistanı Nuria´ya (Nora Navas) yolculuk için her şeyi ayarlaması talimatını verir.

Muazzam ve bir o kadar mükemmel bir karşılama töreni ile aynı zamanda kasabayı da dünya çapında ünlendirmiş olan yazar, kasaba halkınca hava alanından kalacağı otele kadar bir karnaval havasında eşlik edilerek getirilir. Gösterilen ilgi, yakınlık ve sevgiden yazarımız çok duygulanır. Haddinden fazla sevinip mutlu olur. Tilki demeyelim de yazar dönüp dolaşır kürkçü dükkânına kapağı atmıştır artık. Bundan sonrasının ne olacağına dair bir fikri olmasa da mutlu ve huzurludur. Sonunda kasabalıları kıymetini anlamıştır ve bu ona yetmektedir.

Daniel Mantovani bir yazar olarak çok büyük yanılır. Bir kere ödüllü ve meşhur bir yazar olarak ne yaptığını çok iyi bilen biri olmasına rağmen baltayı taşa vurur. Yazarların işi insanın karmaşık ruhunu anlatmaktan başka bir şey olmamasına rağmen o tutar hepsine güvenir, samimiyetlerine inanır, başarılarını gerçekten de canı gönülden paylaştıklarını hesaplayarak, kendisini herhalde ölene kadar benimseyeceklerini ve el üstünde tutacaklarını zanneder. Oysa insanlar başarılı insanları her zaman kıskanırlar. Hele bir de bir adımlık yakınlıktaysa ona yapmadıklarını bırakmaz, adeta yakıp kavururlar. Değil Nobel veya Oscar almanız, cihan sultanı olsanız fark etmez.

Orhan Pamuk’tan daha iyi bir örnek mi var, sorsan memlekette Nobel´i bile hak etmemiştir, sallasan klavyeyi ya da fareyi bizim yerli edebiyat dünyasında romancı olduğunu sanan yazarlara denk gelir. Filme dönersen yeniden eğer, insanın doğasının öyle kolay kolay değişmeyeceğine iyi bir örnektir. İnsanlar sevincinizi de başarılarınızı da paylaşmaya pek yatkın değildirler. Kısa sürede dost ve yakın sanılan her şey, herkes bu filmde olduğu gibi tersine döner. O sevinç gösterileri iftiralar, karalamalar, saldırganlıklar, küfür ve hakaretlere dönüşür. Yazarın intikamı, tahmin edilebilecek yol ve yöntemle olacaktır.

 

30.08.2018

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Cansu ile Cahit İpek çiftinin kızları dünyaya geldi

ALMANYALILAR - Almanya'nın liman kenti Hamburg'da yaşayan işadamı Cahit İpek'le eşi Cansu İpek'in dünyaya gelen kızları mutluklarına mutluluk kattı. İkinci kez anne ve baba olma...

FUSO-Vertriebspartner startet innovativen Online-Verkauf in Zeiten von COVID-19

Der FUSO-Vertriebspartner PT Krama Yudha Tiga Berlian Motors (KTB) verkauft jetzt zusammen mit seinem Händlernetz Last­wagen und Busse online. Inmitten von Beschränkungen im Zusammenhang...

Cumhuriyet 97 yaşında

Türk milletinin tarihinde 97 yıl önce yeni bir devrin kapıları açıldı ve Cumhuriyetin ilanıyla "Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir" sözü devlet yönetiminde en belirgin şekliyle...

HFV-Präsident Fischer zu den ab 2. November geltenden Corona-Beschränkungen des Bundes und der Länder

„Auch der Amateursport wird seinen Beitrag zur Eindämmung der Pandemie leisten müssen. Dennoch ist es schwer vermittelbar, dass Kinder und Jugendliche in der Schule...