10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartKulturKinoSihirbazın Çırağı

Sihirbazın Çırağı

Sihirbazın Çırağı

Dünyayı kötü güçler ele geçirip insanlığı yok edeceklerdir. Buna zamanında sihirbazların babası kudretli Merlin engel olmuştur. İnsanlığın kaderinin iyi yönde akması için elinden geleni yapmıştır. Bütün bildiği sırları üç çırağına öğretmiştir. Bunlar Balthazar Blake, Veronica ve Maxim Horvath´dır. Merlin´in bir de ölümcül bir düşmanı vardır, Morgan le Fay namı diğer Morgana adında bir kadın sihirbaz. Tam Merlin bir çarpışma anında kadının hakkından gelirken ona ihanet eden çırağı Horvath damlar ve Merlin´in kadını taşlaştırmasına engel olur. Morgana, Merlin´in “Yükseliş” isimli en tehlikeli büyüsünü ele geçirmek istemektedir, ölülerden bir ordu yaratıp insanları köle haline getirmeyi arzulamaktadır. Kadın Merlin gibi sihirbazların insanlığın hizmetinde onların kölesi olarak yaşamalarına karşıdır, tersine onlara hakim olmak, insanları köle yapmak istemektedir.

Tam o esnada Merlin´in diğer çırağı Balthazar damlar ve Morgana´ya engel olmaya çalışır. Ama Morgana Balthazar´dan daha güçlü bir büyücüdür. Merlin´in bir başka çırağı Veronika çıkar ortaya ve Morgana´nın ruhunu içine çekerek onun Balthazar´ı yok etmesine engel olur. Balthazar Veronica´yı sevmektedir, onun gözlerinin önünde Morgana tarafından yok olmasına gönlü razı olmaz ve Veronika ile içindeki Morgana´yı Grim Hold isimli matuşkaları andıran taş bebek benzeri bir kutucuğa hapseder. Bu işi geliştirerek başka kutu veya matuşkaların içerisine ilerleyen yüzyıllarda Morgana´yı kurtarmak isteyen onlarca büyücüyü hapsedecektir Balthazar. Hatta Merlin´in ona ihanet eden çırağı Horvath´ı bile. Veronika´yı ama Horvath´da sevmektedir. Çetrefilli aşkı onu Morgana´ya yaklaştırmıştır.

sihirbaz.jpg
Merlin son nefesini vermeden önce Balthazar´a ejderha yüzüğünü vererek, yüzüğün Prime Merlinian isimli gelecekteki varisini bulmasında ona rehberlik edeceğini söyler. Bir tek onun varisi olan bu şahısın gerçektende gelecekte insanlığın başına bela olacak Morgana´yı yok edeceği kehanetinde bulunur. Ve Balthazar yüzyıllar boyunca Prime Merlinian´ı arar. Anlaşılan bulamadığından umutları kırık bir halde gider New York´un göbeğinde bir antikacı dükkanı açar.

Prime Merlinian on yaşındaki Dave´dir. Sınıf arkadaşı Becky´ye yazdığı notun yanıtı rüzgarda uçar gider bizim antikacı Balthazar´ın dükkanının posta kutusundan içeri girer. Dave kağıdın peşinden dalar dükkana ve Balthazar ile tanışır. Yüzük, aradığı şahısın o olduğunu kanıtlar. Dave kazayla Horvath´ı serbest bırakır. Horvath Morgana´nın saklı olduğu Grim Hold kutusunun peşindedir. Balthazar ile kavgasında ikiside irice bir vazonun içinde kaybolurlar. Aradan on yıl geçer Dave büyür, genç bir delikanlı olur. Becky´de üniversiteli güzel bir kız. Kader ağlarını örmüştür, Dave Balthazar´ın çırağı olur, yani Merlin´in çırağının çırağı. Ve kötü kadın Margana´yı (neden hep kadın büyücüler kötü olur bilinmez, Cadı Avı kompleksimiz ile ilgili bilinçaltımızdaki sıradan bir erkek korkusu olsa gerek) yener.

Onca adamın yazmış olmasına rağmen beş kuruş etmeyecek hikayenin filmleştirilmiş hali izlenmeye değmeyecek kadar yalancıdır. Zaten aptallaşmış insanlığı daha da aptallaştırmak için yapılmış ucuz ve kalitesiz ama görsel efektleri ve zengin tekniği ile albenili şekilde cilalanıp giydirilmiş ve piyasaya sunulmuş berbat bir film. İçinde aşk var, heyecan, aksiyon, macera, fantazi cabası. Ama sıradan ve fuzuli bir Holywood filmi daha demek en doğrusu.

2010 yılı eseri fantazi filmi ve Holywood yapımı Sihirbazın Çırağı´nı bir çok kişi yazmış, yapmış ve oynamış, bunların bir kısmının adları şöyle: Lawrence Konner, Doug Miro, Matt Lopez, Mark Rosenthal, Carlo Bernard, Jon Turteltaub, Jerry Bruckheimer, Barry H. Waldman, Mike Stenson, Chad Oman, Nicolas Cage, Monica Bellucci, Alfred Molina, Peyton List, Teresa Palmer.
30.07.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular