15.9 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021

Kader

Kader

Bir gün babasının kendisi için açtığı mobilya ve halı satılan dükkanında kestiren Bekir´e (Ufuk Bayraktar) genç bir kız müşteri olarak gelir. Uğur (Vildan Atasever) isimli kız gençtir, güzeldir, sarışındır ve hoppadan biraz daha fazla biridir. Bir kaç halıya bakar, fiyat sorar ve dükkanı terk eder. Bekir ilk gördüğü andan itibaren ona vurulmuştur. Uğur´un düşürdüğü bir zarf dolusu resimlere bakar hayranlığı daha da bir artar.

Uğur´un babası (Mustafa Uzunyılmaz) yatağa düşmüş bir felçlidir. Kardeşi kahvenin birinde çıraklık yapmaktadır. Milletin kendisine takılmasıyla ha bire olay çıkmasına vesile olan buluğ çağındaki bir çocuktur. Annesi (Müge Ulusoy) geçimlerine katkısı olan mahallenin kabadayısı Cevat (Engin Akyürek) ile düşüp kalkmaktadır. Uğur Zagor isimli genç bir kabadayıyı sevmektedir. Zagor belalı biridir, tam bir katildir. Kahvede bir gün çıkan tartışmada Uğur´un annesinin sevgilisini bıçakla öldürür, kaçar, namına nam katar. Uğur ile uzun bir süre ortada gözükmezler. Bekir bu arada babasının bulduğu bir genç kız ile evlenmiştir. Ama mutsuzdur, aklı hep Uğur´dadır.

kader.jpg

Zagor İzmir´de ikisi polis üç kişiyi daha öldürünce muhabbetlik hapis serüveni tescillenmiş olur. Bekir sevinir için için. Uğur´a bu arada Zagorla kaybolmadan önce sevgisini itiraf etmiş, ondan ama hiç bir tepki almamıştır. Zagor´u yitiren Uğur Bekir´e gelir. Ondan avukat için para ister. Bedeli ne olursa olsun yüklü parayı bulmak zorundadır. Ve Uğur Paris Gazinosu´nda şarkıcı olarak karşımıza çıkar. O da kendince hatta asilce sevmektedir, kötü yola düşecek kadar hem de, sevdiği Bekir ise yanındaki bir kopuktur. Uğur sevmez Bekir´i, zırnık göstermez herhangi bir sevgisi olduğuna dair. O Zagor´u sevmektedir.

Bekir´in ki aşk degil bir sosyopatın takıldığı stalker durumudur. Şükür der neredeyse sevinir izleyici, bir gece Bekir gazinoda meçhul biri tarafından iki kurşun yiyince. İyileşir ailesine döner. Fazla sürmez Uğurkolikliği onu Sinop´a fırlatır. Çünkü Zagor içeride olay çıkarmış oraya sürülmüştür. Uğur´da arkasından. Bekir´de onun arkasından. Otel odasında yine hayır yanıtı alan Bekir bileğini keser. Gurur murur yoktur sözlüğünde. Akıl hastanesine düşer, sokaklarda yatar kalkar. Evi, ailesi, kendisini sevenleri yoktur, Uğur´u nerede olursa olsun arayıp bulma, kapısında it olma örnekleri vardır ustaca yansıtılan. Psikopat Bekir son defa Uğur´u Kars´ta bulur. Artık Zagor´dan bir de bebeği vardır Uğur´un. Ama Bekir´dir bu, kim uslandığını sanır, galiba yanılır.

Kader trajik bir aşk öyküsüdür. 2006 yılı yapımı ödüllü filmi Zeki Demirkubuz´un kendisi yazmış ve yönetmiş. Bekir´in aşkı sosyal bir dram imiş gibi ustaca verilmiş olsa bile sergilenenlerin sanatsal hiçbir özgünlüğü ve yeniliği olduğunu söleyemeyiz. Sinema yanına onlarca artı puan derken, olayın kurgusu, öyküsü bize günlük yaşamımızda nice Bekirlerin yanıbaşımızda yaşadığının, nice Uğurlarla gün veya gece boyu karşılaştığımızdan anlatım zayıflığına düşüldüğünü görebiliriz. Gazetelerin üçüncü sayfa haberlerine malzeme olan bir aşkın sanatsal bir ağırlığı ve zenginliği olabileceğini sanmak başlı başına hayalkırıklığına çağrı anlamına gelmeli. 1980 yılların sıradan arbesk filmlerinden birisi adeta günümüze felsefi bir söylemle uyarlanmaya çalışılmış. Kader akıldan ve iradeden üstündür veya aşkın gözü kördür gibi sıradan bir ifadeyi çağrıştıran bir içerikle yüklü.

Bunun dışında bilinen yerli filmlerdeki kullanılmayan klişe kalmamış. Film gerçekten de bir kader öyküsü. Aşırı küfür dolu, uyuşturucu, alkol ve sigaranın cömertçe sergilendiği 18 yaşından küçüklerin seyretmemeleri gereken, ciddi sakıncaları olabilecek farklı ama teslimiyetçi bir film, Kader´de uçkuruna, güdülerine, tutkularına karşı herhangi bir direniş, nefsle mücadele yok, aile sevgisi ve bilinci, sorumluluk yok bol bol duygularına yenilmek, çulu suya bırakmak var.

27.07.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular