13.4 C
Hamburg
Freitag, Oktober 23, 2020
Start Home Osman Aysu: Bıçak Sırtı

Osman Aysu: Bıçak Sırtı

Osman Aysu: Bıçak Sırtı

Polisiye romanın Türkiye´deki babası diyebileceğimiz Osman Aysu’nun “Bıçak Sırtı” seri cinayetler işleyen bir şizofrenik psikopatın öyküsünü anlatıyor. Olayları araştırıp aydınlığa kavuşturmak isteyenler ise polisteki zehir hafiyeler değil medyadan üç televizyoncu. Neden polisler değilde medya mensupları olayları araştırıp aydınlığa kavuştumak istiyorlar, var mı o türden araştırmacı gazetecilik ülkemizde insan soruyor ama doyurucu bir yanıt alamıyor. Zorlama bir batı kalıbı demek doğru olur.

Adı üzerinde gerilim yüklü romanda seri katil işlediği her cinayet sonrası kurbanının yanına yakınına bir şiir iliştirir. Genelde meşhur bir şairin o an ki ruh halini yansıtan bir şiirdir bu. Olayların çözümünde katilin şiirle olan bağlantısı dahası saplantısınında açıklığa kavuşmayacağını şimdiden söylemek gerek. Yani katilin edebiyatla, şiirle olan bağı doyurucu oranda açıklanmamış. Okuyan, kültürlü katil imajıda oldukça zorlama ve yerli yerine oturmamış.

bicak.jpg

Katil profiline göre kültürlü biridir, haddinden fazla zeki, kendinden emin, her cinayetinde bıçak kullanan ve geriye en küçük bir iz ve delil bırakmayan neredeyse dahi biridir. İlk cinayetini Karacaahmet mezarlığı’nda emekli bir memuru öldürerek başlayan katil fazla beklemeden on beş gün sonra dul bir kadını vahşice öldürür. Kadın ölmeden önce özel bir şirketin genel müdür sekreterliğini yapmaktadır. Kurbanlarının hangi mantığa göre katilin aradığı yanıtını okur da son sayfaya kadar sorar ama bulamaz.

Cinayetler arasında bizim televizyon ekibinin yaptıkları haberler için araştırmalar yaptıklarına şahit oluruz. Araştırmaları onları sakallı, uzun boylu, güçlü, kuvvetli bir adamın katil olduğu gerçeğine ulaştırır. Kimdir bu katil? Televizyon ekibi bildiklerini neden polisle paylaşmaz. Polis medyanın ulaştığı bilgilere ulaşmada neden bu kadar beceriksizdir?

Katil fazla beklemez bu defa bir balıkçıyı iyice onunla demlendikten sonra ıssız bir sokakta, dışarıda açık havada öldürür. Balıkçı Rüstem’de bir şiir alır. Onu ama meyhanede görenler olmuştur Rüstem ile birlikte içerken. Katil bu, hem de seri cinsinden. Kim demiş ülkemizde seri cinayetler işleyecek katil pek çıkmaz, zeka oranımız buna elvermez diye.

Osman Aysu’nun katili boş durmaz. Sonra bir anne ile küçük kızını öldürür, yine bıçaklı ve şiirli. Olaylar birbirine benzer. Araştırmalar soruşturmalar ve cinayetler arasında ustaca yazılmıs roman devam eder. Bu arada katil boş bulunup yanlışlar yapmaya, ardından görgü tanıkları bırakmaya başlar. Burada da insan veya okur sorar kendine o denli dahi biri nasıl olurda bu denli büyük hatalar yapar diye. Bir noktadan sonra katilin de bir insan olduğu gerçeğine ulaşırız, yani katiller de hata yaparlar.

“Bıçak Sırtı” gerilim, polisiye, cinai roman türünün hepsini içinde barındıran sürükleyici bir çalışma.
21.06.2011

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Emlakçılık faaliyetlerinde yeni düzenlemeler

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, taşınmaz ticaretine ilişkin yönetmelik değişikliğiyle, emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçladıklarını belirterek,...

Patrick Schmeing verlässt die Bonner Bundeskunsthalle

Patrick Schmeing verlässt die Kunst- und Ausstellungshalle der Bundesrepublik Deutschland in Bonn zum 1. April 2021, um als neuer Geschäftsführender Vorstand und Direktor die...

Tiyatro yönetmeni Ayşe Emel Mesci: Kürtçe oynanınca mı sorun oluyor?

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) bünyesinde faaliyet yürüten Teatra Jiyana Nû tarafından Nobel ödüllü yazar Dario Fo’nun eserinden Kürtçeye uyarlanan ‘Bêrû’ isimli oyunun, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’nca...

BUND: Beschlüsse des EU-Agrarrats und Europaparlaments zur Zukunft der EU-Agrarpolitik sind enttäuschend

Die heutigen Beschlüsse des EU-Agrarrates und die Ergebnisse der ersten Abstimmungen im Europäischen Parlament von Dienstag Abend zur künftigen Ausrichtung der EU-Agrarpolitik (GAP) kommentiert...