ALMANYALILAR

Osman Aysu: Bıçak Sırtı

Osman Aysu: Bıçak Sırtı

Polisiye romanın Türkiye´deki babası diyebileceğimiz Osman Aysu’nun “Bıçak Sırtı” seri cinayetler işleyen bir şizofrenik psikopatın öyküsünü anlatıyor. Olayları araştırıp aydınlığa kavuşturmak isteyenler ise polisteki zehir hafiyeler değil medyadan üç televizyoncu. Neden polisler değilde medya mensupları olayları araştırıp aydınlığa kavuştumak istiyorlar, var mı o türden araştırmacı gazetecilik ülkemizde insan soruyor ama doyurucu bir yanıt alamıyor. Zorlama bir batı kalıbı demek doğru olur.

Adı üzerinde gerilim yüklü romanda seri katil işlediği her cinayet sonrası kurbanının yanına yakınına bir şiir iliştirir. Genelde meşhur bir şairin o an ki ruh halini yansıtan bir şiirdir bu. Olayların çözümünde katilin şiirle olan bağlantısı dahası saplantısınında açıklığa kavuşmayacağını şimdiden söylemek gerek. Yani katilin edebiyatla, şiirle olan bağı doyurucu oranda açıklanmamış. Okuyan, kültürlü katil imajıda oldukça zorlama ve yerli yerine oturmamış.

bicak.jpg

Katil profiline göre kültürlü biridir, haddinden fazla zeki, kendinden emin, her cinayetinde bıçak kullanan ve geriye en küçük bir iz ve delil bırakmayan neredeyse dahi biridir. İlk cinayetini Karacaahmet mezarlığı’nda emekli bir memuru öldürerek başlayan katil fazla beklemeden on beş gün sonra dul bir kadını vahşice öldürür. Kadın ölmeden önce özel bir şirketin genel müdür sekreterliğini yapmaktadır. Kurbanlarının hangi mantığa göre katilin aradığı yanıtını okur da son sayfaya kadar sorar ama bulamaz.

Cinayetler arasında bizim televizyon ekibinin yaptıkları haberler için araştırmalar yaptıklarına şahit oluruz. Araştırmaları onları sakallı, uzun boylu, güçlü, kuvvetli bir adamın katil olduğu gerçeğine ulaştırır. Kimdir bu katil? Televizyon ekibi bildiklerini neden polisle paylaşmaz. Polis medyanın ulaştığı bilgilere ulaşmada neden bu kadar beceriksizdir?

Katil fazla beklemez bu defa bir balıkçıyı iyice onunla demlendikten sonra ıssız bir sokakta, dışarıda açık havada öldürür. Balıkçı Rüstem’de bir şiir alır. Onu ama meyhanede görenler olmuştur Rüstem ile birlikte içerken. Katil bu, hem de seri cinsinden. Kim demiş ülkemizde seri cinayetler işleyecek katil pek çıkmaz, zeka oranımız buna elvermez diye.

Osman Aysu’nun katili boş durmaz. Sonra bir anne ile küçük kızını öldürür, yine bıçaklı ve şiirli. Olaylar birbirine benzer. Araştırmalar soruşturmalar ve cinayetler arasında ustaca yazılmıs roman devam eder. Bu arada katil boş bulunup yanlışlar yapmaya, ardından görgü tanıkları bırakmaya başlar. Burada da insan veya okur sorar kendine o denli dahi biri nasıl olurda bu denli büyük hatalar yapar diye. Bir noktadan sonra katilin de bir insan olduğu gerçeğine ulaşırız, yani katiller de hata yaparlar.

“Bıçak Sırtı” gerilim, polisiye, cinai roman türünün hepsini içinde barındıran sürükleyici bir çalışma.
21.06.2011

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Şeker Portalı

Portakallı Paylaşımlar

yedi orman

Yapraklarıma ve çiçeklerime, meyvelerime ve dallarıma, köklerime ve toprağıma doğru bir keşif yolculuğu.

Karikatüristan.Wordpress.com

Karikatür Alemi, Alemin Karikatürleri

Varlık Ergen

"ben kötüyüm bu düzen için ama değilim asla kötülük"

YARIŞBİLİMİ

Atyarışı ve İstatistiğin buluştugu yer

ZÎZNASE

bilgelik sevgisi...bilgi aşkı

Sema'nın İzleri

Mutlu olmanın izlerini bırakın..

Bir Acayip Mühendis

Her şey Mutlu bir son için...

SEYAHATDELİSİ

Seyahat delisi bir çiftin hatıra defteri...

BİLGİSAYAR VE YAZILIM

Bilgisayar ve Yazılım Dünyasına Ait her şey

ARTHROTEC MEDİKAL SİSTEMLER

'SİNGJOİNT, HYDROGEM, TIBBI ALETLER, TÜMÖR CERRAHİSİ

%d Bloggern gefällt das: