24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeBeyaz Atlının Dönüşü

Beyaz Atlının Dönüşü

Beyaz Atlının Dönüşü 1965 yılı yapımı. Senaryo yazarı Fahri Doğan, yönetmen Nuri Akıncı, oynayanlar ise Yılmaz Güney, Tülin Elgin, Gülsüm Kamu, Avni Dilligil, Cahide Sonku, Tuncer Necmioğlu, Nevzat Kığı, Ali Şen, Ersun Kazancel, Mamduh Ünsal, Yavuz Yalınkılıç, Barbaros Erbeşler, Faik Coşkun, Sunay Sun, Niyazi Er, Muzaffer Mozaik, Halim Özbek ve Fikret Tınaz.

Dört eşkiya köyün birinden genç bir kızı kaçırır. Annesi ağlayıp sızlar konu komşuya koşarak. Zorbalar genç kızı tam bir ağaca bağlamak üzereyken beyaz bir atın üzerinde bir adam belirir. Bu her yerde ve her anda darda olanın imdadına Hızır Aleyyiselam gibi yetişen efsanevi Beyaz Atlı´dan (Yılmaz Güney) başkası değildir. Saldırganları etkisiz hale getirir, kaçırılan kızı kurtarır. Ona köyüne gidip jandarmalara haber vermesini ve gelip etkisiz hale getirdiği kelekleri toplamalarını söylemesini ister. Genç kız jandarmaların yanında hüngür hüngür ağlayan annesine koşar sarılır ve olup bitenleri anlatır. Jandarmalar dört keleği Beyaz Atlı´nın bağladığı ağaçta bulur, yakalarlar yani ve götürürler. Beyaz Atlı´da yeni işlerin peşinden atı ile koşuturur. Biraz Ret Kit ile atını anımsatır dersek abartma olmaz bu.

Varlıklı bir ailenin kızı olan Tülin görkemli bir doğum günü partisi vermektedir. Eğlencede eğlenmeyen tek insan annesidir. Oldukça hüzünlüdür, ertesi sabah kızına babasını Beyaz Atlı´nın öldürdüğünü, ailesinin yakın tarihini anlatır. Olup bitenleri ağaçların arasından izleyip konuşmalara kulak kabartmıştır. Eşi Kadir Ağa Beyaz Atlı´dan köylülere topraklarını ona satmalarını söylemesini ister. Zira köylüler onu dinlerler, sözüne ehemmiyet verirler. Yani kısaca Beyaz Atlı´ya ona yardım ederse rüşvet ve işbirliği teklif eder. Kadir Ağa´nın üstüne yürüyen Beyaz Atlı´ya ağanın adamları saldırırlar. Beyaz Atlı ağanın adamlarını safdışı bırakır. Kadir Ağa´nın en yakın arkadaşı Kerim´i sonra yakalayan Beyaz Atlı ondan ağaya söyleyip, köylünün kendisinin olan topraklarını ve ağanın topraklarının yarısını köylüye dağıttığına dair tapu kağıtlarını imzalamasını emreder. Kerim, Kadir Ağa´nın gaddar biri olduğunu kesinlikle böyle bir işe yanaşmayacağını anlatır. Kerim´i ölümle tehdit eder Beyaz Atlı.

Kerim kendisine söyleneni aynen yerine getirir. Ağa´ya Beyaz Atlı´nın taleplerini iletir. Onun manyaklaştığını sanan Kadir Ağa üzerine saldırır. Ona karşı gelinmesini kabullenemez. Kerim bahsedilen kağıtları imzalamaz ise ağaya öleceğinden söz eder ve uzlaşmayacağını anladığı ağayı oracıkta tabancasıyla vurur. Olup biteni atının üzerinde bir köşede seyreden Beyaz Atlı, Kerim´in üzerine yürüdüğünde, Kerim silahındaki bütün kurşunları Kadir Ağa´nın üzerine boşaltmıştır bile. Kerim´e Kadir Ağa´nın öldüğünü artık silahını elinden atmasını söyler. Zincirlerinden boşalan ve birden ortaya çıkan artık ağa korkusu olmadığından belli ki özgürleşmiş köylüler Kerim´in üzerine yürür ve oracıkta adamı linç ederler. Bunu sevinçten mi, ağaya duydukları sadakatten dolayı mı yaptıklarını pek anlayamayız.

İşte Tülin İstanbul´dan o olaydan sonra gelmiştir ve her şeyden habersizdir. Ama annesinin yüzünden olup bitenleri sezinlemiştir. Ve anlatılarından bugüne dönen anne, kızına sarılarak olanların acı ama gerçek olduğunu Tülin´e söyler. Babasının suçlu olmasına içerler. Anlattıklarından Beyaz Atlı ile Tülin´in ortak bir mazileri olduğunu anlarız. Tülin Beyaz Atlı´ya nedense hiç bir zaman inanmamıştır ve ona çok kırılmıştır. Geriye dönülerek verilen karelerde Beyaz Atlı bir gece ansızın gelir ve baygın bakışlarıyla Tülin´i gözyaşlarına boğar. Çok uzak yerlerden, yağmurlu çamurlu yollardan gelmiştir. Babası hakkında kimsenin bilmediği şeyleri ona anlatmak istemektedir. Tülin´in artık gerçeği öğrenmesi şarttır:

Kadir Ağa´ya topraklarını satmaya yanaşmayan bir Felteş Emmi vardır. Ağa adamlarına icabına bakmalarını emreder. Felteş Emmi (adı farklı da yazılabilir) Ayşe Kadın´a topraklarını satmamalarını öğütler. En azından Beyaz Atlı gelene kadar sabredip beklemelidirler. O nasılsa bir gün gelecek ve onları ağanın zulmünden kurtaracaktır. Köylülerin başına tebelleş olan ağanın adamaları onlara nutuk çekmekte, ağanın iyi para teklif ettiğini neden hala durduklarını sormaktadır. Felteş Emmi yüksekçe bir yere çıkarak köylülere topraklarını ağaya satmamalarını bağıra çağıra tavsiye eder. Beyaz Atlı´nın gelişini beklemelerini önerir, o köylülere umut dağıtmıştır, paylaşacağı daha iyi şeylerin olduğu ortadadır.

Felteş Emmi´nin bir diğer benzeri yani toprağını satmaya yanaşmayanlardan biri de Durmuş´tur. Kendisini ziyarete gelen ağanın adamlarını tersler ve tarlasına çalışmaya döner. olup bitenler ağaya köylünün isyanı diye aktarılır. Beyaz Atlı´nın Tülin´e aktarımlarından ağanın iki kiralık katili (Kerim ile Veli) ortalığı temizlemesi için tuttuğunu öğreniriz. Buna Tülin´de en az bizim kadar şaşırır. Önce Durmuş vurulmuştur, sıradaki Felteş Emmi´dir. Cinayetler serisi devam edecektir. Felteş Emmi´yi de tarlada vururlar, olayı gören torununu he keza. Kerim ile Veli Beyaz Atlı´ya da tuzak kurarlar. Beyaz Atlı ama Veli´yi vurup öldürür. Kerim´e Veli´yi alıp kendisiyle gelmesini emreder. Ve köylünün önünde ikisini teşhir eder. Kerim´i arkasına takıp Kadir Ağa´nın çiftliğine gider. Beyaz Atlı´nın Tülin´e anlatıları burada biter ve ona bir kolye hediye ederek doğum gününü kutlar. Tülin onunla kalmasını, onu sevmesini dahası beraber olmalarını teklif eder. Beyaz Atlı ise farklı takılır, hayatı onun hayatıyla uyuşmamaktadır, ayrıca onun yükümlülükleri ağır ödevleri vardır. O bir idealisttir, hayatını adalete adamıştır. Tülin´in bari o gece orada kalma önerisini de reddeder, zira atı kişneyerek onu çağırmakta, gitme vakitlerinin geldiğini hatırlatmaktadır.

Gerçekten de Beyaz Atlı dediğini yapar, bir otobüs ve bir arabanın önünü yolda kesmiş, yolcuları soymakta olan bir eşkiyayı uzaktan attığı bir el tabanca kurşunu ile vurur ve onu jandarmaya teslim etmelerini haykırır. Arabalarından indirilmiş yolcular korkarak arabalarına koşarlar. Beyaz Atlı yoluna devam eder. Bir direğe Muzaffer Ağa isimli bir ağanın emriyle bağlanmış iki çobanı kırbaçlanmaktan kurtarıp onun yerine direğe o emri veren ağayı bağlatır. Ve çobanlara ağayı kamçılatır. Ağa fikrini değiştirir, topraklarında konaklamış göçer oba halkının daha yerlerinde kalabileceklerini yalvararak söyler. Haberi çobanlardan alan oba halkı Beyaz Atlı´nın sayesinde kalmalarının şerefine davullar çaldırıp eğlence düzenlerler. Ve davullu zurnalı, özünde bir Ermeni halayı olan Tamzara halayı çekerler. Göçerler yüksekçe bir sırığın tepesine bir testi dikip ateş ederler. Onu vurma müsabakası düzenlerler. Ama her atan karavana tutturur, iddia kızışır. Herkes benden de bu, benden de şu, diyerek heyecana heyecan katar. Yine kimse bir şey tutturamayınca testiyi anlaştıkları üzere biraz daha yakına koymaya çalışırlarken Beyaz Atlı´nın açtığı ateşle testiden su akmaya başlar. Hedef vurulmuştur.

Beyaz Atlı alçakgönüllüdür, istemeden müsabakaya katıldığı için özür diler. Obabaşı ona ettiği iyilikten dolayı teşekkür eder. Onu misafirleri olmaya davet eder. Ama o kalıcı değildir, yolcudur. Mükafat olarak kazandığı oğlağı kendisine vermek isteyen güzel kızdan ona birkaç gün bakıp büyütmesini ister. Beyaz Atlı´dan sevginin herşeyi büyüttüğünü öğreniriz. Kendilerine bir daha rahatsızlık verildiğinde haber iletilmesini isteyerek oba halkı ile selamlaşır ve arkasında yaralı bir kalp daha bırakarak atıyla uzaklaşır. Bir dahaki durağı Hatçe Bacı olur. Mahmut´un adamları lakaplı haydutlar, kocası Tüysüz´ü kaçırıp anne-babasını öldürmüşlerdir. Hatçe Bacı´ya Tüysüz´ü getirme sözü veren Beyaz Atlı daha sonra haydutların izini sürer ve onları bir ormanda bulur. Mahmut Tüysüz´ü bir ağaca bağlatmış kırbaçlamaktadır. Olaya müdahale eden Beyaz Atlı daha davranmadan basar tetiğe. Eller havada Tüysüz arkalarında düşerler yola. Yakındaki bir kulubeye tıkıp kapıyı iyice kapamasını emreder Beyaz Atlı Tüysüz´e. Pencereden kafasını göstereni isterse mıhlayabileceğini söyler. Sonra fikrini değiştirip onun gidip jandarmaya haber vermesini kendisinin onların başında bekleyeceğini bağırır. Tüysüz koşarak uzaklaşır olay mahalinden. Ve Beyaz Atlı atıyla kaybolur.

Onu bekleyen başka maceralar, pardon görevler vardır. Yeni bir ağa, yine zulüm, yine kurbanlar çıkar karşımıza. Bu defa seven iki kişiyi birbirinden ayırmaya çalışan bir ağa vardır ortalıkta. Zeynep ile Çoban Ali´yi ayırıp kendi oğluna istetir ağa. Beyaz Atlı´yı birden umulmadık bir anda Tülin´in karşısına çıkarken görürüz. Tülin çok sevinir onu gördüğüne. Sonra sevinmemiş takılır. Ne olduğunu tam anlayamadan gülüşen kadınlı erkekli bir grup çıkar ortaya ve Beyaz Atlı alay edilmesinden utanır ve Behlül benzeri kaçar. Ve ağanın zulmüne uğrayan köye gelir. Gençlerin ayrılmak istenmelerini duyar ve köy halkına Zeynep´in ağanın oğlu ile değilde Çoban Ali´si ile evleneceğini ilan eder, hatta buna söz verir.

Köy halkının arkasındaki sevinci övgüye değer. Beyaz Atlı ama oğlağını teslim ettiği obadaki güzel kızın yanında karşımıza çıkar yine aniden. Kız ona güzel olup olmadığı edebi sorusunu sorar, çiçekler ve renklerden bahseder Beyaz Atlı. Onun yeşili ve doğayı seven biri olduğunu anlarız ifadelerinden. Gece oldukça berbat bir playback türkünün arkasından biter. Bir grup silahlı adam Beyaz Atlı kaçmış diye sağa sola koşuşurlar. Nedeni ve niçini pek anlaşılamayan bir kovalamaca başlar. Kimbilir Beyaz Atlı´nın gazabına ugramış hangi ağanın itleri onu çembere alırlar, karşılıklı silahlar konuşur. Durum oldukça kritiktir, atlılar aman vermez. Takip edenleri takip eden yabancı suratlar görünür. Beyaz Atlı´nın onu kollamaya çalışan sevdiklerininde aralarında olduğunu, onun peşindekileri vurduklarında öğreniriz.

Beyaz Atlı takibi atlatıp bir yola girer. Arkasından bir sarışın (galiba Tülin) ve bir esmer kadın (galiba oba halkından mükafatı olan oğlağı teslim ettiği güzel) kovalar. Beyaz Atlı´nın adının Yılmaz olduğunu haykıran esmer bayan onun arkasından düşer kalkar. Beyaz Atlı döner yanına gelir. Uzaktan görünen sarışın bayanın görüntüsü ile film ve Beyaz Atlı beklenmedik bir anda büyük bir hayal kırıklığı, muamma ve acele ile biter.

05.08.2010

Vorheriger ArtikelOsman Aysu: Bıçak Sırtı
Nächster Artikelİnsanlar Neden Yazarlar?

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular