15.8 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 22, 2020
Start Home Perihan Mağden: İki Genç Kızın Romanı

Perihan Mağden: İki Genç Kızın Romanı

Perihan Mağden: İki Genç Kızın Romanı

İki Genç Kızın Romanı çağdaş yerli edebiyatın en çılgın romanlarından biri. 2002 yılında ilk baskısını yapan roman, üç yıl sonra film yapılıp bir çok yabancı dile çevrilmiş. Memleketimden insan manzaralarında mizahi seven yer yer kahkahaya boğan usta yazarın neden bir çokları tarafından sevilmediğinin izlerini bu romanda bulmak mümkün. Perihan Mağden özgür bir ruh, kabadayı, asi, en az Behiye kadar deli hatta.

Kahraman kızlarımızın en delikanlısı neredeyse her an herkese kafa atmaya hazır vaziyetteki Behiye, önüne kim gelirse gelsin. Erkekler ilk düşmanları. Diğer kahramanımız Handan´a olan bağlılığının sıradan arkadaşlık ile bir ilgisi yok. Onunla yatarkenki mutluluğunu göz önünde bulundurduğumuzda Handan´a lezbiyen bağlarla bağlı bir sosyopat. Haddinden fazla tutucu, milliyetçi ve muhafazakar edebiyat kökenimizin altını üstüne getirir yazar bu eseri ile.

iki.jpg

Behiye olmayan penisini satın aldığı neşter ile romanın orasına burasına serpiştirilmiş raporlara girmeyen çüklerinin uzunluğuna kadar detaylandırılan seri cinayetlerde yansıtır. Behiye bu dünyayı sevmez, ailesini, anne-babasını, faşist ağabeyini, yerli müziği, memleket coğrafyasını, yurdum insanını, taksi şoförlerini, kendisine laf veya göz atan magandaları. Sevmediklerinin uzun bir listesi çıkarılsa galiba İstanbul´un nüfusu epey azalırdı.

Arayış içerisindeki Behiye ile Handan ortak arkadaşları Çiğdem sayesinde birbiriyle tanışır ve bir daha kopmazlar. Behiye evden kaçar, kaçarken asalak ağabeyinin biriktirdigi paraları çalacak kadar kendince haklıdır. Annesi önüne gelen paralı erkeklerin metresi Leman ile birlikte kalan Handan´ın evine yerleşir. On dokuzgünlük beraberliğin kolay okunur, sıradışı bir üslup ve bolca apaçık beleşe onun bunun, şu bu firmanın, işkolunun reklamının cömertce yapıldığı romanda Behiye bir kocadan, babadan, sevgiliden çok Handan´a, ilişkilerine, dünyasına, günlük yaşamına müdahale eder. İlk başlarda hayatına böyle aniden giren, ona yemek yapan, onu acımasızca eleştiren, yönlendiren, eğlendiren bu çılgın kızdan hoşlanan Handan ilerleyen haftalarda bıkar.

Cinayetlerin Behiye tarafından işlendiğine dair hiç bir anlatının olmaması, yazarın eh artık bu kadarınıda Behiye´nin yaptığını tahmin et budala okuyucu, demenin yerli tercümesi oluyor. Perihan Mağden eğlendiriyor, modern izlerle roman yazıyor. Kahramanlarının ağzında vurup kırıyor, akıl veriyor, yeni bir dünyaya bambaşka bir kapı açıyor. Behiye´nin dallamalarının dünyasından haddinden fazla gerçekçi bir fotoğraf yansıtıyor. İnsan o ülke o kadın yazarı nasıl kaldırıyor diye sorası geliyor.

Romanın uzun yıllar kendisinden bahsettireceği kesin. Buluğ çağını yaşayan bu iki sıradan genç kızın olmayan beraberliklerini sıradışı bir kurgu ile yenilikçi bir tarz ile vermeye çalışan usta yazarın sancılı toplumumuzun bir çok kesiminde dinmez karın ağrılarına neden olduğu (ve daha epey de olacağı) kesin. Mağden polemiği seven biri, gündem olan, yaratan, ve orada kalan yetenekli bir kalem. Roman bunun ciddi bir ispatı. Genç kızlar öyle mi yaşarlar, ne kadar gercekçi, ne kadar romantik, feminist, apolitik başka eleştirilerin konusu. “İki Genç Kızın Romanı” kult bir roman.

Her devrin gençleri büyürken yaşadıkları yıllara öyle veya böyle bir damga vurur diyip çok bilmiş analizlere girmek yerine, usta bir yazarın kaleminden çıkmış zevkli bir roman tadını veren oldukça başarılı bir eser demek yetmeli. Yazarın erkek sevgisizliğinin baba sevgisizliği, eksikliği ya da açlığı ile doğru orantılı olduğu ama çok bariz.

02.06.2010

Vorheriger ArtikelÖykü: Çamaşırhanede
Nächster ArtikelEyyvah Eyvah

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: 76 - Çankaya Üniversitesi: 67 Salon: Servet Tazegül Hakemler: Kaan Büyükçil, Emre Şimşek, Anıl Veziroğlu ÇBK Mersin Yenişehir Belediyespor: Manolya Kurtulmuş 16, Gökşen...

Beim HFV wurden die 2. Runden bei den B-Mädchen, Frauen, und Herren ausgelost

Die Auslosung der 2. Runde im LOTTO-Pokal für die B-Mädchen, Frauen und Herren erfolgte am Mittwoch, 21.10.2020, 16:00 Uhr, beim Hamburger Fußball-Verband und wurde...

Kültür ve sanat merkezlerine ücretsiz Güvenli Turizm Sertifikası

RoyalCert Türkiye, kültür ve turizm organizasyonlarına ev sahipliği yapan işletmelere talep etmeleri halinde herhangi bir ücret talep etmeden Güvenli Turizm Sertifikası verecek. Bostancı Gösteri Merkezi'nde...

Preisträger des Deutschen Buchhandlungspreises 2020 bekanntgegeben

Die Staatsministerin für Kultur und Medien, Monika Grütters, verleiht in diesem Jahr zum sechsten Mal den Deutschen Buchhandlungspreis. Mit der Auszeichnung würdigt die Kulturstaatsministerin...