17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartKulturKinoKara Şahin

Kara Şahin

Kara Şahin

1964 yılı yapımı filmi Nuri Akıncı yönetmiş. Senaryoyu yazanlar ise Azize Ar ve Mustafa Alev. Oyuncular Yılmaz Güney (Kara Şahin), Semra Sar (Ayşe), Ahmet Tarık Tekçe (Mahmut), Hüseyin Baradan (Ahmet), Zuhal Tan (Melek), Nurlan San (Zeynep), Barbaros Erbeş, Necdet Tosun (Ahçı), Ali Şen (Recep Ağa), Nevzat Kığı, Müserref Birsen, Mustafa Alev, Ali Küçük, Suzan Uçaner, Güngör Tekiner ve adı aşırı ışıktan dolayı okunamayan iki oyuncu. Karalara bürünmüş bir atlı atını dört nala ova bayır, çayır tepe demez ha bire sürer ve film hele şükür başlar. Eşkiyalar yaşlı bir adamın önünü kesip yalvarmasına aldırmaksızın soymak üzere davrandıklarında, nereden geldiği belli olmayan kara atlı işlerini bitirir. Adamı serbest bırakır ona jandarmaları nerede nasıl bulacağını söyler. Eşkiyadan kurtulan yaşlı adam sevinçle atını kendisine gösterilen istikamete sürer.

Ağa Recep Eroğlu´nun oğlu, kahyası ve adamları Abdal Memo (Yılmaz Güney) ile dahası onun aptalsı sırıtan görüntüsü ve elindeki saz ile alay ederler, Mahmut Kahya onu yanından uzaklaştırarak ağasına gider. Bir başka ağa (Hasan Ağa) Recep Ağa´dan ve Mahmut Kahya´dan yakınır adamlarına. Recep Ağa kendisine hizmet eden Zeynep´e asılır. Abdal ile aptal arkadaşı tüysüz Hasan, Recep Aga´nın tekerine çomak sokarlar. Ağa ikiliyi yanlarından kovarken Zeynep fırsattan istifade oradan sıvışır. Recep Ağa´nın oğlu Ahmet şehire inmek üzere babasından para ister. Oğluna on lira para veren ağa söylemediğini bırakmaz. Klasik bir baba-oğul para isteme, beğenmeme, alma-verme muhabbetidir. Kahya´ya yakınan Ahmet ondan babasının artık ölen eşinden sonra evlenme vaktinin geldiğini dinler. Kahya elini cebine atıp Ahmet´e harçlık verir.

Hasan Ağa´nın oğlu Murat´da Zeynep´i sevmektedir. Ona birlikte kaçma teklifinde bulunur. Yanıtını alamayız. Ahmet, Melek isimli bir kadınla beraberdir. Hem de nasıl bir kadın. Evlenip çiftliğe hanım olmak için Recep Ağa´nın bir an önce ölmesini bekleyen ve bunu apaçık Ahmet ile konuşup tartışan bir kadınla. Ahmet kafasını çalıştırırsa eğer öyle fazla uzun beklemeleri gerekmeyecektir. Melek Ahmet´i daha sonra gönderdiği mektupları ile de doldurup gaz verecektir. Ahmet babasına evlenme niyet ve planından bahseder, babası tersler. Gece babasının atının eğerini bıçakla keserken Abdal onu görür. Ahmet´in hainliğini Kahya Mahmut´da görür ve müdahale eder. Konuşulanlardan kahyanın da Recep Ağa´ya değin en az oğul Ahmet kadar dost olmayan planları olduğunu anlarız. Ama konuşulanları Abdal gizlice dinlemektedir.

Haber gelir Recep Ağa´nın büyük bir olasılıkla evleneceği Zenep´i aşığı Murat ile birlikte görmüşlerdir. Çalışanlardan Veysel´in getirdiği bu tatsız habere inanmak istemezler. Ahmet salak Memo´nun tüysüz Hasan tarafından oralardan aranmasından huylanır, belki kendilerini dinleyip tehlikeli konuşmaları duymuştur diye kahyaya yakınır. Kahya onu gözhapsinde tutmayı önerir. Recep Ağa´nın şehirde okuyan kızı geri evine gelecektir, en saf adamı tüysüz Hasan´ı kızını almaya gönderirken kendisi Hasan Ağa´ya atıyla gider. Ağanın üç adamı yanlarında Ahmet ve Mahmut olmak üzere Murat´ı bir çayırda bulur ve dövmeye başlarlar. Tam o anda yine karalara bürünmüş yüzü siyah bir mendille kaplı Maskeli Zorro´yu anımsatan bir atlı belirir. Saldırgan üçlüyü Murat´ın da yardımı ile bir güzel pataklarlar. Mahmut ile Ahmet korkudan oradan kavga daha başlamadan uzaklaşırlar. Kavga biter karalara bürünmüş esrarengiz adamın siyah mendili dahi yerinden düşmez. Murat teşekkür için yakınlardaki çiftliklerine davet eder. Kara atlı işlerinin çokluğundan reddeder ve onu yalnız bırakır.

karasahin.jpg

Ahçı ile çalışanlardan Fatoş, Recep Ağa´nın kızı Ayse´nin bir arabayla çiftliğe gelmesini sevinçle karşılarlar. Taksiyle gelen bavullu, sükseli bayan Melek´tir, Ahmet´in nişanlısı olduğunu söyler. Recep Ağa şaşırır. Kadın usta bir diplomasiyle karşılama törenini atlatır. Ayşe şehre gelmiştir bu arada. Ahmet babasının öfke ve kızgınlığını ağzından girip burnundan çıkarak alır. At arabasıyla karşılanan Ayşe okulunun artık bittiğini bundan sonra daima çiftlikte kalacağını Hasan´a anlatır. Hasan çiftliğin tadı tuzu kalmadığından, kahyadan, Ahmet´in tembelliğinden yakınır. Ayşe civarda duyulan meçhul kara atlıyı sorar. Kimdir, necidir diye. İyi adam lafının üzerine gelir misali kara atlı birden çıkar ortaya, biraz at arabasına eşlik eder, eliyle Ayşe´yi selamlar ve ortadan geldiği gibi kaybolur.

Çiftlikte Ayşe´yi karşılayanlar arasında zavallı Memo ile Ahmet´in nişanlısı Melek´de vardır. Kahya hemen Ahmet ve nişanlısı ile bir durum değerlendirmesi yaparlar. Ayşe babasına Melek´in kim olduğunu sorar. Abdal Memo´nun yanık türküleri eşliğinde gece olur. Ayşe odasında yatarken meçhul karalı damlar. Korku ile uyanan Ayşe ona kim olduğunu, genç bir kızın yatağına gece vakti gelmeye utanıp utanmadığını sorar. Meçhul atlı adının Kara Şahin olduğunu, küçükken ona bir mendil verdiğini, eski çocukluk aşkı olduğunu anlatır. Kara Şahin odadayken ağa ile Ahmet Ayşe´nin bağırtılarından içeri damlarlar. Kara Şahin yatağın altına saklanır, Ayşe ondan bahsetmez, baba oğul odayı terk ederler. Kara Şahin Ayşe´ye dostluğunu sunar ve gider.

Ertesi gün her şey degişmiştir. Recep Ağa´nın kızıyla konuşurken evleneceğini reddetmesini duyan Ahmet, Kahya Mahmut´a bundan yakınır. Melek yakınlardaki göle elinde havlusu ile çekip gider. Ayşe çeşmede elini yıkarken Memo ile felsefe yapar, ona hayat dersleri veren anlatımlarda bulunur, sonra da ona Kara Şahin´i görüp görmediğini sorar. Onu çokca gördüğünü söyleyen Memo ile, Ayşe alay eder. Attığı suçlamasında bulunurak Memo´ya galiba onu sevdiğini sandığını itiraf eder. Kahya planını Ahmet´e anlatır, Ayşe´yi Hasan Ağa´nın oğlu Murat ile evlendireceklerdir. Recep Ağa ise Murat´ın aşığı Zeynep ile evlendirilecektir. Ahmet´in kafasına plan yatar.

Ayşe ile gezintiden dönen ve seyislik yapan Memo attan düşüp kafasının küçükken çatladığını, ata binmeyi bilmediğini ona anlatır. Ayrılırlarken Memo ona bir sır verir. Kara Şahin her gece gölün kenarına gelip şarkı söylemektedir. Gece olur gölün kenarında Ayşe ile zifiri karanlıkta yüzü kara bir mendille örtülü Kara Şahin görüşüp konuşurlar. Filmin kesintisinden sevgi üzerine yapılan felsefi konuşma metninin çoğunu anlayamayız. Birbirlerine sarılarak ayrılırlar. Kahyanın üç adamı Ayşe´yi kaçırırlar. Recep Ağa´ya mektup göndererek yirmibeşbin lira fidye isterler, imza olarak da Kara Şahin´in adını kullanırlar. Olayı duyan Melek Kara Şahin tarafından dağa kaldırılmayı romantik bulduğunu Ahmet´e söyler. Daha sonra gölde yüzerken Kara Şahin çıkar gelir aniden. Fetişist eğilimleri olan Kara Şahin Melek´e elbiselerini çok sevdiğini onları görüreceğini söyler ve göldeki bikinili kadının çalıların üzerindeki elbiselerini kaptığı gibi atıyla ortadan kaybolur. Melek´in arkasından bağırması bir şeyi değiştirmez.

Recep Ağa kendisinden istenilen fidyeyi buluşma yerine getirir. Kahyanın adamı kafasına bir çuval geçirir, sonrada tabancasıyla vurup ağayı yıktıktan sonra getirdiği parayla ortadan kaybolur. Sızlayıp inleyerek kendine gelen ağayı o esnada atıyla tesadüfen oralardan geçmekte olan ve onu duyan Kara Şahin bulur. Karşısında Kara Şahin´i gören ağa yine bayılır. Kara Şahin ne eder eder Ayşe´yi kaçıranları bulur ve onlara saldırır. Haydutlar korkar kaçarlar. Kara Şahin Ayşe´nin ellerini çözerken ona kim olduğunu sorar. Sabırlı olmasını tavsiye eden Kara Şahin zamanı geldiğinde öğreneceğini söyler. Kara Şahin, Ayşe´yi çiftlikte milletin şaşkın bakışları arasında bırakır. Ağa´ya bir torba içindeki fidye parasınıda ki herhalde haydutlardan geri almıştır, fırlatıp atar. Parasına ve kızına kavuşan ağa bayram eder. Kara Şahin sayesinde baba ile kızı birbirine kavuşmuşlardır.

Ahmet babasına Ayşe´nin Hasan Ağa´nın oğlu Murat ile evlenmesini önerir. Babasının kafasına anlatılanlar yatar. Ertesi gün komşu ağaların buluşması gerçekleşir. Olay kendilerince olur biter. Ayşe olayı gölün etrafında çamaşır yıkayan kadınlardan öğrenir. Zeynep ile konuşmaya çalışır, Zeynep ona mutluluklar diler. Babası ile konuşmaya çalışan Murat´ı ağa babası tersler, onun dediği olacaktır. O kadar. Aynı itirazı babasına gösteren Ayşe´de aşağı yukarı aynı lafları babasından işitir. Ağa isterse kimseler itiraz edemez. Babası ile atışan ve ağlayan Ayşe kendisini teselli etmeye çalışan Memo´ya Kara Şahin´i sevdiğini açıklar. Memo ise ona Kara Şahin´i kötüler ve gider.

Ertesi gün Hasan Ağa eşiyle Recep Ağa´ya resmi bir ziyarette bulunarak Ayşe´yi Murat´a isterler. O da kızımı verdim gitti der. Bunun adına resmi söz kesme konur. Ölmek var dönmek yoktur, söz kesilmiştir, bir dahakine nikah olacaktır. Kahya Mahmut Recep Aga´ya artık evelenmesi telkinlerinde bulunur. Melek Memo´ya sulanır, onda bir sır olduğunu, bu sırrın ne olduğunu ellerinden tutarak ona sorar. Memo onu yalnız bırakır gider. Melek üzerini yırtar parçalar ve çılgınlar gibi bağırmaya başlar, imdat ister. Güya Memo kendisine saldırmıştır. Memo´yu hemen yakalayıp tekme tokat ağanın önüne getirirler. Ağa onu nankörlükle suçlayıp çiftlikten kovar. Memo suçsuz olduğunu birgün herşeyin açığa çıkacağını söyler ama kimseye derdini dinletemez. Ona bir tek Ayşe inanır. Memo´nun öyle şeyler yapmayacağını bağırır. Giderken Memo Kara Şahin´in kim olduğunu anlatır. Kimse birşey anlamaz.

Memo Ahmet´i, Kahya Mahmut ve adamı Veysel ile konuşurlarken duyar. Üçü bir olup Kara Şahin´in babası Ömer´i zamanında öldürmüşlerdir. Ayşe gelinliğini giymiş Murat ile evlendirilecektir. Zeynep üzgün ve kederli ortalıkta dolaşır. Mahmut Recep Ağa´yı doldurup aslında Zeynep´in ona aşık olduğunu, o yüzden kederli olduğunu ona inandırır. Melek ise artık çiftlikte kalmaktan bıkmıştır. Daha fazla kalmak istememektedir.

Nikah kıyılır eşler karı koca ilan edilir, gelinin yüzü açıldığında Ayşe değil tüysüz Hasan çıkar ortaya. Ağalar bozuşur, Murat ile Zeynep sevinip gülerler. Tüysüzü dövmeye başlayan Mahmut ile Ahmet´in üzerine birden gelen Kara Şahin atının üzerinden atlayıverir. İkisini bir güzel pataklar. Jiple gelen eli silahlı adamlar ikiliyi dahası üçlüyü yerden kaldırırlar. Eli silahlı Kara Şahin onların götürülüp adalete teslim edilmelerini, cezaları ne ise bulmalarını emreder. Jiple gelen ve eli tabancalı adamlardan biri başüstüne komiserim der Kara Şahin´e. Ayşe Kara Şahin´in kara mendilini aşağı indirir. Altındaki yüz Memo´dur, güler kendisine. Ayşe kızıp darılırken aldatılıp oynandığına, film biter.

2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular