15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeAbdülkadir Konuk: Gün Dirildi

Abdülkadir Konuk: Gün Dirildi

Abdülkadir Konuk: Gün Dirildi

Abdülkadir Konuk’un “Gün Dirildi” isimli bu romanında mekân yok. Romanın kahramanı Savaş herhangi bir şehirde önce bir devlet memurudur. Çocukluk arkadaşı Sinan aktif çalışmalar yürüten bir devrimcidir, sakıncalıdır, ciddi örgütsel faaliyetler içerisindedir. Sınıf bilinçli bir memur öylesi bir dairede mutlu olamayacağından ve hemen göze batıp dikkat çekeceğinden kısa sürede meslekten uzaklaştırılır. Sinan’ın Savaş’ın politikleşmesi sürecinde ne gibi bir rol oynadığı tam olarak ele alınmadığından bilmiyoruz. Çocukluktan arkadaştırlar hatta kan kardeştirler birbirleriyle.

Romanın diğer bir aslında ara kahramanı olması gereken ve haddinden fazla en az ana kahraman kadar yer alan şahısı Cumali’dir. Cumali Savaş’ın babasıdır. Geriye dönüşlerle ustaca anlatılan romanda ne yazıkki hemen hiçbir kahramanın soyadının olmaması dikkat çeker. Cumali’nin hayatı bildik, sıradanlık, yoksulluk içinde geçmiştir. Savaş’ın tek farkı siyasi bir kimliğinin olması, uzlaşmaz bir kişiliğe sahip olmasıdır.

gün.jpg

Savaş eczacı Meral ile siyasi ilişkileri ve faaliyetleri esnasında tanışır. Daha önce balkondan karşıyı bolca kesip en azından Meral’e gözle ve bakışlarla az tacizde bulunmamıştır Savaş, bunu kendine ve okura ettiği itiraflardan anlarız. Kısa bir süre sonra da ikili sessizce, gürültüsüz patırtısız, kendi hallerinde evlenirler. Romanda 12 Eylül öncesi ve sonrasına dair bir çok izler vardır. Klasik devrimci anlatının bilinen handikaplarından biridir kahramanları idealize etmek. Konuk bu klişeden cömertce yararlanmıştır.

Savaş vuruşur, örgütsel faaliyetlerde yaratan, yöneten, örgütleyen, harekete geçiren bir jenidir. İskenceye uğrar ama konuşmaz, tutuklanır ceza almadan bırakılır, faşistlerle karşılaşır hafif bir dayakla tehlikeyi atlatır, babeviyle değil Cumali’yle küser, dahası baba oğluna siyasi kimliğinden dolayı tavır alır, Savaş baba olur, arkadaşı Sinan bu arada hatta daha önce katledilmiştir, doğan oğluna bu asil arkadaşının adını verir.

Konuk’un Savaş’ı yazarın kafasında kurgulanmış bir önderdir. Gerçek hayattan ne kadar esinlenmiştir, birinin biyografisini mi çizmeye çalışmıştır yazar bilmiyoruz. Eserde buna dair hiçbir bilgi yok. Uzun zaman yer altında yaşayan Savaş cuntadan sonra durduk yere yakalanır, uyduruk bir mahkemede uyduruk bir suçlamayla yargılanıp idama mahkum edilir. Asılırken dahi kendi taburesini kendisi tekmeler.

Siyasetin edebi anlamda tükettiği, dahası başlı başına siyasetin dışına çıkamayan yazarın ilk eserlerinden biri olan bu roman yine de başarılı bir eserdir. “Gün Dirildi” sol edebiyatta okunabilecek, ciddi birkaç romandan biridir. Dönemine tanıklık eden oldukça duygusal ve kişisel gözlemler ve deneyimler üzerinde kurgulanmış olsa bile dili akıcıdır. Savaş okurken bizim de kahramanımız olur.

12.05.2011

Süleyman Deveci: Gün Dirildi – Abdülkadir Konuk

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular