5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartKulturKinoYazı Tura

Yazı Tura

Yazı Tura

İstanbullu Hayalet Cevher ile Göremeli Şeytan Rıdvan´ın 1999 yılında yaşadıkları “Kürdistan Sendromu”nu anlatan güya savaş karşıtı bir film. İki arkadaş Kürtlere karşı birlikte savaşmış biri sağ bacağını yitirmiş biri yine aynı patlamada kulağı sağır olmuş iki Türkiye gazisi. Bu ikilinin askerlik dönüşünde sivil yaşamlarında ki sorunlarını anlatan kendi türünde bir ilk deneme. Uğur Yücel´in yönettiği filmdeki özellikle Olgun Şimşek´in ve Kenan İmirzalıoğlu´nun oyunculukları övgüye değer.

Biri, hangisi yazı hangisi tura bilen yok, hayellerinde ki kız ile evlenip yuva kurmak ister, kız ise en iyi arkadaşı ile kaçar ve Rıdvan beylik tabancasını sokar ağzına çeker tetiği. Ağlayan bir tek anası olur, ne en büyük bizim asker diyenler, ne vatan sağ olsun takılanlar görülür çevrede. Cevher ise bir istasyonda büfe açmak ayağına kirli işlere bulaşır, sürekli uyuşturucu kullanır. Tam açılışın yapılacağı günün gecesi deprem olur. Amcasını yitirir, ailesinin geri kalan kısmıyla traji komik bir biçimde yeniden tanışır.

afis.jpg

1,5 Milyon Euro´ya mal olmuş bu film gösterildiği 2004 yılından sonra peş peşe ödüller almış. „Kürdistan Sendromu“ na değin bilgi, belge, kurban, istatistik, Türkiye gazilerinin sosyal psikolojik durumları maalesef Türkiye kamu oyuna yabancı. Onlar hâlâ vatan millet sakarya derken, bizde ki cephenin de pek o kadar farklı olduğu söylenemez. Gaziler unutmaz, geçmişi hatırlamaz, mücadeleye kesintisiz durup düşünmeksizin devam ederler genel klasik anlayış.

Yazı Tura´da sorgulayan bir şey yok aslında samimi anlamda. Daha çok yaşanılanların bıraktıkları izler ve etkiler üzerine kurgulanmış. Bunların asıl ve ana nedenleri gibi politik söylemlere yabancı ve uzak bir duruşu var. Vietnam Savaşı karşıtı filmlerdeki sorgulayan ve eleştiren tarzı arayıp bekleyenler yanılıp hayal kırıklığına uğrarlar. İki garibanın Rıdvan ile Cevher´in sıradan karşılaştıklarını öyküleştirip anlatır film. Kim işine ne yarar ve gelirse alsın, anlayanlar anlamayanlara anlatsın benzeri bir stil.

Oysa bıraksalar kimi Türk askerini her türlü cesetlere dahi etmediğini bırakmayacak derecede yok edici, kan içici bir biçimde eğitilir bu askerler. Yüzlerce kayıtlı ispatı vardır Kürt safhasında. Kulak burun boğaz kesme, sakatatçılık, katillik, zaten olması gereken sıradan özelliklerdir orduda, hele hele Kürdistan´da.

Gencecik beyinlerin vatanlarını savundularını sanıp, Kürtleri düşman görmeleri için programlanıp Ergenekon´un piçlerince istenildiği gibi kullanıldıkları, ileride daha eleştirel filmlerde ele alınacaktır kesin.

Yazı Tura bir ilk olmasının olumsuzluklarını taşısa bile ileride daha iyileri ve eleştirel olanları çevrilebileceğine, sorgulanıp hakkı ve notu verileceğine dair izler taşıyor. Kürdistani cepheden bize bir şey anlatmıyor, ama Türkiyelilere en azından bir vicdani hesaplaşmayı verdiği kesin.

2009

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular