24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeAziz Nesin: Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Aziz Nesin: Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Aziz Nesin: Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Mizahi öykünün babası sayılan Aziz Nesin´in sanırım tek romanı sayılan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, ilk defa 1977 yılında yayımlanmış, haklı ve yerinde olarak ödüller almış, tiyatroları, oyunları, filmleri yapılmış bir ölümsüz eser. Bir Türkiye klasiği demek abartı olmaz. Aziz Nesin´in bir tek usta bir yazın, edebiyat duayeni değil aynı zamanda insan sarrafı olduğuna da eğlenceli bir kanıt. Yurdum insanını yudumlamış bir yazardan o her zaman yaptığı aynadaki gördüğümüz kendi yüzlerimizden birinin bize yeniden yansıtılmasıdır Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz.

Olaylar memlekette herhangi bir cezaevinde boşalan herhangi bir koğuşa yeni bir mahkumun gelmesiyle başlar. Yeni mahkumun önemli özelliği eski anlatıcı mahkumdan daha usta bir anlatı tarzının olmasıdır. Anlattıkları ise kendi hayatı, bizzat başından geçenlerdir. Koca roman boyunca kahramanımız Yaşar Yaşamaz hem koğuşa, hem bize yani okuyucuya başına gelenleri anlatır.

Devlet ile, yasalar ile, bürokrasinin ölümcül çarkı ile Yaşar Yaşamaz henüz çocukken okul çağında tanışır. Oğlunu devlet okuluna kayıt etmek isteyen babaya müdür, nüfus cüzdanı olmadan olmaz der. Nüfusa gider kayıtlara göre 12 yaşındaki çocuk Yaşar Çanakkale Savaşı´nda şehit düşmüş görünmektedir. Nüfus kağıdı olmaz Yaşar´ın, yani öylesine yaşar bizimkisi. Ta ki askerlik çağı gelene kadar. Asker kaçağı olarak yakalanır ama askerliğini bitirdikten sonra kayıtlara göre bu hayatta olmadığından terhisi olnaksızdır. Es kaza bırakılan Yaşar bu arada babasını yitirmiştir. Evrakları, kimliği olmadığı için mirasını alamaz, bunun için gösterdiği çaba aşırı abartılı hayal gücü gibi gözükse dahi ülkemiz gerçeğinin birebir doğrulanmalarına çeşni örneklemelerdir.

an.jpg

Yaşar köyde artık geleceği olmadığını anladığı için kalkar İstanbul´a gelir. Çocukluğundan beri sevdiği Anşe ile evlenmesi için, köyünde kızın ailesi de kimliği olmadan olmaz dedikten sonra son umutlarını da yitirmiştir. Kalkıp geldiği koca şehirde köylüsü Satı Bey ile karşılaşması ve onun referans olarak kartını alması başlı başına romanın zirvelerinden biridir. Ha bire tutunmaya çalışan Yaşar´ı bıkıp usanmadan hayat ile mücadele içerisinde görürüz. Biri musallat olur ortak manav yeri açarlar. Bu arada Anşe´de İstanbul´a gelmiş hizmetçi olarak zengin birinin konağında çalışmaktadır. Ortağı Yaşar´ı dolandırır. Yaşar Anşe´nin yanında çalıştığı konağa girer burada da kimliksizliği başına iş açar.

Bu arada anlatının hem cezaevinde şu anı yaşayan Yaşar Yaşamaz´ın şimdiki anını ve koğuştakilere anlatırken ki geçmişe dönük anlatımlardan oluştuğunu özellikle vurgulamalı. Aziz Nesin´in yarattığı bu ölümsüz kahramanını hayat üniversitesi kabul edilen cezaevinden kulağı kesik bir kurt dahası gözü açılmış üçkağıtçı biri olup çıkartacaktır.

Sayısız küçük hikaye, akla hayale gelmez badireler ve sorunları atlatan ,ve her seferinde hem koğuştakilere hem bize haydaaa dedirten Yaşar Yaşamaz ile büyük aşkı Anşe´nin dünyaları ve mutlu sonları oldukça akıcı ve sürükleyicidir. Hayal gücü zengin anlatıcının, usta edebiyatçının usta romanını ve Yaşar Yaşamaz´ın başına daha gelmedik ne kaldı sorusunu bitirene kadar rahat verdirtmeyen bir meraka boğulmuş yapıt. Önemli bir yerli edebiyat klasiği ve ölümsüz romanlardan biridir Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz.

16.06.2010

https://pirtukweje.wordpress.com/2017/12/03/sueleyman-deveci-aziz-nesin-yasar-ne-yasar-ne-yasamaz/

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular