14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeSaklı Hayatlar

Saklı Hayatlar

Saklı Hayatlar

Saklı Hayatlar” son yıllarda islami film taarruzuna karşı adeta bir cephe geliştirmek isteyenlerin basit mantığıyla yola çıkılmış acemi bir eser, türünün ilk örneği olması açısından ama önemli. Kültür Bakanlığı’nın destek verdiği bir proje olduğundan da etliye sütlüye karışmayan son yıllarda adeta sürü haline getirilmiş Alevi kitlelerini daha fazla uyutmak için piyasaya sürülmüş ticari bir film olması şaşırtmamalı. Din, inanç her daim satar, tutar, izlenir, okuruna güçlü bir destek veren tezlerin ispatı üzerine kurulu.

Çorum katliamından kaçan bir aile İstanbul’da okuyan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi kızları Nergis’in yanına gelirler. Nergis’in, annesi ve küçük kızkardeşi Gülcan gelmeden önce emekli komiser Tevfik Bey’in evinde oturup oturmadığı önemsiz bir detay. Anne katliamın şokunu hala yaşamaktadır. Anlatıdan ailenin babasının Almancı olduğunu anlarız. Ev sahipleri sünni bir babaanne, emekli komiser Tevfik Bey ve fotoğrafçı olmak isteyen ama Makine Mühendisliği’nde okuyan üniversiteli Murat’tır. Murat ile Nergis karşılaşırlar, kısa sürede birbirlerine aşık olurlar.

hayatlar.jpg

Saklı bir hayat süren, Çorum katliamından sağ kurtulan anne ev sahipleri gibi ramazanda sahura kalkar oruç tutarmış gibi yaparlar. Çevreye karşı kendi gerçek inançlarını saklayarak ayak uydurmaya çalışırlar. Evin küçük kızı Gülcan pot kırar. Seccade diye Hz. Ali’nin resminin olduğu küçük halıyı getirip üzerinde evsahipi babaannenin öğrettiği gibi namaz kılmaya başlayınca evde kuran okumak için toplanan mahalleli bunlar Kızılbaş’mış diyerek evi arkalarına bakmadan terk ederler. Bu arada anne kızı Nergis ile Murat’ın aşkını öğrenmiş şiddetle bu ilişkiye karşı çıkmaktadır. Murat’ın babası yine öyle.

Kötü yazılmış dahası yetersiz hikaye Çorum’u mu anlatmak istemektedir, Alevilerin kim olduğuna dair bilgi, enformasyon mu vermek istemektedir, benzeri provokasyonları hazırlayıp 12 Eylül’e zemin hazırlayan derin devleti mi, yokda bir Alevi kızı ile Sünni bir gencin o karanlık yıllardaki aşkını mı anlatır, film bitince seyirci rahatlıkla sorabilir kendine. Her birinden biraz katmaya çalışan yönetmenin aşuresinden kendi bildiği “Saklı Hayatlar” çıkmış.

Bindörtyüz yıldır var olan bir kültür ve inanç birliğinin Selçuklu’yu, Osmanlı’yı, Cumhuriyet’i yaşadığını irdelemeyen cahil kafa, Aleviliğin sadece saklanarak yaşandığı mesajını vermek istemiş galiba. Tam da bu noktada baltayı taşa vurmuş. Filmin sonunda devleti simgeleyen emekli komiserin çakalları Murat ile Nergis’in ilişkisini sonlamak amacıyla Nergis’i korkutmak isterler. Müdahale eden Murat’ı tabanca ile öldürürler. Olayı duyan baba Tevfik yıkılır kalır merdivenin başına.

Ürkek, çoğu yerde de korkak ama kesinlikle Alevilikle zerre kadar ilgisi olmayan (gizli bir cem yansıması hariç) yarı politik, yarı Alevi-Sünni kardeş bizi ayıran kardeş muhabbetini güzelce anlatan uyduruk bir film.

23.05.2011

 

Vorheriger ArtikelKemal Tahir: Devlet Ana
Nächster ArtikelÖykü: Öykücü

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular