15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartBücherKemal Tahir: Devlet Ana

Kemal Tahir: Devlet Ana

Türkiye entelektüel dünyasında Osmanlı ya sevilir, ya da onlardan nefret edilir. Bunu tarih bilincinin eksikliğine, geçmiş ile korkusuzca hesaplaşıp onu anlayıp analiz etmedeki sorunlardan ayrı ele alamayız. Cumhuriyet okullarında dün, eski yani Osmanlı tu kakadır, ki solcu gelenek bu mirası üstlenmiştir, sağ cenah ise tam tersi Osmanlıcıdır, onda hem Müslümanın hem Türkün gücünü görüp baygın kendinden geçer, kendine tapar. Sol gelenekten gelen Kemal Tahir nedense bu ikinci kanada girer en azından romanı Devlet Ana ile.

Seçmelerden saçmalar özgürlüğü, hakkı her yazarın, edebiyatçının ve sanatçının sıradan olması gereken hakkıdır, olmalıdır. Ben ne istersem yazarım, işine gelirse okursun, gelmezse at köşeye, bu romancımızın bilinen mentalitesidir. Devlet Ana kurgusu iyi hazırlanmış adi bir cinayetle başlar. Kalıplaşmış kötü gavur ve yerli işbirlikçisi hem bir cinayet işlerler, hem birine tecavüz ederler hem de ciddi bir komplo hazırlarlar. Amaç barış ve huzur içinde yaşayan komşuları birbirine düşürmek, fitne fesat yaymaktır.

Daha değil imparatorluğun Osmanlı Beyliği´nin bile kurulmadığı bir tarihsel evredeyiz. O yıllarda henüz internet arama motorları daha icat edilmediğinden olsa gerek Kemal Tahir´in oldukça yetersiz bir araştırmacılıkla kaleme aldığı, herkesin bildiği tarihsel gerçeklere ulaşamadığı bu yavan romanda; ki belkide en önemli yanı ve özelliği hatta olumlanması gerekeni ilk tarihsel yerli romanlardan olmaya çalışmasıdır; gavur kötüdür, ya da azbiraz iyidir tabi işbirlikçi ise. Bizler, atalarımız, kendimiz ise ulu, yüce ve erdemliyizdir. Narsizim bunun neresinde? (!)

Roman sorgulamaya, kurcalamaya uzak oldukça bohem bir aşiret topluluğunun keyfince tasviri, günlük yaşamı, sıradan ilişkileri, kapı komşuları ile olan günlük sorunları, çelişkileri, muhabbetlerini yazarının gönlünce ele almış. Tarih babadan öğrendigimize göre Oğuzların Kayı boyundan olan Anadolu´ya yağma, talan ve yayılma için ilk geldiklerinde birçok iç savaş, arbade, kavga döğüşten sonra Bilecik, Söğüt, Domaniç çevresine yerleşmişler. Sayısız batılı tarihçi ise Osmanlıları Afganlıların Dari boyundan sayar hatta Türkmen bile olmadıklarını, yani Türklüğe çok uzak olduklarını yazarlar.

Romandaki en gayriciddi yanyana getirilmeye çalışılan çocuksu kurgu Yunus Emre ile, Osman Bey´i yetmezmiş gibi bir de Ahilerin Pir Elvan´i, Şeyh Edebali´i hep aynı çevrenin insanlarıymış gibi alabildiğine işine geldiği gibi Osmanlıcı yapmaya çalışmış Kemal Tahir. Oysa gerçek babaya göre Osmanlının kurucuları dördüncü beşinci padişahlarına kadar halis mulis Bektaşilerdir, Hacı Bektaşi Veli ocağına gidip aynen Cumhuriyet´in yüzyıllar sonra kurucusu gibi ele etek öpmüş, dua niyaz almışlardır. Buradan rahatlıkla şunu söyleyebiliriz Kemal Tahir´in Osmanlıları sayısız Alevi öğeleriyle tıka basa doldurulmuş ama oldukça pervasız sünni bir tarih yorumunun romanın orasına burasına serpiştirilmesidir.

Tarihi romanın kahramanları alabildiğine bolca ve zengindir, öncelikle Osman ve Orhan Beyler, kötülüğün simgeleri Notüs Gladyüs ve Uranha, sonradan müslümanlığa nedense kılıç değilde imanla ikna olan Mavro, cinayetlere kurban giden iki sevgili Demircan ile Liya, Keşiş Benito, Kerim Çelebi, Ermeno Toros, Aslıhan, Bacıbey, Dündar Alp, Daskalos Dervis, Şeyh Edebali, Bala Hatun, Filatyos vs. vs.

Ne olursa olsun roman usta edebiyatçıların dahi tarihe ne kadar eleştiriden ve çok boyutlu yaklaşmaktan kilometrelerce uzak olduklarına, illa da herhangi bir anlayış ve görüşe yaranayım diye gerçek ile istenildiği gibi oynanabileceğine talihsiz bir örnektir. Ama gerçek her daim birgün yeri gelir sırıtır ve herkesin bildiği o yüzünü gösterir. Alevileri inkârla o dönemin Osmanlı tarihi, tarihi romanı yazılamaz. O günler gelecek Osmanlının da bizim olduğunu gösteren araştırmalar gün yüzüne çıkacak, eşsiz edebi romanlar yazılacaktır. Bu halkta bu zeka ve kapasite kesinlikle vardır.

12.06.2010

Vorheriger ArtikelAşk Tesadüfleri Sever
Nächster ArtikelSaklı Hayatlar

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular