ALMANYALILAR

Osman Aysu: Kuşku Zinciri

Osman Aysu: Kuşku Zinciri

Kuşku Zinciri polisiye romanın Türkiye’deki ilk ciddi ve saygın temsilcilerinden Osman Aysu’nun başarılı bir yapıtı. Yayınevi kitabın yazarının kimliğine dair üç satırlık bilgiyi ihmal ettiğinden habersiz olsa dahi, eser türlerine göre oldukça sürükleyici ve hikaye, iddialı başlangıcına rağmen oturaklı, bir o kadar da ikna edici.

Glaxso isimli uluslararası bir örgüt vardır. Ve bu örgüt üç üyesini üç farklı ülkede öldürtür. Geriye gözleri yaşlı, matemli dul kadınlar, olmayan çocuklar kalırlar, birde herhalde adları dahi anılıp edilmeyen akrabalar. Ölen kocalarını gerçekten seven eşlerden birkaçı kanlarını yerde koymamak, intikamlarını almak için kolları sıvarlar.

kusku.jpgHeyecanlı ve oldukça sürükleyici bir temponun düşmeksizin kesintisiz devam ettiği yapıtta üç dul biraraya gelirken Aysu’nun ustaca kurguladığı anlatıda bir de Türkiyeli bir İnterpol polisi olaya karışır. Kadınların zekasını küçümsememek gerek. Yazar kedi fare oyunu misali yetkin anlatı stili ile heyecanlı bir süreç başlatır. İlk başlarda ciddiye alınmayan bayanlar hakkında Gaxso daha sonra ölüm fermanı çıkartır. Biraz Cüneyt Arkın‚ı çağrıştıran Türkiyeli polis, kadınların ve bir başka İrlandalı meslekdaşının sayesinde olayların üstüne gider. Ve polis Glaxso’nun başını gövdesinden ayırır, yüzyıllardır faaliyet sürdüren bu hrıstiyan terörist örgütün arşivini ele geçirerek kanlı ve kirli yapıyı çökertir.

Aysu klasik polisiye tanımlamalarına uygun klişelerle bolca çalışmış. Müslüman dünyasındaki karmaşıklıklara değinmesi bile başlı başına öylesi bir yazar için olumlu. Eleştirilecek birçok yan olmasına rağmen yazarın tarzındaki ısrarı uzun zamandır stilindeki tutturduğu üretkenlik gözönünde bulundurulduğunda kriminal romanımız için zenginliktir diye bakmak gerekiyor.

Üstadın her bir kahramanının üzerinde inandırıcı tiplemeler yaratarak durması oldukça dikkat çekici.

19.05.2011

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: