11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Kultur Kino Aşk Tesadüfleri Sever

Aşk Tesadüfleri Sever

Aşk Tesadüfleri Sever

Bir hastanenin önünde bir araba kazası olur, tesadüfen. Böyle başlar bir aşk, arabalarda iki hamile kadın vardır. Biri kız biri oğlan iki bebek getirirler dünyaya, yanyana yatan bebekleri fotoğrafçı Turgut bir karede yakalar.

Tamamıyla aşkın tesadüf olduğu tezi üzerine kurgulanmış filmde çocuklar büyürler. Deniz ile Özgür daha çocukluk yıllarında birbirlerine aşık olurlar. Büyüdükçe yolları ayrılsa da birbirlerinden, aslında hep birbirlerinin yakınlarında, çevresindedirler.

Post modern romantik komedi diyebileceğimiz film mantık sınırlarının ötesinde yine bir o kadar duygusallığa mesafeli bir çizgide zihni zorlar. Ankaralı bu iki aşık yıllar sonra İstanbul’da yine bir tesadüf sonucu karşılaşırlar.

teesadüfler.jpg
Deniz ama bu arada Burak ile beraberdir, tiyatro oyuncusudur. Bir filmde rol alma arayışları içerisindedir. Burak işadamıdır, Deniz’in oyunculuk arayışının boyutlarını anlayıp kavrayamaz. Birgün bir atışma sonrası kendi çocukluk resimlerinden birininde sergilendiği bir fotoğraf sergisinde Deniz Özgür ile karşılaşır. Aradan yıllar geçmiş eski aşıklar birbirlerini tanımaz olmuşlardır.

Tesadüfler birbirini kovalar. Geçmişe dönük sıkıcı ve bıktırıcı anlatılarla Özgür ile Deniz birbirlerini yakalarlar yeniden. Çocukluk aşkı yeniden ortaya çıkar. Deniz Burak’la beraberken Özgür ile birlikte olur. Sonra da onunla olan ilişkisini bitirir. Yerli filmdir bu, Özgür’ün kalbinden sorunu vardır çocukluğundan beri. Anna-babası bu yüzden Özgür’ün üzerine titremişlerdir. Özgür gitar dahi çalamaz sağlık sorunlarından dolayı. Baba mesleği olan fotoğrafçılığı geliştirip profesyonelleştirir.

Deniz ile Özgür tam birbirlerine kavuşabilecekleri anda ortaya başka tesadüfler çıkar. Deniz’in bir tiyatro gösterisi esnasında Özgür girişte ya da çıkışta yığılır kalır. Çünkü uzun zamandır sorunlu kalbi yüzünden hastaneye yatması gerekmiştir. Tiyatroya gelen Burak onu bulur ve hastaneye götürür. Ama artık herşey çok geçtir. Özgür’ün kalbi iflas etmiştir, Birkaç saat içerisinde yeni bir kalp bulunmaz ise ölecektir. Gösterisi biten Deniz Özgür’ü i-phonundan arar. (Başka da telefon yoktur filmde.) Telefona onu taksiyle hastaneye yetiştiren Burak çıkar, ikiside şaşırır. Hastane lafını duyan Deniz fırlar.

Tesadüf ne filmi, ne olayları ne de izleyiciyi rahat bırakmaz. Deniz kaza yapar ve beyin ölümü gerçekleşir. Kalbi Özgür’e takılır. Kalp ile beden birleşirler. Akıl ve mantığı zorlayan filmin iyi bir aşk filmi olduğunu söylemek zor. Usta oyuncular dahi filmi kurtarmaya yetmemiş. Tesadüflere inanaların sevebileceği bir film.

25.05.2011

 

Vorheriger ArtikelOsman Aysu: Kuşku Zinciri
Nächster ArtikelKemal Tahir: Devlet Ana

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Kış Avrupa’ya erken geldi

İsviçre, Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Almanya ve Çekya'ya kar yağdı Hava sıcaklıklarındaki keskin düşüşün ardından Avrupa'da İsviçre, Fransa, Avusturya, İtalya, İspanya, Almanya ve Çekya'ya kar...

Europäischer Tag der Sprachen: Die sprachliche Vielfalt Europas in vielen Live- und Online-Veranstaltungen entdecken

Mit der Kampagne #DiscoverTranslation und einer Online-Konferenz „Bildung beginnt mit Sprache“ startet die Kommission eine Reihe von Veranstaltungen zum 20. Europäischen Sprachentag am 26....

FIBA Şampiyonlar Ligi’ne 18 farklı ülkeden 32 takım katılacak

FIBA Şampiyonlar Ligi bu sezon 18 ülkeden 32 takımla oynanacak ve son 25 yılın ülke çeşitliliği anlamında en geniş katılımlı basketbol organizasyonu olacak. Türkiye'den...

Tourismus als Entwicklungsmotor – TUI Care Foundation startet virtuelles „Linking & Learning“-Diskussionsformat

Sieben Wochen lang kommen wöchentlich Tourismus-Experten zusammen um über die Neugestaltung des nachhaltigen Tourismus zu diskutieren Im Rahmen des Welttourismustags 2020 startet die TUI Care...