ALMANYALILAR

Edebiyat ve Patates Kabuklu Turta Derneği – The Guernsey Literary And Potato Peel Pie Society

Orijinal ve garip mi garip adıyla The Guernsey Literary And Potato Peel Pie Society filmi, bir grup insanın bir İngiliz adası olan Guernsey’de bir gece vakti işgalci Nazilere sokağa çıkma yasağının sürdüğü bir anda yakalanmalarıyla başlar. Gece vakti kalabalık grup aslında açlık ve yokluğun dayattığı sürpriz bir ziyafet sonrası enselenmişlerdir. Nazi komutanın kim olduklarına dair sordukları soruya, Guernsey Edebiyat ve Patates Kabuklu Turta Derneği diye o anda oracıkta uydurulmuş bu isimle yanıt verirler. Böylelikle filme adını veren edebiyat derneği kurulmuş olur. Naziler kültürel çalışmalara nasıl oluyorsa izin veriyorlardır. Derneğin isim annesi Elisabeth Mc Kenna, filmin merkezinde başından sonuna böylelikle sağlam bir yer edinir. Tüm olaylar ve gelişmeler aslında onunla, onun insanların kalbinde yer ettiği sevgisi, anıları ve umutla beklenen haberleriyle ilgilidir.

II. Dünya Savaş’ı bittiğinde ada sakinlerinden bir çiftçi ve aynı zamanda derneğin üyelerinden Dawsey Adams isimli biri, eline geçen kitapların birinin üzerinde adı adresi bulunan, Londralı tanınmamış sıradan bir yazar olan Juliet Ashton’a bir mektup yazar. Böylelikle tuhaf insanlar, olaylar ve topluluklara ilgili antenleri hep açık olan yazar derneğin farkına varır. Hem mektupta yazılanlardan, hem dernekten etkilenen yazarımız, hem adayı hem de derneği ziyaret etmek için Dawsey’e mektup yazar. Sosyal medya çıktı mertlik bozuldu gibi kavramların gelecekte ne anlama geleceğinden haberi dahi yoktur. Kayalıklarda atılan küçük çakıl taşı koca kayaların yerinden oynayıp yuvarlanmasına sebebiyet verecektir.

guerneys.jpg

Savaş yıllarında hiç küçük bir ada işgal edilir de orada yer yerinden oynamaz mı, anlatılacak hikâyeler, dramlar, trajediler yer almaz mı? O koşullar altında bile insanlar biraraya gelip kitaplar okur, edebiyat konuşurlar da bu bir yazarın ilgisini çekmez mi? Juliet hem adayı hem de topluluğu yazmak için çıkar gelir. Gelmeden önce son anda erkek arkadaşından evlenme teklifini binmek üzere olduğu geminin önünde alır ve evetler. Adaya mutlu ve pozitif bir enerjiye gelir anlayacağınız.

An gelir kulüp üyeleriyle tanışılır, ilk toplantı gerçekleştirilir, Juliet toplantının sonunda haklarında meşhur bir gazeteye makale yazacağından bahsedince Pandora’nın Kutusu açılmış olur. Üyelerden Amelia bu fikre şiddetle karşı çıkar. Kulüp üyelerinin konuşulmayan, ağza dahi alınması istenmeyen bir gizemi, dahası sırları vardır. Yazar bu, bir gizeme bulaşır da rahat durur mu? Yarayı kaşıdıkça kaşımaya başlar. Ortaya unutulmaz, güzel, bir o kadar anlamlı, edebiyat dolu bir yapıt çıkar.

Film 2008 yılında Mary Ann Shaffer ve Annie Barrows’un yazdıkları (The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society) ve bir yıl sonra yanlışlıklıkla Edebiyat ve Patates Turtası Derneği adıyla Türkçe’ye çevrilmiş romanından uyarlanmış. Zira kulüpte yenilen patates turtası değil yokluktan ve olanaksızlıklardan dolayı ada sakinlerinden ve kulüp üyelerinden biri olan Eben Ramsey’in yaptığı meşhur patates kabuğu turtası. Hemen akabinde İsola’nın kendi yaptığı cini içiyorlarki o iğrenç tat uzun süre ağızda kalmasın. Roman 2015’de Almanca’ya Deine Juliet diye çevrilmiş.

Geçenlerde vizyona giren filmin yönetmeni Mike Nevell. Lily James ve Michiel Huisman’ın başrolü paylaştığı filmde Matthew Goode, Jessica Brown Findlay, Tom Courtenay, Penelope Wilton, Katherine Parkinson, Glen Powell diğer oyuncular.

İsmi ne kadar garip olursa olsun, ucuz bir komedi filmini çağrıştırsa da yanılmamalısınız. Karşınızda seviyeli bir edebiyat uyarlaması olduğunu göreceksiniz. Edebiyat da aslında bahanedir kurulan birliktelik ve yaratılan sohbetler ise şahane. Kitapların, dostluğun, aşkın, paylaşımın, sevginin yerli ve haklı propagandasının yapıldığı film bu yılın kaçırılmaması gereken filmleri arasında oldukça üst listede bence.

13.08.2018

 

4 Replies to “Edebiyat ve Patates Kabuklu Turta Derneği – The Guernsey Literary And Potato Peel Pie Society”

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

%d Bloggern gefällt das: