27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartKulturKinoSevinç Gözyaşları

Sevinç Gözyaşları

Milyoner Hulusi Paşa´nın kızı Filiz dünyaya geldiğinde konağının alt katında yaşayan evin uşağı o gece vefat eder. Geride küçük oğlu Ayhan Çakmak´ı bırakıp göçüp gider bu fani dünyadan. Paşa çocuğa acır yanında kalmasına izin verir ve onu okutur. Ayhan´da kimsenin elini öpmemek için canla başla çalışır önce çok başarılı bir öğrenci sonra da bir mühendis olarak iş piyasasına adımını atar. Ayhan (Ayhan Işık) Hulusi Paşa´nın yine kendisi gibi yanında büyüyen Paşa´nın yeğeni Selma (Filiz Akın)´ya aşıktır, Selma´da ona. Mutlu bir beraberlikleri vardır. Paşa´nın kızı Filiz (Ajda Pekkan) ise şımarık büyümüş, babası gibi hovarda hatta çapkındır. Konağın uşağının oğlu ile sığıntı Selma´nın birbirlerine olan aşkları ile alay edip sürekli ikisini küçümser. Bir parazit gibi yaşamını sürdüren Selim´e gönlünü kaptırmıştır, bol bol çıplak resmini çeker Selim onun. Selim´in onunla sırf parası için beraber olduğu Hulusi Paşa´nın iflası sonrası ortaya çıkar. Ailesinden haber aldığını acilen Ankara´ya gitmek zorunda kaldığını bir mektupla bırakıp ortadan kaybolur.

Ayhan işlerinde daha başarılı olabilmek için seyahate çıkar. Kürt illerinde görevdedir. Ayrılıklarına Selma oldukça üzülür, evlendiklerinde oturacakları evi dahi arayıp bulmuştur. Aşkları birbirlerine uzaktan yazdıkları mektuplarla sürer. Ayhan´ın yanında çalışan dil ve adap bilmez doğulu tipolojisi o yılların Yeşilçam´ının ve devletin resmi anlayışından farklı değildir. Çavuşgillerden Şükrü (Feridun Karakaya) tam da ayrımcılığa kurban giden bir Kürt tiplemesi ile karşımıza çıkar. Milletin kafasındaki Kürt pardon doğuludur tamda. Selma sürekli sevgi dolu mektuplar alır iken sevdiğinden, Filiz ha bire babam hasta gelemiyorum gibi oyalayıcı yalan dolu mektuplar alır Selim´den. Ve kıyamet kopar, Selim ayrılığını mektupla ilan edip Avrupa´ya gideceğini onu unutmasını yazar. Filiz ise ondan hamiledir. Olayı anne-babası duyar. Hulusi Paşa kalp krizi geçirir, acilen Ayhan´ın İstanbul´a dönmesi gerekir.

Ayhan´ı konağın kapısında büyük bir sevinçle karşılayan Selma dayısının rahatsızlığını Ayhan´a anlatır. Ama olayın nedenini bilmediğini itiraf eder. Paşa, Ayhan´a şerefinin ayaklar altında olduğunu itiraf eder. Ondan hamile kızı ile evlenip doğacak çocuğu üzerine kayıt etmesini ve bunun ikisi arasında bir sır olarak kalmasını ister. Ayhan bir türlü Selma´yı sevdiğini, bu işi kesinlikle yapayacağını söyleyemez. En küçük bir heyecan Paşa´nın ölümüne neden olacaktır. Onu besleyip büyüttüğünü, okuttuğunu, ona iyilik ettiğini şimdi karşılığını istediğini anlatır ve onun yemin etmesini ister. Ayhan ölmek üzere olan birine hayır diyemez, kabul eder ve Paşa vefat eder. Ona bir minnet borcu ve verilmiş bir namus sözü vardır.

Gerisi bir yerli film klasiğidir, aşıklar ayrılırlar. Ayhan Filiz ile evlenir ama ona Selma´yı sevdiğini her daim söyler, Selma ise Ayhan´ın çevresinde kalır, onu sonuna kadar bekler. Ortaya artık kötü adam olmuş Selim çıkar. Selim Filiz´e, Filiz Selma´ya, Selma Ayhan´a çıplak çekilmiş Filiz´in resimleriyle şantaj yaparlar. Ayrılma birleşme arasında gidip gelinen filmde Ayhan, sert, maço, klasik dürüst erkeği oynar. İki saf ve temiz kalp tabi ki sonunda bir araya gelirler. Kötüler ise ölürler. Oysa gerçek yaşamda nedense hep tam tersi olur. Filmin sonunda Filiz Ayhan´ı Selma´nın kollarında bulur, vurur. Tam memleket usulü seven bir kadındır, ya hep ya hiççidir. Bana yar olmayanı başkasına yar etmem der Ayhan´ı yere serer kurşunlarıyla. Sonrada merdivenlerde kendini vurur. Ayhan iyileşir Selma ile evlenir. Onlar erer muratlarına biz çıkalım kerevetlerine.

Filmin tatlı bir nostaljik aşk öyküsü olmasına Kürdü küçük düşüren kareleri maalesef engeldir. Bu yanını vurgulamak gerekir, 1965 yılı yapımı filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Osman Faruk Seden´dir, diğer oyuncuları ise Önder Somer, Murvet Sim, Candan Sabuncu, Mümtaz Ener, Sevil Candan, Bedia Muvahhit.

31.07.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular