27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartKulturKinoThe New Daughter

The New Daughter

The New Daughter, John Connolly´nin “Daughter” isimli öyküsünden esinlenerek John Travis´ce senaryosu yazılan, Luis Berdejo´nun yönettiği, Kevin Costner´in Noah Taylor, Samantha Mathis, Ivana Baquero, Gattlin Griffith, James Gammon, Erik Palladino, Margaret Anne Florence, Sandra Ellis Lafferty, Martin Thompson, Guy Perry ve Christopher Harvey ile birlikte oynadığı en son filmi. Geçen yıl piyasaya çıkmış film, bir kaç gün önce Avrupa´ya geldi.

Yazar John James (Kevin Costner), ufak oğlu Sam ve kızı Louisa ile beraber Güney Carolina´da küçük bir kasabanın dışında gizemli bir tepeciğin yanında bulunduğu bir eve taşınırlar. Eşi kendisini ve çocuklarını yeni aşkı uğruna terk etmiştir.

Batıda yazarlar nedense hep kimselerin gelip geçmediği, ne kadar ıssız, kuş uçmaz kervan geçmez yer varsa orada konaklanırlar. İlham nerede olursa ol git bul denmiştir sanki böylelerine. İnsanlarla yan yana ve iç içe yaşamak ve yazmak zor ve ağır gelir nedense. Korku filmi bu ne mantık arayın ne kafa. Hem kendisini bir okuma gecesi seyahati sonrası evine döndüğünde boşayan eşini unutmak isteyen, hem yeni bir kitaba başlamayı hedefleyen, hem de iki çocuğu ile kendisine yeni bir yaşam kurmaya çalışan bir babanın garip ve tüyler ürperten öyküsü. Kelimenin gerçek anlamıyla iğrenç bir korku filmi. Seyredilmesi gereksiz filmler kategorisinde bir film denmeli.

Yeni evlerine taşınan boşanma kurbanı baba ve çocuklarını kötü bir sürpriz bekler. Ergenlik çağına yeni giren Louisa (Ivana Baquero) gözle görülür değişiklikler geçirir. Kızının artık çocuk olmayıp genç bir kız olduğuna yoran yazar baba, kısa bir süre sonra bu değişikliklerin çocuğun doğal gelişimi ile değil yeni evlerinin arkasındaki arazide bulunan eski bir tepecikten, dahası mezar höyükten kaynaklandığını anlar. Küçük çocuk Sam (Gattlin Griffith) ablasındaki değişiklikleri ilk farkeden ve tepeciğin garip görüntüsünden ayrıca da olur olmaz yerde atılan çığlıklardan bir de insanın kanını donduran seslerden ilk korkan olur.

Korku ve gerilim filmi ya bu, ki gerçekten de korku dolu epey dakikalar mevcuttur, çocuklar kasabadaki okula başlarlar. Sam´in öğretmeni yazarın bir hayranı çıkar. Louisa´nın garip davranışları okulda da kendisini belli eder.

Önce evin kedisi mezarlığı andıran arsada öldürülür. Sonra John James´in şehre inip evin daha önceki oturanları hakkında araştırmalar yaptığı bir anda çocuklara bakıcılık yapan yaşlı kadın. Yetmez ilerleyen dakikalarda kayıp bakıcı kadının tepecikteki canlı canlıyken yenilmiş cesedinin bulunmasını soruşturan kasabanın şerifi de kurbanlar arasına katılırlar. En sona da yazara yakınlık gösteren bayan öğretmen. Bir korku filmi için aslında öldürülenler pek o kadar fazla sayılmazlar. Her daim katiller garip ve iğrenç görünümlü ve ürpertici sesler çıkaran yaratıklardır. Ve aslında dünyayı dahi kurtarabilecek kudretteki Kevin bir tüfekle yaratıkların kızını kaçırdıkları ve yaşadıkları mağaraya iner ve küçük kızını bekçilerin elinden kurtarır. Dahası kızını kurtardığını sandığı anda meçhul ve sonu pek belirgin olmayan bir anda canlı bir bomba gibi daha önce patlayıcı madde ve benzine boğduğu mağara ile tepeciği ateşe verir.

Ama filmin sonu böylesi berbat bir filmin devamının olabileceği tehlikesi ile biter. Zira evin küçüğü Sam, babasının ayrılırken ki telkinleri sonucu korkusunu yenmiş ve üçünün beraber olduğu bir resim ile onların patlama anını seyrederken arkasından gelen bir başka yaratık ile aynı karede görünür.

20.05.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular