13.4 C
Hamburg
Mittwoch, September 30, 2020
Start Kultur Kino Babamın Sesi - Dengê Bavê Min

Babamın Sesi – Dengê Bavê Min

Babamın Sesi – Dengê Bavê Min 2012 yılında gösterime girmiş. Ancak bu günlerde izleme imkânım oldu. Bir dostun film önerisi ile kendimi oldukça zorlayarak sonuna kadar baktığımı itiraf ediyorum. Film klasik Alman film taktiği ile yani adeta fısıldarcasına sessiz konuşmalar, bazen monolog bazen de diyaloglar, yanı sıra biraz da Nuri Bilgin Ceylan tarzı bol manzaralı, minimum hareketli, doğa ve Kürdistan görselleri ile dopdolu zoraki çekilmiş gibi duruyor. Alman konuşma tarzının gerçek sinema izleyicilerince nasıl ti´ye alındıkları başka yazıların konusu. Başlarken söylemekte bir sakınca görmüyorum oldukça sıkıcı, boğucu hatta itici bir film. Filmin birçok ödül alması kişisel fikrimi değiştirmeye yetmiyor.  

Basê yaşlı bir kadındır. Onu bir köydeki evinde, bir şehirdeki evinde görürüz. Sürekli kaset dinler. Kasetlerdeki sesler çocuklarına ve eşine aittir. Kocası Mustafa ekmeğini taştan çıkartan bunun için gurbete çıkmak zorunda kalmış biridir. Vefat ettiğini, ondan geriye kasete alınmış ses kayıtlarının geride kaldığını anlarız. Karı-koca bizim gurbetçilerin çok iyi bildiği, henüz internetin, görüntülü telefonların piyasada olmadığı bir dönemde iletişim ve hasretlerini birbirlerine kasetler doldurarak giderirler. Geriye yazılanların dışında konuşulanların da kalabileceğine ne güzel bir örnek aslında.

Mustafa ve Basê’nin iki oğulları vardır. Hasan ile Mehmet. Küçük oğul Mehmet evlidir ve annesinden uzakta başka bir şehirde yaşamaktadır. Eşi hamiledir, daha büyük bir yere yeni taşınmışlardır. Kartonları yerleştirme esnasında çocukluğuna ait ses kasetlerini bulup babasının sesinin peşine düşer. Elbistan´daki yalnız yaşayan annesine gider. Büyük olan Hasan ise sakıncalı kitaplar okuyup politikleşmiş, kurtuluşunu dağda görenlerden biri olmuştur. Zırt pırt zamansız çalan telefonların Hasan´dan geldiğinden emin Basê onunla konuşur durur. Filmin birçok yerinde olur olmaz zamanda kullanıldığı gibi Türkçe ile Kürtçe karışır. Anne ile oğulun, Mehmet ile eşinin diyaloglarında çift dilli söyleşilere tanık oluruz.

Basê yalnız yaşayan, gözü sürekli yolda olan, ketum bir kadındır. Çocuklarını bir başına yetiştirmiş, Maraş Katliamı´nı yaşamış biridir. Travmaları vardır. Okuma yazması yoktur. Rahmetli eşi tarafından defalarca cehaleti yüzünden suçlanmıştır. Yani içe dönük suskunluğunun haklı birçok sebepleri vardır. Oğlunun yanına alması isteklerine ısrarla itiraz edip karşı çıkar, yalnızken daha mutlu veya rahat olduğunu iddia eder. Oğlu annesini ikna edebilecek midir?

Babamın Sesi – Dengê Bavê Min muhakkak geçmişe yapılan bir yolculuk, yüzleşmelerden ne kadar kaçmaya çalışırsak çalışalım eninde sonunda ona yakalanacağımıza da güzel bir ispat. Özgün bir film olduğu da tartışmasız. Ama aynen romanda olduğu gibi filmlerde de belli bir ritm olmak zorunda. Ben filmde bir ritm bulamadım. Belki bütçesinden kaynaklanan bu ciddi mesele, biraz heyecan, hareketlilik, farklı anlatımlarla yansıtılabilseydi ortaya unutulmaz bir eser çıkabilirdi. Bir ailenin trajedisi değil film, zayıf bir dram yüklü. Kürdistan´da hangi evin kapısını çalsanız gerçek hayat hikâyeleri nice başarılı yapıta ev sahipliği yapabilecek zengin içeriklerle yüklüdür. Sanat bu anlamda yaşanılan günlük gerçekliklerin gerisine düşmüş gibi duruyor. Oysa tam tersi olmalıydı.

Yönetmenler Orhan Eskiköy veZeynel Doğan. Asiye Doğan (Basé), Zeynel Doğan (Mehmet), Gülizar Doğan (Gülizar)´in oynadıkları, Ali Kul (Hasan) ve Kemal Ulusoy (Mustafa)nın seslendirdikleri Babamın Sesi – Dengê Bavê Min kendi türünden ilk örneklerden olsa da yetersiz bir çalışma olmuş.

10.08.2018

 

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

BTSO, Bursa’nın en büyük 250 firmasını açıkladı

OYAK Renault'un 24,6 milyar liralık değerle ilk sırada yer aldığı listede ikinci TOFAŞ, üçüncü Bosch oldu Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) kent ekonomisine ışık...

EU-Staatsanwälte leisten Eid vor Europäischem Gerichtshof

Bei einer Zeremonie vor dem Europäischen Gerichtshof haben die Staatsanwältinnen und Staatsanwälte der neuen Europäischen Staatsanwaltschaft Montag ihren Eid abgeleistet. Die Europäische Staatsanwaltschaft wurde...

Erkeklere inat başladığı futbolda adını milli takıma yazdırmak istiyor

TFF Kadınlar 2. Lig ekiplerinden Horozkent Spor oyuncusu Amber Selin Karaosmanoğlu: "Bana 'sen topa bile vurmazsın git bebekle oyna' dediler. İnat ettim, bu sevdaya...

Neuer Aktionsplan: Kommission will EU-Zollunion stärken

Die Europäische Kommission hat Montag einen Aktionsplan zur Weiterentwicklung des EU-Zollwesens vorgelegt. „Die Zollunion der EU war eine der ersten konkreten Errungenschaften der europäischen...