11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeBeyaz Melek

Beyaz Melek

Senaryosunu Mahzun Kırmızıgül´ün yazdığı ve yönettiği Beyaz Melek, Amedli aşiret reisi Mala Ahmet´in ki korucu mu, devlet yanlısı mı, Kürtçü mü rengi belli değil, hastaneden gizemli ve heyecanlı kaçışı ile başlar. Ki başlı başına bunun her türlü tanımına uzaklık Mahzun Kırmızıgül´ün reel Kürt gerçekliğine ne kadar yabancı olduğuna bir kanıttır. Yorgun argın bir huzurevinin merdivenlerinde soluklanıp dinlenmek için oturduğunda bura sakinlerince yeni gelmiş ve çocukları tarafından terk edilmiş biri daha diyerek içeri davet edilir, kendi deyimleri ile huzurevinin yeni misafiri olur. Peşinden kovalayanların çocukları olduğunu, babalarını İstanbul´a hastaneye getirdiklerini ve Mala Ahmet´in kanser olduğunu filmin ilerleyen bölümlerinde öğreniriz. Filmde huzurevi oldukça trajik bir biçimde artık çoluk çocuğu tarafından istenmeyen, dışlanmış, açıkcası ölüme yolculuklarında tek başına bırakılmış insanların sıcak ve sevgi dolu dayanışmaları üzerine kurgulanıp sunulmuş.

Kırmızıgül´ün bu başarılı filmi bir çok ödül almış, 2007´nin en fazla izlenen filmi olmuş, ve bolca Kürtçe konuşulan sahneleri, görsel ve yöresel sunusu ile biz kabul edelim etmeyelim bir Kürt filmi olmuş. Genel bir insanlık sorununu ele almış, kendince, bilip öğrendigi bir tarz ile. Hatta bu film anayasaya bir kanun hükmünün girmesine vesile olmuş. Genel bir konuyu biraz da İbrahim Tatlisesvari bol gözyaşılı, oldukça duygusal sahnelere boğarak ustaca ve başarılı bir tarzda izleyicisine vermiş. Ancak yırtmış, konuyu gündem yapmış, başarılı bir film. Oyuncuların zenginliği ve ustalığı filme ayrı bir renk ve espri katmış. Başlı başına Yıldız Kenter´in ölüm sahnesi filmin en güçlü yanı.

Keke Ali rolü ile Mahsun Kırmızıgül berbat bir oyunculuk sergiliyor, mimikleri, konuşma ve davranışları, her türlü inandırıcılıktan uzak tarzı ile oldukça başarısız bir oyuncu. Ama usta bir yönetmen potansiyeli taşıdığına ben inanıyorum. Kendi özüne ve gerçekligine dönse, en azından kendi tarihine ve Kürt realizmine bulaştığında birbirinden güçlü ve ölümsüz eserleri ortaya çıkaracağı ortada.

Huzurevi önünde bir süre kardeşi Reşat ile bekleyen Keke Ali daha sonra, ki sevgi ve saygı hala büyük harflerle yazılır bizim oralarda, bu ve benzeri öğeleri uçuk ve kalın çizgilerle vermiş Kırmızıgül, babalarının burada mutlu ve huzurlu olduğunu görünce sessizce kabullenip huzurevi önünde adeta nöbet tutup babalarını beklerler. Çağın hastalığı olmasa da ciddi bir sorununu insanımız yeni yeni keşfediyor. Filmdeki tiplemelerin seçiminde oldukça akıllı ve Türkiyelinin çok renkliliğine ağırlık vermiş yönetmen. Huzurevinde ki bir evlilikden sonra balayı adına bura sakinleri, kahramanlarımız Mala Ahmet´in köyüne davet edilir.

Geçmişin acıların çocuğu Mahsun Kırmızıgül, bu ilk yönetmenlik deneyiminde genel çerçeveye bakıldığında onca eleştiriye rağmen oldukça başarılı. Can alıcı bir konuyu oldukça acıklı ele alsa da bir çok yerde usta espriler, şefkat, insanlar arasında ki dayanışma, karşılıklı dostluk, sevgi ve saygı olgularına derin göndermeler çizginin üstünde yetkin ve ustaca verilmiş.

Huzurevleri buradaki ismi ile yaşlılarevi toplumun doğal ve normal bir gerçekliği Avrupa´da. Ama onlara insan onurunu kırıp zedelemeden bu son duraklarında ki hepimiz bir gün o durakta olacağız, bir hizmet sunulması yasalarca güvence altına alınmış vaziyette, hemen herkesin de oldukça doğalmış gibi sanıp davrandığı bir kafa. Hatta ilk göçmen yaşlılarevi hemen her büyük Alman şehrinde mevcut. Yani insanımız arasında da kabul görüp yerleşen bir anlayış ve yaşama biçimi. Çağımızın getirdiği kültürel, ekonomik ve sosyal bir dayatma. Film ilkel, basit ve klasik Anadolu kafası ile ele alınmış, sıradan ama Türkiye standartlarına göre muhteşem bir film. Kırmızıgül´ü bu çalışması için kutlamak şart.

2009

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular