5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartKulturKinoPers Prensi - Zamanın Kumları

Pers Prensi – Zamanın Kumları

Altıncı yüzyıldaki Pers İmparatorluğu´nda geçen film hemen herkesin çok yakından bildiği aynı adlı oyunun sinemaya uyarlanmış zevkli ve sinema keyfi veren versiyonuyla, sürükleyici bir aksiyon-fantezi filmi. Sokak çocuğu Dastan askerlerle heyecanlı ve akrobatik kovalamaca sonrası Pers kralı tarafından farkedilir ve ondaki asalet keşfedilerek saraya alınır. Prens Dastan diğer sonradan edindiği kardeşleri gibi bir prens olarak eğitilir, büyür.

Aradan yıllar geçer ve bir gün kralın yokluğundan istifade eden kardeşi Nazam (Ben Kingsley) prenslerin en büyüğünü ikna ederek Pers ordusuyla Alamut kalesini işgale girişirler. İlginçtir film 6. yy´da geçtiğine göre Alamut daha ne İsmailidir, ne Aleviliğin en üst sırlarının göz nuru gibi saklandığı bir kale. Demek ki sırların İslam öncesine kadar uzanan bir tarihi var. Yoksa Batılıların film olsun torba dolsun bilinen tarihi cehaletlerine iyi bir örnek. En azından İslam´ın tarihine, bu dinin Perslerin ülkesine ne zaman geldiğine, Alamut´un ne zaman hangi İslam´ı kabul ettiğine bakılabilirdi. Hasan Sabbah´ın üssü İsmaili öğretilerinin yuvası, Haşhaşilerin diyarı Pers prenslerinin ve ordularının haksız saldırılarına uğrarlar. Olayı haber alan kral baba aklını peynir ekmekle yememiştir. Öfkelenir kardeşine ve oğullarına kızar bağırır çağırır, güzel Alamut prensesi Tamina´dan (Gemma Arterton) çocuklarının haksız saldırıları için özür diler ve oğullarından Dastan´ı (Jake Gyllenhaal) ona evlenmesi için vermek ister.

Film ve masal bu ya, kral zehirli bir elbiseyle suikaste uğrar ve öldürülür. Suçlu elbiseyi ona veren Dastan olduğuna göre, o katil ilan edilir. Çareyi ve çözümü güzel prenses Tamina´yı atının terkisine atan ve hemen olayın yan etkisi ile kaleden uzaklaşan Dastan, saldırı anında ele geçirdiği zamanı manyaklaştırıp işleyisini altüst eden, içinde habire kumların hareket ettiği hançerin varlığından öte, gücünün farkına varır. Tabi onun koruyucusu güzel prenses sayesinde. Ama karanlık güçler de hançerin peşini bırakmazlar. Ve büyük bir kovalamaca başlar, Dastan babasının katili ilan edilerek bir yandan aranırken, diğer yandan gizli ve karanlık güçler hançerin dolayısıyla onun peşindedirler.

Haddinden fazla binbirgece masallarına bulanmış, heyecanlı bir hikaye ve göz dolduran bir şölen ile Dastan´ın aşk macerası bizleri heyecana, neşeye, eğlenceye boğar. Yönetmen Jerry Bruckheimer´i tanımayan sinemasever herhalde yoktur. Yüzellimilyon dolardan fazla bütçesi olan film Fas´ta çekilmiş ve ekip gerçekten de kum firtınasının ne demek olduğunu çok yakından tatmış. Sürprizlerle dolu film türündeki dört dörtlük diye adlandırılabilecek örneklerin ilk sıralarında yer almalı.

Son yılların en göz doyuran destansı, fantezi, masal Doğu´dan gelir anlayışına mükemmel bir örnek. Haddinden fazla başarılı bir filmleştirme, sinema tadı veren güzel bir hikaye. Hoş ve eğlenceli bir aile filmi.

04.06.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular