24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartBücherYusuf Atılgan: Aylak Adam

Yusuf Atılgan: Aylak Adam

Aylak Adam ilk defa 1959 yılında yayınlanmış. Bazı yazarlar 1957 der, hatta yazarın 1958´de bu romanıyla ödül aldığı da söylenir. Yusuf Atılgan kendi entellektüel ve edebiyatçı düzeyini doya doya yansıttığı bu romanı ve yarattığı kahramanı C. isimli şahısla her şeye kafa tutan, eleştiren, sıradanlığa küfüredip haykıran aykırı adamın birinin dünyasını anlatıyor. Romanın kahramanı değil kendisi önemlidir derken dahi, isimlerimizi bize sormadan küçüklüğümüzde üzerimizde hak iddia ederek verenlerin varlığına ve buna isyana vurgu yapmak içindir, onu tam ismiyle adlandırmaması.

Aynen mevsimler gibi dört bölümden oluşan roman kışın başlıyor, ilkyaz, yazdan sonra güzün sona eriyor. Yani C.´nin bir yılını anlatıyor. Kahramanımız romanın adından da anlaşılacağı gibi aylak bir adamdır. Bir işi olmamasına rağmen yemeklerini hep lokantalarda yer, gideceği yere taksilerle ulaşır. C. zengin biri değildir, galiba yarı zengin tam da kendi deyimi ile paralıdır. Mirasyiyen biridir, babadan kalma evlerin kira gelirleriyle yaşar, alışagelmiş insanlardan, tekdüzelikten, dahası onların böylesi davranışlarından ve daha bir çok şeyden hoşlanmaz. Babası zengindir vefat ettiğinde, kumarbaz ve zamparadır. Annesi vefat etmiş teyzesi onu yetiştirmiştir. C. babası gibi olmamak için elinden ne gelirse yapar. Çocukluğu mutsuzluk doludur yani. Bu yüzden olsa gerek aşka dair arayış içerisindedir. Dahası pusuda beklemektedir. Önce Güler´e aşık olur, onu beğenmez sonra Ayşe´ye vurulur. Günleri okumayla, film izlemekle, yürüyüşle, sanatsever dostlarıyla muhabbetle habire aylaklıkla geçer. Miskinlik yerine atıldır, hatta haddinden fazla edilgen ve düşünen biridir.

Aylak Adam arayış içerisindedir, aradığının olmaması önemli değildir onun için. Asıl önemli olan yan, ana hedefi kabullenmeyip, eleştirip aramaktır. Yaşam zaten bir arayış değil midir başlı başına? C. yalnızdır aslında, diğer eksik parçasının özlemi ve arayışı içerisindedir. Aynı zamanda bu yalnızlığı onu çevresine yabancılaştırmıştır da. C.´nin dikkat çeken ilginç bir başka özelliği romanda bolca okuduğu kitapları dahi eleştirmesidir. Okuduğu kitapların kahramanlarının doğal olmayan, yasakçılığa bulanmış davranışlarını dahi eleştirebilecek denli ayrıntıların önemine ve ağırlığına hayret etmemek elde değil. Atılgan´ın usta ve bilge bir yazar olmasına bir başka kanıttır bu.

Yazar bu kahramanıyla günlük yaşama, günlük yaşamda karşılaştığımız hemen her şeye karşı çıkar alabildiğine, çoğu zamanda çalakalem yerer, alay konusu eder. Hiçbir zaman aynısına gitmediği berberin çenesini açmadan traş ederse bahşiş alabileceği, her zaman bir başkasına bindiği taksinin şoförünün laubalilik edip derin bir muhabbete dalmaması için içinden dua etmesi, kendisine hizmet eden herhangi bir lokantanın herhangi ama tanıdık olmayan bir garsonunun yılışık olmaması için tedbiri elden bırakmaması gibi örneklemeler.

Yusuf Atılgan buram buram özgür ve eleştirel bir ruhtur. Bıraktığı iki romanın biri diğerinden önemlidir, Aylak Adam alışılmış kalıpların dışında yazılmış daha çıkar çıkmaz kendisinden epeyce bahsettirmiş kahramana değil yazıya, kurguya dikkatleri çekmeyi bilmiş önemli bir edebiyat eseridir. Roman usta bir zamanlamayla değişen bir toplumun ve alışkanlıklarının farklı bir süzgeçten, değişik bir pencereden ele alınmasından başka bir şey değildir. Bunu en iyi ancak usta bir romancı gözlemleyebilir, ki Atılgan bunu başarıyla yerine getirmiştir. O çok değil az ve öz yazmış, ismini unutulmaz ustalar kervanına epeydir kazımıştır.

Aylak Adam yerli edebiyatın haklı ve yerinde olarak en önemli romanları arasındadır.

14.05.2010

Vorheriger ArtikelL´immortel – Ölümsüz
Nächster ArtikelAvare Mustafa

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular