24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartKulturKinoAvare Mustafa

Avare Mustafa

Avare Mustafa ismini meşhur Hint filmi Avare´den almış. Avare Mustafa (Ayhan Işık) geceyarıları sarhoş naralarıyla, heeeeey Allah be… diyerek mahalleye daha doğrusu babaevine gelir. Naralar Orhan Kemal´in Hanımın Çiftliği´ni hatırlatır. Orta ikiden terk Mustafa, adı gibi avaredir. İşi gücü yoktur, iki dolandırıcı arkadaşı vardır. Komşu kızı Aynur (Fatma Girik)´a aşıktır, Aynur´da ona. Yoksul bir ailenin en büyük oğludur Mustafa. İki yetişkin kız kardeşi bir de küçük futbol hastası erkek kardeşi vardır. Babası oğlu Mustafa´yı bir işi gücü olmadığı için sürekli aşağılar. Mustafa arkadaşlarına takılıp her gece içerek, kafayı bulup mahalleden naralar atarak eve gelir. Bir anası vardır onu sevip ona destek olan. İş güç bulmak çalışmak Mustafa´ya zor gelir, dahası koşulları buna elvermez o da çareyi kendi gibi kopuk arkadaşlarıyla düşüp kalkmakta bulur.

Günlerden birgün yanıbaşlarındaki arsaya zengin biri damlar. Boş arsada top oynayan çocuklar adama Balina lakabı takarak kızdırırlar. Çocuklar onun düşmansı tavırlarına çok içerlemişlerdir. Adam çocuk düşmanı tavırlarıyla epey bir çocuk düşmanlığı kazanır. Zengin adamın kızı Hülya (Çolpan İlhan) Mustafa´nın duvarda asılı resmini yaptığı aile ziyaretlerinde görür ve ona oracıkta aşık oluverir. Haddinden fazla klişe koksa da bayağı inandırıcıdır hikaye ve oynayanlar. Ne yapar eder Mustafa´ya sahip olur Hülya, babasını nazlanarak önce ikna eder, Mustafa´ya hemen bir iş bulur, sonra da onunla evlenir. Mesut olmasa da ona aşık olmuştur. Mustafa koşulların en olumsuza gittiği bir anda artık Hülya´ya hayır diyemez bir hale gelir. Aynur´a düpedüz yavşaklık eder. Delikanlı olmayan ve ona yakışmayan tavırlara girer.

Zengin adamın yazıhanesinde katıplık yaparak işe başlar Mustafa, bu işi ona Hülya ayarlamıştır. Sonra babasının yanında çalışmaya başlar Hülya. Sırf Mustafa´ya daha yakın olmak için. Evlendikten sonra da Mustafa artık esir olmuştur, tuvalete gidişinin dahi hesabı yapılır. Bir zamanların Avare Mustafa´sı, evli köle ilişkisinin gerçek bir objesi haline gelir. Aynur ile yeniden karşılaştığında ise eski aşkı ve duyguları kabarır, Hülya´yı bir doğum gününde davetlileri ile bir başına bırakıp eski arkadaşları ve aşkı ile içmeye gider. Sadık dostlar eski günleri yad edip vururlar şişelerin dibine.

Klasik bir zengin fakir aile ve bireyleri dolu filmde aşk, kendini feda, dostluk, büyük sevgi bağları ve Hint filmi Avare var. Aynur ile olan aşkı ve arkadaşlarıyla planladığı gibi gitmeyen gelecek planları onu ister istemez zengin kızı Hülya´nın kollarına atar. Aynur yalnız annesi ile mahalleden taşınır. Günlerden bir gün Aynur, Mustafa´nın kendi gibi kopuk arkadaşlarından Süleyman´ı hamallık yaparken bulur. Zengin bir adamın yüklediği aşırı yüke isyan eden Süleyman´dan taraf olan Aynur ona sahip ve destek çıkar. Bu sayede eski dostlar yeniden Mustafa´ya kavuşurlar. Olayı sezen Hülya yatağa düşer. Babası bizim takımı bulur ve Hülya ölmeden son defa Mustafa´nın onu ziyaret etmesini rica eder, onu arkadaşlarının arasından alıp götürür iken film biter.

1961 yılı yapımı Avare Mustafa´yı Ayhan Işık, Fatma Girik, Semih Sezerli, Suphi Kaner, Mümtaz Ener, Salih Tozan, Osman Alyanak, Madelet Tibet, Emel Yıldız, Emire Erhan, Vahi Öz, Eşref Vural, Leman Akçatepe, Hüseyin Güler, M. Ali Akpınar, Faik Coşkun ve Çolpan İlhan oynamışlar. Senaryoyu Lütfü Akad, Halit Refiğ ve Memduh Ün yazmışlar. Yönetmen ise üstat Memduh Ün.

20.08.2010

Vorheriger ArtikelYusuf Atılgan: Aylak Adam
Nächster ArtikelÖykü: Nükhet

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular