ALMANYALILAR

Osman Aysu: Yazar ve Aşkı

Osman Aysu: Yazar ve Aşkı

Taner Yılmaz yirmi dört tane kitabı yayınlanmış ünlü bir gerilim romanları yazarıdır. Birgün Rumeli Hisarı civarında yürüyüş yaparken Betül Ovacıklı isimli bir görüşte aşık olduğu kadınla karşılaşır. Dört gün sonrada aynı kadınla hayat tesadüflerden ibarettiri tasdiklercesine oturduğu apartmanının asansöründe karşılaşır.

Betül, Taner Yılmaz’a imzalaması için birkaç kitabını getirip getiremeyeceğini sorar. Böylece binaya yeni taşınan Betül ile yazar arasında haddinden fazla karmaşık bir ilişki başlar. Betül Taner’i adeta kölesi yapar. Kendisine aşık eder ve onunla kedinin fareyle oynadığı gibi oynayarak birlikte bir cinayet romanı yazmayı tasarlar ve buna başlarlar. Tek fark roman kurgu değil gerçek olayları aktaracaktır. Yemek mi yediler romana yansımalıdır, yürüyüş mü yaptılar, yazılacaktır.

yazar.jpg

Oldukça ağır hatta yavan bir tempo ile başlayan romanda ilişkiler ve olaylar gittikçe karmaşıklaşmaya başlar. Romanın bir yerinde yazar gerçek bir cinayet işlemek zorundadır. Öldüreceği şahıs ise bizzat Betül’ün kendisi olacaktır.

Roman ilerledikçe olaylara yeni kahramanlar katılır. Betül’ün eski sevgilisi Tonguç, ki Betül’ü yazarın eserleriyle o tanıştırmıştır. Yazar kıskançlık krizinin birinde tesadüfen yolda karşılaştığı ve daha önce Betül’e gördüğü Tonguç ile tanışır. Adam ne yazarı ne eserlerini tanımaktadır. Betül’ün yalanları ve yazarı adeta esiri, kölesi yapma durumu ile karşılaşırız.

Devreye ve romana Betül’ün dayıoğlu Erkan girer. Betül yazarın yanına, Erkan Betül’ün dairesine yerleşir. Betül’ün yalanları ayyuka çıkar. Roman yazma işine Erkan da dahil olur. İlerleyen sayfalarda Taner, Erkan’ın Tonguç olduğunu, Tonguç diye tanıdığı adamın Betül’ün eski sevgilisi Turgut olduğunu saptar. Betül’ün ikizi Hadiye ile annesi de ortaya çıkarlar.

Betül’e şantaj yapılmıştır. İntikamını almak için bu romanı yazmak zorundadır. Tamamıyle Betül’ün yalanları ve birkaç kahraman üzerinde şekillenen roman yalanlardan bıktırır. Okurun artık ne kadarının yalan ne kadarının doğru olduğunu kestiremeyeceği belirsiz bir noktada ip kopar, anlatı kırılır. Heyecan kaybolur.

Betül neden böyle bir işe girişmiştir artık okuru ilgilendirmez bir atmosfere sokar. Yazarın uçkuruna sahip olamamasının başına neler açabileceğine dair katı bir tez üzerinde şekillenen romanın gerilimi azdır. Anlatısı vasattır.

Osman Aysu’nun ustalığa giden yolda üretkenliğine dahil ettiği sıradan bir eseridir.

11.06.2011

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Mumdanadam

İçinizden biri

1 Kedi Uykusu

Seyahat, sağlık, şekersiz lezzetler ve dahası..

Benden geriye kalanlar

şiir,hikaye,deneme...

fzyildz

...Yürek ay gibidir vakti gelince tutulur...

etik mi?

Başka ve Daha İyi Bir Moda Mümkün

boğaçhan dündaralp

basılı ve dijital medya arşivi “Düşünülen, yazılan, konuşulan, tartışılan, paylaşılan, yayınlanan, yayınlanmayan... mimarlık bilgimizin alanını genişletmek için kullandığımız, biriktirdiğimiz konuları içeren bu medya arşivini elimizin altında olsun, kolay ulaşabilelim ve yeniden paylaşabilelim isteği ile bu mekanda bir araya getiriyoruz.”

Derin Ben

Meditasyon ve Zihin, Denge ve Nefes

Farklipencereler

Biraz oradan, biraz buradan

Serkan Dinç

Kişisel Blog Sitesi

HISSEMUTFAGI

Borsa,Hisse,Yorum,Grafik,Eğitim,stock market,exchange,Hisse Senedi Teknik Analizleri Nasıl Yapılır, Borsa Grafikleri Nasıl Yorumlanır, Borsa Analizi Nasıl Yapılır, Hisse Senedi Grafiği Nasıl Yorumlanır, Bolinger Bandı,hissemutfagi,Borsa Eğitim Videoları,Borsa Eğitim,IBB,İSTANBUL,İMAMOĞLU

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

%d Bloggern gefällt das: