24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartKulturKinoL´immortel – Ölümsüz

L´immortel – Ölümsüz

Charly Mattei (Jean Reno) küçük oğlu ile annesini ziyaret ettiği güzel bir günün dönüşünde kapalı bir araba parkında silahlı saldırıya uğrar. Günün güzelliği bir tek nene ile torunun şefkatli gülümsemeleri ve sarılmaları değil, güneşin ve manzarının tadına doyulmaz görüntüsü ve dinlediği müziktir de. Sanatçıya komik sesi ile eşlik etmesine oğluda katılınca ortalık neşeye boğulmuştur. Oğlunu şehre geldiklerinde parka girmeden dışarıda bırakmış Charly, keçisi ile gösteri yapanların yanında kendisini beklemesini, arabayı hemen park edip geleceğini söylemiştir. Kendisi zamanında isim yapmış namlı bir mafya babasıdır. Deli ve çılgın gibi lakaplarının yanına silahlı sekiz saldırganın sıktığı yirmi iki kurşundan sonra ölümsüz adı da böylece eklenmiş olur, Charly ölmez. Charly saldırıdan vücudunun sol yanı acı ve sinir tanımaz yani yarı felçli bir halde kurtulur.

Charly, Tony Zachhia (Kad Merad) ile gençlik yıllarından beri ant içmiş iki dostturlar. Mafya babalarının dostluğu da ancak bu filmdeki kadar olur. Dostu onun ölmesini için emir vermiştir. Tam bir psikopattır Zachhia. Filmin sonundaki Charly ile diyalogları gülmekten kırar geçirir, çok da ciddi bu işin raconunu konuşmalarına rağmen. Olması gereken bir diğer rakip ise Aurelio Rampoli (Richard Berry)´dir. Beraber iş yaptığı Zachhia ona, o da sonra Zachhia´ya ihanet edecektir. Aynen bu işlerde böyle olması gibi. Olayları soruşturan polisimizde hazır Marie Goldman (Marina Fois). Eşi kısa bir süre önce mafyanın saldırısına ugramış ve görevi başında hayatını yitirmiştir. Marie küçük oğlu ile yalnız kalmıştır, çareyi alkole ve mesleğine sığınmakta bulur. Bunalımdır, hırslı ama başarılı bir memurdur. Amiri ise tam bir film. Ödül almayı gerektirecek kadar performanslı bir polis amirini oynar sanatçı.

Marsilya´da geçen olaylar zincirinde aslında Charly bu işleri, kızına ve eski eşine söz vererek, bırakalı birkaç yıl olmuştur. Mafyanın emekliliği olur mu, film biraz da olur üzerine kurgulanmış. Her ne kadar Charly bu işlerden elini ayağını çekmiş olmasına, intikam almak istememesine, tersine çocuklarının büyüdüklerini görmek istemesine rağmen, kendisine saldıranların duracağı yoktur. Adamını vahşice öldürmelerinden sonra onlara dur demenin zamanının geldiğini görür. Gerçek bir mafya öyküsü olduğu ileri sürülen film etkileyici ve sürükleyici. Avrupa sinemasının kalbi dediğim Fransız sinemasının devi denilebilecek Jean Reno yeni bir kahraman yaratmıştır. Kan ve şiddet dolu filmin bir gangster klasiği olacağını şimdiden söylemek yanlış olmaz. Rakiplerinden Charly beklenildiği gibi tek tek acımasızca ibretlik ve filmlik bir biçimde intikam alır.

Bol bol cinayetin ve adam öldürmenin cömertce sergilenip sahnelendiği, katilliğin neredeyse kutsandığı film 2010 yılı yapımı. Dikkati çeken şiddet öğesinin oldukça öne çıkarılmış olmasına rağmen neredeyse haddinden fazla komik diyaloglardır. Mafya üyelerinin de sıradan insanlar olduğunu, hatta biraz da gülmece ile sempatikleştirmeye çalışan diyaloglar görmezden gelinemez. Yönetmenliğini filmin Richard Berry yapmış, yazar Franz Olivier Giesbert´in kitabından senaryolaştırılmış. Diğer oyuncuları Carlo Brandt, Catherine Samie, Cédric Appietto, Daniel Lundh, Joey Star, Kad Merad, Luc Palun diye sıralayabiliriz.

26.08.2010

 

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular