10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartBücherHıfzı Topuz: Sabahattin Ali'nin Romanı

Hıfzı Topuz: Sabahattin Ali’nin Romanı

Usta gazeteci Hıfzı Topuz, Sabahattin Ali’nin bir nevi biyografisini anlatan bu romanında aynı zamanda araştırmacı gazetecilik nasıl olmalıya kalıcı bir örnek sunuyor. Sabahattin Ali‚yi tanıtıp anlatırken ceberrut cumhuriyetin o karanlık yıllarına da çok yönlü değinen Topuz aynı zamanda yakın tarihimize ışık tutmakla kalmamış unutmamızı da engelliyor.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında faşist Almanya ile dayanışan yerli faşistlerin ördüğü ağ, tek partili sistemin her türlü resmi ideolojinin dışındaki fikirlere olan düşmanlığının bariz örnekleri, Tan gazetesi baskını ve talanı, Serteller’in, solcuların, komünistlerin çektikleri, Markopaşa olayı ve sonrası, Sabahattin Ali ile Aziz Nesin‚in dostlukları, sürekli daralan çember, siyasi bir gelenek haline gelen yurtdışında mücadeleye devam anlayışı ve bilinen son.

Sabahattin Ali‚ye yaşama hakkı tanımayan devlet karanlık güçleriyle onu Bulgaristan sınırında canice yok etmekle kalmıyor, ardan neredeyse altmış yıl geçmesine rağmen olay bir utanç abidesi olarak cumhuriyetin en büyük ayıplarından birisi olarak orta yerde duruyor.

Kuşaklar doğuyor, yetişiyor, ölüyor. Sabahattin Ali yazdıklarıyla hala aramızda, yanı başımızda. O aldırmayan gönül, başı öne eğilmeyen bir kalem yiğidi olarak satırlarda, türkülerde. Hıfzı Topuz alabildiğince objektif inceleme ve araştırmalarına dayanarak hazırladığı bu değerli “romanında” usta bir edebiyatçının yaşatılmasına, unutturulmamasına katkı sunuyor.

Sabahattin Ali onurlu bir aydın olarak edebiyat tarihindeki yerini aldı. Hıfzı Topuz ise bu anlamlı çalışmasıyla aydınların bu konudaki adeta tabu niteliğindeki sessizliğini kırıyor yapıtıyla. Türkiye devleti bu edebiyatçısından ve ailesinden özür dilemek zorundadır. Öbür türlü bu utancı sürekli başına kakan birkaç Sabahttin Ali hayranı her daim olacaktır.

18.07.2011

Vorheriger ArtikelBir Çirkin Adam
Nächster ArtikelOsman Aysu: Yazar ve Aşkı

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular