10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartKulturKinoBir Çirkin Adam

Bir Çirkin Adam

Abbas Bey´in (Hayati Hamzaoğlu) adamları olan bir takım karanlık tipler Mehmet Bey´in mekanını ziyaret eder ve ona iyi kazançlar diler, kapalı bir zarf alırlar. Adamlar gittikten sonra konuşulanlardan verdiklerinin haraç olduğu Abbas´ın etrafında kırk kişiden fazla insanla dolaşan, çok sıkı korunan biri olduğu anlaşılır. Dışarı çıktığında peşinde dört arabalık koruma ordusuyla gezen Abbas adeta bir devlet başkanı gibi korunmaktadır. Karanlık tipler daha sonra Muzaffer Bey´e uğrayıp kibarca düzenli ödenildiği anlaşılan haraçlarını alırlar. Tahsildarlar daha sonrada Mahzar Bey´e uğrarlar. Pavyon sahiplerinden kimi selam yollar Abbas Bey´e korkusundan, kimi onunla görüşme isteğini, en çokda kazandıkları paralardan gönülsüzce de olsa yollamak zorundadırlar. Abbas son üç yıl içinde palazlanmış hükümet içinde hükümet gibi görünen bir mafya babasından başkası değildir. Apo´ya haraca Kent Sineması´na giden karanlık tipler, türkülü içkili masada Bino (Yılmaz Güney)´nun haşin ve belalı bakışlarıyla karşılaşır ve haraç almadan kirişi kırarlar. Abbas Bey´e durumu daha sonra rapor ettiklerinde Abbas hayatta kaldıklarına dua etmelerini söyler.

Bino tehlikeli bir profesyonel kiralık katildir. Abbas Bey ile buluşan Mazhar Bey onun adamlarının, her hafta kapısına vergi memurları gibi dikilip haraç almalarının artık onuruna dokunduğundan yakınır. Dahası onun şehri terk etmesi için bir milyon lira teklif eder. Zira kendi adamları ondan çok Abbas Bey´in adamlarından korkmaktadırlar, bu durum Mazhar Bey´in ağırına gitmektedir. Abbas´ın yanıtı, bundan böyle her ay ödediğinin iki katı daha fazla haraç istemesi olur.

Abbaszede mekan sahibi diğer kabadayılar bir araya gelip artık bu gidişe bir dur demek için fikir teatisinde bulunurlar. Çözüm yolu bulamazlar onu ortadan kaldırmak dışında. Ama bu işi kimin yapacağını bilmemektedirler. Bino´nun adı ortaya atılır, ondan başkasının buna cesaret edemeyeceğini öne sürerler. Mafya babalarının konuşmalarından Bino´nun Abbas´ın eski bir arkadaşı olduğunu öğreniriz. Kimi onun yalnız çalıştığını hiç bir arkadaşı olmadığını, bir defa konuşmakta fayda olduğundan dem vurur. Bino bu arada ha bire temizlik yapmaktadır. Abbas´ı ortadan kaldırması için konuşmaya gelenlerden onun kilosu için iki bin lira ister. Ve kabul ederler, işini bitirince parasını alacaktır.

Bu arada yedi yıldır Abbas´ın yanındaki sevgilisi onun sürekli etrafında bir koruma ordusuyla dolaşmasından yakınır. Abbas ise mektep talebesi olmadığını anlatır. Bu işlerin raconu böyledir demeye getirir. Ve o akşam Goldfinger isimli pavyonu kendileri için kapattırırlar. Eğlenirlerken film bu ya bir çirkin adam, Bino çıkar gelir. Abbas´dan izin alınır ve Bino içeri bırakılır. Abbas Bino´yu beraber bir içki içmeye davet eder, o ise öldüreceği adamın içkisini içmeme prensibine sahip olduğundan reddeder ve kilosuna iyi para verildiğini söyler. Maksat paraysa anlaşacaklarını haykıran Abbas ile Bino daha sonra Goldfinger´den beraber çıkarlar. Onu tutanların içine kurt düşer. Abbas Bino ile pazarlığa girişir. Bino kendisini tutanın bir sır olduğunu söyler adını vermez. Abbas onu tutanı öldürmesini ister. Bino bunun kendi iş ahlakına aykırı olduğunu söyler ve yine reddeder.

Abbas Bino´ya yaşlı bir ihtiyarı öldürmesi için bir iş verir. Ama içinde garip bir his vardır Bino´nun, sanki ihtiyarı tanımaktadır. Adama kanı kaynar ve anlayamadığı bir yakınlık duyar. Yine de onu acımasızca bir telefon kulubesinde öldürür.Tanımadan öldürdüğü adam için ikiyüzbin lira alır Bino. Ve buluşma yerine parasını getiren Abbas´a öldürdüğü yaşlı şahısın kim olduğunu sorar. Bino ilk defa ömründe yaptığı bu işten pişmanlık duyduğunu Abbas´a itiraf eder. Eski bir hasmı olduğunu söyler Abbas.

Ve Bino “Bir Çirkin Adam Vardı” şarkısı eşliğinde mahallesine eli para dolu çantasıyla gelir. Kendisini karşılamaya gelen kalabalık mahalle sakinlerine dağıtılması için getirmiştir o kirli paraları. Ve itiraflarından Bino´nun kundaktayken annesi tarafından el kapısına bırakıldığını, babasını hiç tanımadığını anlarız. Belki de bu yüzdendir o denli gaddarlığı ve acımasızlığı. Anne-baba şefkatinden yoksun büyümüştür. Sevgiyi bilmez, tadmamıştır.

Bino´nun ayıkken gördüğü kabuslar artar. Suratı kanlı yaşlı bir kadın görür daima, yanında gönül eğlendirdiği bir hayat kadını ile beraberken. Ve ilginç bir şey olur. Bir gün Bino son öldürdüğü yaşlı adamın kendisine ilk defa gösterildiği atış poligonunda boş seyirci sıralarında otururken yaşlı adamın kızı arabasıyla çıkagelir. Yakınlardaki mezarlığa gider genç kız. Bino´da arkasından, ağlayan yaslı kıza gözyaşlarını kurutması için bir de utanmadan mendilini verir. Sonraki sahnelerden Bino´nun derin bir depresyonun içine düştüğünü görürüz.

Birkaç gün sonra Bino yetim bıraktığı genç kızla, yine tesadüfen mezarlıkta babasının mezarını ziyaretinde karşılaşır, samimiyeti ilerletirler. Genç kız babasının Kilyos´taki motelini kapatıp dönüşte görüşme önerisinde bulunur. Moteline geldiğinde kapalı motele yerleşmekte ısrarlı zorbaların saldırısına uğrar. Şansına Bino elinde çantasıyla tam da kendisine ihtiyaç duyulan bir anda çıkagelir. Kavga çıkar, Bino bıçaklanır ve saldırganlar korkularından kaçarlar. Bino motele yerleşir. Nekahat dönemini geçirirken daha önce kendisini Abbas´ı öldürmesi için tutan Mazhar Bey, bu defa Bino´nun peşine başka bir kiralık katil takar.

Bino genç kıza adının Yusuf olduğunu, eskiden komisyonculuk yaptığını, mutluluğa inanmadığından dolayı her daim karalar giydiğini açıklar ve hayattan dersler anlatır. Saf genç kız ise onu tanıdıkça ölen babasının acısının azaldığını hissetmektedir. Babasını yitirdiği andaki duyduğu yalnızlıktan konu açılır, ve Bino´ya anne babasını yitirdiğinde bu acıya benzer hisleri duyup duymadığını sorar. Genç kızın adı Feride´dir (Feri Cansel), Bino´nun hayatına hiç uzun ömürlü bir ilişki girmemiştir. Feride´ye kendi kaderine ve yalnızlığına benzer yönleri yüzünden yakınlık duymaktadır. Onun acısına ve yalnızlığına ortak olmak istemektedir. Sohbetleri derinleştiğinde Feride ölen yaşlı şahısın aslında kendi babası olmadığını anlatır. 11 yaşlarında annesinin çalıştığı bir randevu evinde temizlik yaparken annesi birinin arkasına takılır çocuğunu orada yalnız bırakır ve kayıplara karışır. Feride yaşlı şahıs Hamit Bey ile orada, o koşullar altında tanışmıştır.

Hamit Bey gençtir, kendisini içkiye vermiş, bir hayat kadınının izini sürmektedir. Ailesinin karşı çıkması yüzünden sevdiği kadın kendisini terk etmiş kayıplara karışmıştır. Hamit Bey bu yüzden çok mutsuzdur, hayatının aşkının peşinden onu bulma umuduyla arar dolanır. Feride´yi orada görünce müdahale eder, para öder yanına alır. Bir evlat gibi büyütür, çocuğa hem annelik hem babalık yapar. Feride´nin bir dediğini ikiletmez. Ama artık o ölmüştür. Feride yine yetim ve yalnız kalmıştır.

Bino ona birlikte başka bir ülkeye gitme önerisinde bulunur. Feride heyecanla kendisine sarılırken, Bino´nun peşindeki kiralık katil nihayet kendisini gösterir. Feride konuşulanlardan hiç bir şey anlamaz, kiralık katil Azrail´in Habercisi, Kara Cellat, Kiralık Katil Bino hakkında ileri geri konuşur onlara tabancasını doğrultmuşken. Bino avcısını tek kurşunla haklar ama Feride onun gerçekten kim olduğunu anlamıştır artık. Ve kanlı ellerini lavaboda yıkayan Bino´da kim olduğunu apaçık kendisinin gibi bir orospunun çocuğu olduğunu Feride´ye açıkça itiraf eder. Tartışma büyür, Bino ona babasını da kendisinin öldürdüğünü açıklar. Feride inanmak istemez. Feride silahla onu vurur. Ölürsem ödeşiriz, kalırsam barışırız der ve oraya yığılır. Acı gerçeği öğrenen Feride dayanamaz oradan koşarak kaçar.

Ölmeyen Bino gider yaralı haliyle peşine kiralık katil takan adamı kendi tabiri ile bedavaya vurur. Ve belki de tek dostu ile dahası dayı dediği biriyle son muhabbetini ederken, yurt dışına gitmeden kendisi için ve babası için ilk defa birini daha vurması gerektiğini dostu anlatır. Babasının adını duyan Bino şaşırır. Adam babasının izini bulduğunu dahası on gün önce bir telefon kulubesinde babasının öldürüldüğünü, yapanları bilmediğini ama Bino´nun bunu yapanları bulacağını iddia eder. Babasının adının kendi öldürdüğü Hamit Bey olduğunu öğrenen Bino dağılır, babasını vurmuştur. Dayısına bir mektup vereceğini bunu Abbas´a götürmesi gerektiğini söyler.

Mektupla Abbas´a her şeyi açıklayan Bino onu Belgrat Ormanları´nda Altı Yol Ağzı´na davet eder, gelmezse onu yatağında, karısının koynunda öldürme tehdidinde bulunur. Dediği yere geleceğini söyleyen Abbas´ın yanından dayı ayrılır. Yol ağzında yere oturmuş, yaralı karnını tutarak bekleyen Bino uzaktan gelen bir arabayı fark eder. Arabada Abbas ve adamları vardır. uzakta duran arabadan inen korumalar da buluşma yerine gelirler. Yarıma karşı dört kişidirler aslında. Hemen her yol ağzı artık tutulmuştur. Abbas onunla dövüşmeye değil konuşmaya geldiğini bağırır. Abbas öldürttüğü şahısın babası olduğunu bilmediğini, kendisini affetmesini isterse her şeyi kendisine bırakıp gidebileceğini öneririr.

Affetmek lafını duyan Bino kırmızı görmüş boğa gibi saldırganlaşır ve bağırmaya başlar. Kendisini kim affedecektir. Adam yığınla insanın yanı sıra bir de kendi babasını vurmuştur. Nihilist bir söylemle herşeyin sorumlusunu Abbas yapar Bino. Keşke seni öldürseydim der. Ölmeyi ve öldürmeyi kafasına koymuş olan Bino saymaya başlar, Abbas´ın gözü diğer üç korumasındadır. Üç der demez Abbası vurur, korumaları da Bino´yu. Onu vuran korumalar, ölmeden Bino´nun babasından af dilemesiyle göz yaşları dökerler. Can çekişen Bino´ya bir emri olup olmadığını sorarlar. Ve onu arabalarıyla Feride´ye “Bir Çirkin Adam Vardı” şarkısı eşliğinde daha ölmeden getiriler. Bino ölmeden ona olan sevgisini haykırır. Yere yığılıp kaldıktan sonra Feride´de ona kendisini sevdiğini bağırarak ortalığı çınlatır. Ve bu oldukça trajik hatta acıklı sonla film biter.

1969 yılı filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Yılmaz Güney. Oyuncular Yılmaz Güney, Feri Cansel, Hayati Hamzaoglu, Süleyman Turan, Nihat Ziyalan, Necabettin Yal, Deniz Arcan, Mümtaz Alpaslan, Asim Nipton, İhsan Gedik, Hamit Yalçın, Nizam Ergüden, Ahmet Koç ve Mehmet Aslan.

15.07.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular