5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartKulturKinoBrooklyn’s Finest

Brooklyn’s Finest

New York´ta, Brooklyn sokaklarının en belalılarında görev yapan polislerden üçü her ne kadar aynı yerde benzer görevleri yapıyor gözükseler dahi, bambaşka dünyaların dahası sorunların insanlarıdırlar. Oldukça dindar olan Sal (Ethan Hawke) uyuşturucu tacirlerine göz açtırmayan vurucu bir özel timde görevlidir. Dört küçük çocuğu ve hamile eşi ile, ki ikiz beklemektedir, böylece çocukların sayısı altı olacaktır, daracık bir evde yaşamaktadır. Eşi evin rutubetli olmasından dolayı ciddi sağlık sorunları olan biridir. Sal film boyunca yeni bir ev almanın kavgasını verir. Aldığı maaşı boğazına yetmeyen Sal ister istemez operasyonlarda ele geçen kirli paranın peşine düşecektir. Şükretmeyi bilmeyen, asıl baba olmanın tam da çalıp çırpmamak, insan onuruyla çalışıp helal kazanç elde etmek olduğunu bilemeyecek kadar kendisini imanından uzaklaştırmıştır. İhtiraslarına, sahip olma hırsına yenilen ve bunun ne demek olduğunu sonlarda anlayan, kötü polisi oynar.

Devriye görevi yapan Eddie Dugan (Richard Gere)´ın emekliliğine tam bir hafta kalmıştır. Son dönemde kendisini alkole vermiştir, kurşunları olmayan bir tabanca ile gezmektedir, etliye sütlüye karışmamakta, bir hayat kadını ile düşüp kalkmakta, tam bir ergenlik çağını atlatamamış bunalımlı genç takılmaktadır. İzleyici kendi kendine kimbilir zavallı neler yaşamıştır da o hale gelmiştir diyecek herhangi bir ipucunu boşuna arar. Acemi polisleri belalı sokaklarda gezdirir, onlara kendince kendi felsefesi uyarınca akıl verir. Böylesi görevlerin birinde arkadaşını bir anlığına yalnız bırakır, o da yüzüne gözüne bulaştırır suç mahalini, suçlu gözükür, dahası Eddie asil bir davranışla bütün suçu üzerine alır ve görevden alınır. Polis olduğu ama sonradan aşık olduğu hayat kadını tarafından kovulunca aklına gelir. Bir tesadüf sonucu aranan bir kızı pezevenklerin elinden kurtarmak için çabalar. Ve iyi polisi oynar.

Tango (Don Cheadle) ise polis ajanıdır. Üç yıldır Brooklyn uyuşturucu dünyasında aktif yer alır, kendince nam yapar. Aldığı görevlerin gittikçe artmasıyla artık bu işi bırakıp geri eski görevine dönmek istemektedir. Ama tersine amirleri onu yeraltı dünyasının tanınmış babalarından Caz (Wesley Snipes)´ın, ki filmin en zayıf ve yetersiz oyuncusudur, peşine takarlar. Caz ile Tango geçmişten, dahası gençlik yıllarından tanışmaktadırlar. Tango iki dünya arasında gidip gelecek kadar kendisini işine kaptırmıştır.

Sal, Eddie, Tango ve Caz öyle veya böyle apayrı insanlar olsalar da aynı dünyaların insanlarıdırlar. Modern zamanın modern insanları. Hayatta kalmak için öldürmek gerekir, ölümden kaçış da yoktur felsefesinin tasdikci bireyleri hani. Eli silahlıların daha çabuk gittikleri ayrı bir gerçek.

Film her ne kadar alışılmışın dışında ritmsiz ve tekdüze gözükse de finali ile tam bir kötü insanlar dramıdır. Eddie hariç, o emekli olmak için herhangi bir riske girmese de belanın en büyüğüne toslar. Başlı başına iyi polis kötü polis klişesine sığınılmaya çalışılsa da, kalıplarını haddinden fazla zorlayan kötüleştirilmiş yığınla öğeyle yüklüdür film. Antoine Fuqua´ın yönettiği film 2009 yılı yapımı ve adından buradaki deyimi ile Cop-Drama olarak bahsettiriyor.

06.07.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular