10.4 C
Hamburg
Montag, Juni 14, 2021

Büşra

Mart 2010´da vizyona giren Büşra´nın senaryosunu Bahadır Boysal ile Alper Çağlar beraber yazmışlar, yine Alper Çağlar´ın yönettiği filmin oyuncuları Mine Kılıç (Büşra), Tayanç Ayaydın (Yaman), Çiğdem Batur (Alara), Coşku Cem Akkaya (Ferit), Kaan Urgancıoğlu, Enise Ütük, Murat Prosçiler. Film ünlü karikatürist Bahadır Boysal´ın Leman dergisinde yarattığı köylü değil kentli olan, çizgi roman kahramanı türbanlı kız Büşra´dan esinlenmiş, Büşra ile türban sinemaya girmiştir, bir ilktir, her telden çalan apolitik takılan bir ilk denemedir. Büşra üniversiteyi yeni bitirmiştir, oraya buraya iş için başvurmaktadır. Gazeteci Yaman ile böylesi bir başvuru esnasında tanışır. Sonrasında ona olan hayranlığı ve münasebeti içmeden tek satır yazamayan gazetecinin katıldığı bir pogramda show yapmasıyla başlar. Büşra bu yazarı takip eder hatta gönlünü dahi çalar.

Gazeteci Yaman aslında spiritüellikle kafayı bozmuş modern kızımız Alara ile beraberdir. Alara´nın film boyunca Yaman´ı ve ilişkisini türbanlı birinden kurtarmaya çalışması iyi düşünülmüş bir kurgudur. Aynen Büşra´yı çocukken bir kaç defa görmüş, görücü usulüyle evlenmek isteyen ve daha karayı görmeden limana geldiğini sanan gemiciler misali kendi kendine gelin güvey olan, ve belki gırgır olsun diye ettirmedik küfür bıraktırılmayan Ferit´e benzer. Ferit başarılı ve zengin bir işadamıdır, galiba en iyi hobisi ayna önünde kendi kendine konuşup çok ünlü bir yazarın hatta davranış bilimcinin vücut dilinin etkisi altında kalmış kendini ikna ile dünyayı ele geçireceğini sanan bir başka dinci tipleme, dahası inanandır. Büşra´yı elde etmek için onun kalbine girmek yerine Yaman ile dövüşmenin daha doğru yol olduğuna inanan saf erkeklerdendir.

Film daha Avrupa´ya gelmeden yapımcılara yönelik tehditlerin gazete haberleri gelmesi film için iyi bir reklamdır. Kızıp öfkelenecek ciddi bir söylemi olmayan bir filmdir Büşra. Film bütünlüğü olmayan bir genel çerçeve içerisinde biraz absurd, biraz nihilist, biraz laik, biraz eleştirel takılır, ha az biraz da dindar. Satılmayan ne kaldı, bir de inanç var demek isteyen kötü ambalajlı ama içi farklı bir film. Cumhuriyetçi liberal bir yazar ile türbanlı bir kız, Atatürk heykeli önünde geceyarısı hem de müziksiz dans ederken bir de tinerci gençler tarafından nedensiz bıçaklanacaktır. Ne garip bir memleket ve garip senaryo yazarları diye insanın takılası geliyor.

Müslümanların kızıp bağırmaya, öfkelenip küfür etmeye hakları yok. Demek ki siz yapmazsanız, yapamazsanız birileri çıkar sizi anlatır, hem de böylesine saçma sapan bir kurgu ile. Büşra´nın disko muhabbeti gülünçtür, Hitler kılıklı vatandaş, kurtarıcısının yine Yaman olması, içkisine katılan ilaç ve sonu klişelerle yüklü basit bir anlatım tarzıdır ve haddinden fazla yavandır. Yine de Büşra´nın önceli olmadığından, yaslanabileceği sıradan bir film geleneği yoktur. Türbanlılar ve çember sakallılar, ya da bildiğimiz anlamıyla sıradan inananlar sinemada yapımcı yönetmenden çok sahnenin gerisindeki insanlardır. Onlar üretip tartışmaktan çok tüketmeyi, seyretmeyi ve yargılamayı severler. Bu anlamda Büşra hakkında ileri geri konuşma hakları da yoktur.

Büşra hoşgörünün gerekliliğinden, insanın yalnız olmadığından dem vursa da bu söylemleri bayağı cılız hatta ahraz kalmıştır.Yine de Büşra sıradışı başarılı bir aşk filmidir.
11.07.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular