-1.2 C
Hamburg
Sonntag, Januar 17, 2021
Start Kultur Kino Öp Annenin Elini

Öp Annenin Elini

Babaçzade Emrullah Bey´in torunu, soyadını kısalttıran işadamı Tarık Baç (Ayhan Işık) Japonya´ya yaptığı iş gezisinden döner ve dört elle işlerine sarılır. Her dakikası dolu bir insandır, çevresine sürekli talimatlar dağıtır, görüşmeler tertipler. Oturdukları yalı Japonlarla yapılacak bir anlaşma sonrası otel olacaktır. Yalıda Baç ailesinin üç nesli bir arada yaşamaktadır. En üst katta dede yani Tarık´ın babası Cemalettin Bey (Hulusi Kentmen) yaşar, tam eski bir Istanbul beyefendisidir. Orta katta Almanya´da yüksek tahsilini görmüş Tarık Bey kalmaktadır, babasının eski kafası ile oğlunun ileri yabancı kafasına oldukça mesafeli, çalışkan tertipli, planlı biridir. Tarık Bey´e sekreter dayanmaz, ha bire kovar kadınları işlerinden, hem de çok güzel veya alımlı oldukları gerekçesiyle. Oğlu Teoman alt katta kalır ve tam bir dans tutkunudur. O parti ve eğlencelerin adamıdır.

Kısmet Bakkaliye´sinde veresiyeli alışverişini bitirip evine gitmekte olan Aynur Akay (Fatma Girik)´ ı komşusu olduğu sonradan anlaşılan, Baçların firmasının bekçisi Osman Efendi (Vahi Öz) telefona çağırtır. Son sekreterde işten atılmıştır, ilk duyan o olsun ve hemen gelip işe basvursun istemektedir. Evine koşup yataktaki hasta babasını öpen ve üzerini değiştiren Aynur firmaya geldiğinde, sıradaki başvuranların çokluğundan ümitsizliğe kapılarak bir köşeye yıkılır ağlamaya başlar. Cemalettin Bey onu görür ve teselli eder, ağlamamasını söyler. Çareyi onu arka kapıdan içeri göndermekte bulur.Tarık Bey kısa keser, gitmesini ister adama pardon kadına dahası elemana ihtiyacı yoktur. Aynur tartışır onunla, öyle kolay kolay gitmez, hayat bir boks maçıdır ve mücadele etmek gerektiğinden dem vurur. Ağzından girer kulağından çıkar ve işe başlar. Çalışanlarla ve aile üyeleriyle tanıştırılır.

İşten atılan son sekreter Gönül Hanım aslında rakip firmanın Tarık Bey´in yanına sızdırdığı biridir. Tam da Japonlarla işlerin geliştirildiği dönemde işten çıkarılmasına kızar ve onu yeniden Tarık Bey´i avucunun içine alması için görevlendirirler. Aynur hızla çevresine uyar, birbiri ardı sıra kendisine hayranlık uyandıran yanlarını peş peşe konuşturmaya başlar. Cemalattin Bey´i tavlada yener, Teoman´ın sınıfını geçmesine yardımcı olur, Japonlarla yapılan görüşmelere Japonca bildiğinden ki ailesiyle yıllarca orada kalmıştır, yararı olacağından Tarık Bey´in yanında yakınındadır.

Görüşmeler için taraftarlar lüks bir otele yerleşirler, olaydan rakip firmanın sahibi Salim Bey´in de haberi olur, devreye Gönül Hanım´ı sokarlar. Otelde Tarık Bey´e aşık olan Aynur istifa eder. Tarık´ı babası ve oğlu da yalnız bırakırlar, dahası onun Aynur´un istifasına tepkisiz kalmasını protesto ederek firmadan istifa ederler. Gelişmelerden kısa sürede rakip firmanın haberi olur. Gönül aldığı talimat ve bir otel çalışanından aldığı yardımla Japonlara sunulan teklifnameyi ele geçirir. Kısa süre sonra da Japonlar rakip firma ile anlaşmak için otelin restoranında buluşurlar. Ama devreye Cemalettin Bey´in yanında getirdiği Aynur girer, dillerini bilmesinin sayesinde Japonları Babaçzadeler lehine ikna eder.

Cemalettin Bey Aynur ile evlenir dahası sahte bir nikahla oyun oynarlar, maksat Tarık´ın Aynur´a olan gizli aşkını, bir türlü itiraf etmemesine rağmen, ortaya çıkarmaktır. Nitekim bunda başarılı da olurlar. Ancak olayı Tarık öğrenir, bir sahte nikahda o ayarlar ve yalandan Pakize isimli biriyle evlenir. Kıyılan nikahdan sonra Pakize kayınbabasının elini öper, tam kaynanasının elini öpmesini Tarık isterken, Aynur daha fazla dayanamayıp kaçar. Sonra da güzel bir final ile Tarık´ına kavuşur. Nostaljik zengin patron fakir sekreter beraberliğine zevkle izlenebilecek bir örnek.

1964 yılı yapımı filmin yönetmeni Memduh Ün, senaryo yazarının kim olduğunu bilmediğimiz filmin diğer oyuncuları Nejat Çetinok, Aziz Basmacı, Zühal Tan, Hüseyin Baradan, Necdet Tosun, Asım Nipton, Memduh Alpyar, Atif Tuna, Haydar Karaer, Selahattin İçsel, Recep Yurdaşen ve Yaşar Şener.

07.08.2010

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular