10.4 C
Hamburg
Montag, Juni 14, 2021
StartKulturKinoİlahların Aşkı (Ondine)

İlahların Aşkı (Ondine)

Adını bir deniz efsanesinden alan, Avrupa sinemasının harika çocuklarından Neil Jordan´ın yazıp yönettiği 2009 yılı İrlanda yapımı bu film için şiirsel hatta çağdaş bir efsane denemesi demek o kadar da abartı sayılmamalı. Eski bir alkolik olan ve yuvası bu yüzden yıkılmış olan Syracuse (Colin Farrell) bir gün her zaman yaptığı gibi teknesiyle balık avlarken, ağlarına bir insan takılır. Önce korkar hemen yardım telsizine sarılır, sonra hareket ettiğini anlayınca yardıma koşar, kadını ağlardan kurtarır. Bu kim olduğunu bilmediği, nereden gelip nereye gittiği hakkında en küçük bir fikri olmadığı sır dolu bir kadın, aynen suda bulunan kraliçe efsanesindeki gibi Ondine (Alicja Bachleda-Curus)´dir. Gizem dolu, tuhaf ama Syracuse´a şans getiren bir kadındır. Syracuse´un bir de Annie (Alison Barry) isimli yürüme engelli olmasa da böbreklerinden rahatsız, okul çağında, düzenli diyalize bağlanması gereken küçük bir kızı vardır.

Annie olayı bir diyaliz seansında anlatan babası Syracuse´in garip davranışları sonrasında araştırmaya başlar. Yeni hediye edilen ve kimselerin yardımına ihtiyaç duymadan kendi kendine hareket edebilen tek kişilik tekerlekli sandelyesiyle yöresel deniz efsaneleri hakkında kitaplar okuyarak merakını gidermeye çalışır. Ve gizlice Syracuse´un dahası denizden bulup çıkarttığı kraliçe Ondine´nin peşine düşer. Ondine´yi bir sabah ölmüş babaannesinin evinin yakınındaki sahilde yüzerken bulur ve onunla tanışır. Onun sihirli güçleri olduğuna inanmaktadır. Ondine´den kendisini iyileştirmesini ister.

İnsanlardan dahası herkesten kaçan Ondine birden karşısında Annie´yi tekerlekli sandelyesinde görünce şaşkına döner. Onun balıkçı Syracuse´un kızı olduğunu öğrenmesiyle şaşkınlığı daha da bir artar. İkisi arkadaş olurlar. Ne anlatırsa anlatsın Annie´nin onun deniz kızı olduğu inancını yıkamayacağını anlar. Çareyi Annie´nin sorularına yanıtlar vermekte bulur.

Ağlarına takılan bu güzel kadınla kendisine gelmesinden bir süre sonra hayatı değişmeye başlayan balıkçının talihi dönmüştür. Syracuse ile balığa çıkan Ondine onun anlamadığı bir dilden şarkılar söyleyerek daha çok ve çeşitli balık tutmasına yardımcı olur. Aralarındaki garip muhabbet hızla büyük bir aşka dönüşür. Ondine, Syracuse´un teknesine çıkan sahil koruma tarafından fark edilir. Bir nevi tescillenir diğerleri tarafından göründüğü. Annie ile aralarındaki dostluk daha da derinleşip kök salar.

Günler geçer Ondine´nin hiçte öyle denizden gelen biri olmadığı, onu bulmak için peşinde garip tiplerin dolaştığı ortaya çıkar. Tesadüfler mi demeli, efsanelere bulaşan ilahların arzuladığı gidişatın kaçınılmaz sonları mı demeli bir akşam içkiyi fazla kaçıran Annie´nin annesi Maura (Dervla Kirwan) İskoçyalı arkadaşı Alex´in (Tony Curran) ölümüne neden olur. Sarhoşken kullandıkları araba Ondine´yi arayan garip adamın arabasına çarpmıştır.

Neil Jordan, Cork´un eşsiz sahilleriyle süslediği harika filminde izleyicisini mutlu bir sona kavuşturuyor. Johanna´nın hiçte sanıldığı gibi bir deniz kızı olmasa bile sonunda Annie´nin dediği ve istediği biri haline gelmesi ve onunla kalması apayrı bir sürpriz. Yine de İlahların Aşkı delice bir aşk degil, sıradan, vasat, olağan bir aşkın öyküsü.
20.06.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular