24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartKulturKino11´e 10 Kala

11´e 10 Kala

Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Pelin Esmer´in yaptığı 11´e 10 Kala, 2009 yılı yapımı sıradışı bir film. Uluslararası bir yapım demek daha doğru olur. Oyuncular ise Mithat Esmer, Nejat İşler, Tülin Özen, Tayanç Ayaydın, Laçin Ceylan, Aşkın Şenol. Yönetmenin aynı zamanda amcası olan ve filmde de ismi Mithat Bey olarak geçen 83 yaşındaki yaşlı ihtiyar yurtdışında yüksek öğrenim görmüş, dünyayı yaşamış eski kulağı kesiklerdendir. Her ne kadar oyunculuk yeteneği yer yerden öte, sıkça karşımıza çıkan ve oldukça göze batan tıkanık diyaloglarla kendisini tartıştırsa da, haddinden fazla alışılmışın dışında bir konunun ustaca sinema dili ile ele alınıp böylesine doygunca irdelenmesi, Pelin Esmer´in gelecek vaat eden bir yetenek olduğunun kanıtıdır.

Mithat Bey İstanbul´da Emniyet Apartmanı´nda oturan kendi halinde, yalnız yaşayan en az herhangi bir gazetecide olması gerektiği kadarıyla ihtiraslı bir koleksiyoncu, dahası arşivcidir. Tercihini hayat arkadaşının zamanında dayatması sonucu koleksiyonundan yana koyduğundan beri yalnız biriktirdikleriyle yaşayan Mithat Bey, yer yer yeğeni Ömer ve Kapıcı Ali ile sosyal yaşamı idare eden garipten öte hastalıklı bir sosyopattır. Dış dünya ile bağı düzenli aldığı gazeteleri, dergileri, oraya buraya giderek kolleksiyonun kesinlikle kayıtlara düşülmesi gereken parçalarını tamamlanması uğruna verdiği çabalardan ibarettir. Bir de düzenli yemeğini yediği, gün görmüş bir bayanla olan derin muhabbetleri var.

Apartman bu, orada yaşanır da başka insanlara bulaşmazlık olur mu? Ev küflüdür, rutubetlidir, depreme dayanıklı değildir diye binanın yıkılıp yenisinin dikilmesi için kafa yormaktadırlar bina sakinleri. Apartman halkının düzenli toplantılarına Mithat Bey katılmaz, ona ve yaptırdığı araştırmalara göre ev deprem kuşağı üzerinde bulunmamakta, dahası ev olası bir depreme karşı dayanıklıdır. Yine de nereden geldiğini kendisinin de bilmediği su damlacıkları, arşivini sürekli tehdit etmekte, yaşlı arşivcinin kimyasını o biçim bozmaktadır. Yönetim Kurulu başkanı Ruhi Bey ile atışmaları oldukça küfürsüz ve kibardır. İnsanımızın doğasına da güldüren derecede yabancıdır.

Emniyet Apartmanı aslında Kapıcı Ali´den sorulması gerekir. Çocuğu evin rutubetinden rahatsızlanınca ailesini köyüne göndermiş, sürekli ettiği telefonlarla yaşamını devama çalışmaktadır. Bir de apartman sakinlerinin isteklerini gidermekle. Ali ile Mithat Bey´i yakınlaştıran, ortak kaderleri olur. Bina yıkıldığında biri yıllardır biriktirdiği belki koca bir yaşamın yarıdan fazlasını verdiği kolleksiyonunu, diğeri ise işini gücünü yitireceklerdir. Oyuna getirilmek istenen Mithat Bey bir süre sonra artık evini terk etmek istemez. Zira Ruhi Bey´in ihbarıyla eve gelen görevliler evi, dahası arşivini çöpe atmasını bir dahaki geldiklerinde bu işi kendilerinin yapacakları tehdidinde bulunurlar.

Artık dışarı çıkmayan Mithat Bey´in günlük kovalamacaları ve çabalarını Kapıcı Ali devralır. Onun dünyasına biraz da zoraki giren Ali sonunda bir de iş bulur. Mithat Bey´e resmi kurum onun imzası olsa da olmasa da evin yıkılıp yerine depreme dayanıklı yeni bir evin dikileceğini tasdikler. Mithat Bey ve kolleksiyonunun sonu hoşnutluk verecek bir sonlamadan uzak da olsa, verilmek istenen mesaj verilmiştir. Herkes, her birimiz, bir diğerimizle aynı değiliz, bambaşka renkleriz, sesleriz, harfleriz, insanlarız. Birbirimizi öyle kabullenip öyle yaşasak yaşam kesinlikle daha yaşanılır olurdu.

05.07.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular