5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherKerime Nadir: Solan Ümit

Kerime Nadir: Solan Ümit

Kerime Nadir bizim kuşağın birazda küçümseyip alaya aldığı, usta, yerli aşk romanları yazarlarımızın en iyisidir. Alaya alınan o, stili, yazısı değil daha çok konu edindiği aşk olgusuydu tabiki, biz kavgaların ideolojilerin adamıydık, vatan elden gidiyordu edebiyat, aşk, sevgi kimin umurunda. Soğuk savaş bizi vurdu, Kerime Nadir´i etkilemedi bile. O aramızdan ayrıldı, eserleriyle sonsuza kadar bizimle beraber. Pempe dizilerin yaratıcısı, yerli Barbara Cartland´ımız gözüyle bakılan usta romancının hemen her yapıtı filmleştirilmiş, sayısız senaryo yazarlığı yine söz konusu. İlk baskısını Solan Ümit ne zaman yapmış bilen kesin vardır, yeni son baskıda buna ilişkin bir bilgiden öte ünlü bir edebiyatçının tanıtım yazısına yer verilmiş.

Kahramanımız yani ümidinin solacağını önceden bilip anladığımız şahıs onyedi yaşındaki Sitare isimli genç ve güzel bir kız. Ümidi ise kırkbeş yaşındaki bir psikoloji profesörü olan Ferruh Tayyip. Roman başlı başına klasik ve olanaksız bir öğrenci-öğretmen aşkı üzerine kurulmuş. Yayınlandığı yıllarda gazetelerin tirajını arttırdığına göre aşka, hele hele yasak, çarpık, sıradışı aşka ilgi ve merakımızın kökeni tarihten geliyor.

Solan Ümit, İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçer. Ferruh Tayyip evlidir, radyo programlarına konuk olur bolca. Salim ve Selim isimli iki oğlu ile Belma isimli bir de kızı vardır. Öğrencisi ve gizli aşkı Sitare´nin ağabeyi Cavit hava üsteğmenidir. Cavit´in arkadaşı hava yüzbaşısı Turgut ise Sitare´yi uzun zamandır sevmektedir. Romanın diğer kahramanları Sitare´nin aşkını sezen annesi Behim Hanım, ablası Cevvale, baba Rauf Bey, Ferruh Bey´in eşi Fetanet Hanım, İffet Hanım, Tahir Bey, komşu Makbule ve küçük oğlu Yavuz. Sitare ilk defa Profesör Ferruh´u radyo proğramında dinler, sesinden etkilenir ve ona mektuplar yazar. İkisi de birbirine belki ilk başlarda aşık olmazlar. Ama mektuplar sayesinde gercekleştirilen başlangıç ile profesörün yalısında görüşüp tanışırlar.

Sitare bir psikoloji profesörünü ziyarete gelmektedir. Tanışma geliştirilip derinleştirilir. Profesörün ailesi sıradan bir öğrenci-öğretmen münasebetidir diyerek olayın üzerinde durmaz. Hatta akraba olurlar kısa bir süre sonra Sitare´nin ablası Cevvale, Ferruh Bey´in oğlu Salim ile evlenir. Bu sayede Sitare Ferruh Bey´i daha rahat görmeye başlar. Aşkları gelişip kök salarken Sitare´nin ağabeyi Cavit bir uçak kazası geçirir ve ağır yaralı olarak hastaneye düşer. Arkadaşı Turgut bir an dahi yanından ayrılmaz. Sitare de ağabeyinin tedavisi boyunca yanıbaşındadır. Zamanı gelir Turgut daha fazla beklemez ve Sitare´ye evlenme teklif eder.

Ferruh Bey, Sitare´ye evlenmesini önerir, aşklarının, beraberliklerinin geleceği olmadığını görmektedir. Sitare´ye oldukça zorlama temiz ve güzel düşüncelerle aşıktır. En azından verilen kurgudan bunu anlarız ki yaşamın gerçekliğine haddinden fazla yabancıdır, saf ve temiz profesör ile saf ve temiz öğrenci aşkı. Zira genelde üçüncü sayfa gazete haberlerinde sona erer bu türden aşklar toplumumuzda. Baskılara dayanamayan Sitare Turgut ile evlenip İstanbul´dan İzmir´e taşınır.

Mutsuz bir evliliktir Sitare´nin yaptığı. İzmir -İstanbul arası mekik dokur dayanılmaz anları, krizleri geldiği anda. Ama onunkisi ümitsiz bir aşktır. Ve hayatın mantığı gönül işlerine pek izin vermez. Aşkı da ümidi de yeri ve zamanı gelince solar Sitare´nin, ve kocasının kollarında radyoyu kapayarak mutluluğa koşar. Hoş bir roman, bir ustanın kaleminden çıktığı ortada.

08.08.2010

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular