8.7 C
Hamburg
Mittwoch, Januar 20, 2021
Start Bücher Latife Tekin: Berci Kristin Çöp Masalları

Latife Tekin: Berci Kristin Çöp Masalları

Yanlış değilse eğer Latife Tekin´in 1984 yılında ilk defa basılan romanı Berci Kristin Çöp Masalları´na kadar ciddi ve bu denli kapsamlı olarak bir gecekondu mahallesi, gecekondulaşma olgusu yerli edebiyata, hele hele romana girmemiş, mekan olarak bu denli detaylı hizmet etmemiştir. Sıkça kendisinden, Çöp Masalları diye de bahsettiren roman bütünlüklü olarak Çiçektepe semtinin doğuşunu ve gelişimini anlatır. Bu semtte yaşar romanın kahramanları, birbirinden değişik, farklı, anlatı dolu özelliklerle yoğrulmuşlardır.

Romana isim veren Berci Kristin yanıltır romanı okumamışları. İki zıtlığın adıdır bu aslında, masumiyet ile günahın, temiz ile kirlinin. Berci köydeki çoban kızlara verilen bir lakap iken, Kristin vücudunu satarak yasamını devam ettirmek dışında başka bir seçeneği kalmayan Deli Gönül´ün süreç icerisinde değiştirilen öbür adıdır, onun nezdinde hayat kadınlarına verilen genel bir addır. Kimi postmodern romana iyi bir örnek der, kimi, romanın kavga edebiyatına iyi bir önder, hele hele kapitalizme karşı yazılmış çok ciddi bir yapıt olduğunu ileri sürer.

Çiçektepe bir kış günü şehrin etrafında, kentin bütün çöpünün getirilip boşaltıldığı yerin biraz uzağında ya da hemen yakınında gerçekten de adı gibi bir gece vakti kurulan sekiz kondu ile doğar. Ve hayat başlar, bir anda dış dünya buranın farkına varır, etrafına dolar dolanır. Kar yağar üstlerine ertesi gün örneğin, kondulardan biri rüzgardan yıkılır, ev halkının bebeği ölür, gizlice bir mezara gömerler. Ana kendinden geçer, hırsından rüzgarı taşlar. Yöre sakinleri bu ilk anları şaşkınlıkla karşılarlar.

Fazla sürmez kaçak yapılan bu evleri yıkmak için belediyenin yıkım ekipleri damlarlar. Yıkıp yeniden yapmalar, bıkmadan verilen uğraşılar neticesinde kırk gün sonra dozerleriyle gelenler gerisin geriye püskürtülürler. Ve bir gece ansızın yüz gecekondu daha ve birden kurulur Çiçektepe´de. Mahalle olurlar, semt sakinleri sosyalleşmenin kaçınılmaz ilişki ve gelişmelerine bulanır, bulaşırlar. Köyden indim şehirenin, şehirleşmemizin, nasıl modern olduğumuzun aynı zamanda edebiyat açısından da tarihsel bir izidir anlatılanların doğallığı. Aynen yeri ve zamanı geldiğinde patlamasını bir gün kesinlikle yapacak dışarıdaki edebiyatın sayesinde, göçmenlerin anlatım zenginliği sayesinde hepimizin nasılda Avrupalılaştığımıza tanık olacağı gibi.

Çiçektepe´yi kuran, bulan, yaratan Latife Tekin semte ve romana ha bire kahramanlar verir, en tanınmışları Berci Kız´dır, Güllü Baba, Sırma, Şengül, Kara Hasan, Kibriye Ana, Çöp Bakkal, Trintaz Fidan, Naylon Mustafa, Ciğerci, Kürt Cemal, Kel Ali, Veliman, Tacı Baba , Bay İzak, Gülbey Usta, Dursune Nine, Şiirli Hoca, Kır Hamit, Hınık Alhas, Simitçi Mikali, Deli Dursun, Çeri Mahmut, Lado, Bolşevik Memet, Deli Gönül, Hacı Hasan, Mustafa Gülibik, Ehmail, Katır Emel´dir. Romanın kahramanları arasında toplumun hemen her kesiminden insanlarla karşılaşırız, Kürtler, Romanlar, Aleviler, diğer azınlıklar, işçiler, ezilenler hemen gözümüze batacak derecede belirgindirler.

Latife Tekin insanlar değil kuşlar böcekler için yazdığını, insanların yazdıklarını anlayıp anlamamalarının pek o kadar da umurunda olmadığını iddia eden, günümüze ve insana biraz dargın, yaşlı bir kadın yazar gibi durmak istese de, başından sonuna kadar yokluğu, yoksulluğu, fakirliği, toplumun hemen hemen en alt tabakasındaki insanların sıradan yaşamlarından pek de sıradan sayılmayacak olağanüstü bir çok örneklemelerle süslediği birbiriyle iç içe geçmiş nefis bir edebiyatı, bu romanında okuruna tattırır.

27.06.2010

Vorheriger ArtikelRoman: Unterwegs (3)
Nächster ArtikelKan Gövdeyi Götürdü

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular