5.7 C
Hamburg
Samstag, Mai 8, 2021
StartBücherHande Altaylı: Aşka Şeytan Karışır

Hande Altaylı: Aşka Şeytan Karışır

Hande Altaylı´nın ilk romanı, “Aşka şeytan karışır” adından da tahmin edileceği gibi bir aşk romanı, kolay olmayan (sanki kolay aşk varmış gibi) karmaşık hatta bir tutku diye adlandırılabilecek boyutlarda, hastalıklı bir bağımlılığı içinde barındıran kırık bir aşk hikayesi. Derin ve yüksek edebiyatı sevenler için olmasa da kitap okumayı, karmaşık aşk ilişkilerini, aldatmayı ve aldatılmayı adeta sevenler için hazırlanmış, çabuk ve kolay okunup yine aynı hızla da unutulacak cinsinden onlarca baskı yapmış, onbinlerce satmış bir kitap. Bir fenomen demek en doğrusu olur. Hande Altaylı´nın sevincini ve başarısını kıskanmak değil paylaşmak en yakışanı olur.

Aşka Şeytan Karışır yavaş bir hızla araba sürerken çantasında çalan el telefonunu arayan Aslı´nın yaptığı trafik kazasıyla başlıyor. Kahramanımız orta yaşlarda ve orta sınıfa ait, rahat bir yaşamı olan, kalp ve gönül sorunlarını çözememiş hala orası ile düşünen sıradan kadınlardan biridir. Bu kaza sonrası eski sevgililerinden biri ile, en uzatmalısı ile karşılaşır. Dargın ve kırgın ayrıldığı hikayeye çaktırmadan sade ve ustaca okuyucusunu bağlayan Altaylı, konuşur gibi yazıyor. Sokaktaki adamın sevmemesi için neden yok. Özünde en doğrusunu yapıyor yazar. Neden insanlar bir yazarın kafasından geçen karmakarışık düşüncelere kafa yormak ve onu anlamak için üstüne para verip kitaplarını alırlar ben de bilmek isterim.

Geriye dönüşle devam eden hikayemizde Aslı´nın küçük yaşta ailesini kaybettiğini, onu gamsız, rahat ve özgür hatta birazda hoppa bir yaşamı olan Jülide teyzesinin yetiştirdiğini öğreniyoruz. Teyzesi öldüğünde Kirpi isimli bir sevgilisi olmasına rağmen Aslı, onun cenazesinin defnedilmesinin ertesi günü yani Jülide´nin sevgilisi Ömer ile aniden ve kendiliğinden gelişen bir muhabbetle sevişir. Kısa bir süre sonra da ona aşık olur. Tabi olayın ve bu ilişkinin farkına varan Kirpi erkekliğe poh kondurmaz ayrılırken ağzını burnunu kırar Aslı´nın.

Aslı´yı zor günler beklemektedir. Jülide´nin yakın arkadaşlarından birinden Ömer´in evli olduğunu öğrenir. Hem de zamanında Jülide´nin piyano ögrencisi Dalya ile. Yani uçkurunun zayıflığını Aslı, teyzesi Jülide´den devralmıştır adeta hem de fazla uzağa gitmeye gerek görmeden. Zira Jülide özünde evli olan Ömer ile dost hayatı yaşamıştır. Ölünce de aynı muhabebbeti yeğeni sürdürür. Ömer´in sağlam papuç olmadığını önüne gelenle yattığını anlamak için erkek olmak yeter herhalde.

Balık baştan kokar misali Ömer´in eşini sevdiğini ve onu bırakmaya niyeti olmadığını öğrenen Aslı her ilişkide ve aşkta olduğu gibi adeta yıkılır. Modern zamanın çağdaş aşkı gibi verilmeye çalışılan basit ve ucuz ilişkide Aslı salt düzülmenin dışında da bir insan olduğunu hatırlar ve Ömer´le ilişkisini bitirir. Ömer´i unutmak için neredeyse önüne gelenle, pardon her sevdiğiyle düşer kalkar, sevişir. Orasıyla düşünen kadınlardan biri olduğuna yine bir başka destek tez.

Roman bu arada epeydir geçmişten günümüze dönmüştür. Ömer her önüne gelenle olduğu gibi Aslı´nın arkadaşı Nalan ile de beraber olur, Aslı Sinan ile. Tam evlenmek üzereyken Sinan ile eski sevgilisi Kirpi´nin ortak dostlarınca boşboğazlık sonucu ortaya çıkan potla Aslı yine başa döner. Ömer´den kurtulamayacağını anlayıp ona gider. Kapıda Nalan´ın arabasını görür, döner roman biter. Aşka karışan şeytan sayesinde aşık olmanın gereksizliğini ve zararlarını öğrenmiş oluruz.

2010

Vorheriger ArtikelEdebiyatçının Siyaseti
Nächster ArtikelKelebek

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular