10.4 C
Hamburg
Montag, Juni 14, 2021
StartKulturKinoSolomon Kane

Solomon Kane

Solomon Kane, Amerikalı Pulp-Autor Robert Erwin Howard´ın 1929 yılında yarattığı Conan, Red Sonja, Kull ve diğerleri gibi bir çizgi roman kahramanı. 2009´da Solomon Kane beyazperdeye aktarıp filmleştirenler ama bu defa Avrupalılar. Çek-Fransa- İngiltere ortak yapımı fantazi-aksiyon türünden bir macera filmi Solomon Kane. Yönetmen ise Michael J. Basset. İşin ilginç yani bu defa tekniği, şiirsel görselliği, masalvari tabloları, bir bütün olarak o dönemin atmosferini koklatıp hissettiren, o anı andıran sahneleri büyük bir beceri ve ustalıkla kullananların zekası filmin kurgusunda baltayı taşa vurmuşlar. Ortada o görüntülere uygun akla ve kafaya hitap edebilecek bir hikaye malesef tutturamamışlar. Gerçek hikayeye sadık kalma yerine hikayeyi daha iyi nasıl izlenebilecek bir filme dönüştürmeye yeteri kadar kafa yormamışlar anlaşılan.

Solomon Kane (James Purefoy) 17. yy´da yaşayan, kan akıtmaya ve insan öldürmeye doymayan barbar bir vahşidir, güya kraliçesi Elisabeth´e bağlı bir askerdir. Küçükken babasını dinlemediği için onun tarafından kovulmuş, baba evini terk ederken herşeyin kendisine miras kalacağını babasından öğrendiği gaddar ruhlu ağabeyi Marcus´u bir kazayla istemeden öldürmüştür. Evinden uzak geçirdiği yıllar onu vahsileştirmiştir. Dinden imandan uzaktır o dönemde. Korsandır, eşkiyadır, yağmacıdır, askerdir. Son seferelerinin birinde kuyruğu kapana kıstırır. Müslümanlara karşı savaştığı Fas, Tunus, Cezayir ya da Mısır´da nam yapmış korkusuz ve zalim bir savaşcıdır. Ele geçirdiği kalenin hükümdarını tahtından alma ayağına şapa oturur. Bu defa karşısına şeytanın bekçisi ölüm meleği adında bir iblis çıkar. Tövbe estağfurullah ve benzeri söylemler birden yapışır insanın yakasına. Yaratık Solomon Kane´i Şeytan´a götürmekle görevlendirilmiştir, zira Kane gaddarlığı ve acımasızlığıyla Şeytan´ın dahi dikkatini çekmiştir. Ama ne kadar katil biri, yağmacı, tecavüzcü ve barbar biri olsa da Kane´i ikna edemez iblis. İyi kavga etmesini bilen silahşör Kane bir kaç kılıç darbesinin ise yaramayacağını anlayarak camdan atlar ve kaçar. Ama artık lanetlenmiştir, eninde sonunda ruhunu asıl ait olduğu sahibine iblisin yorumuyla efendisi Şeytan´a teslime decektir.

Tövbe eden Solomon Kane uzaklarda bir manastırda yıllarca saklanır. Ve o gün gelir baş rahip artık zamanının geldiğini kendilerini terk etmesi gerektiğini söyler yani onu kibarca aralarından kovar. Nereye gittiğini bir tek kendisinin bildiği sisli ve fantastik bir yolculukta insan öldürmeye tövbeli Kane´i haydutlar soyar, döver. Bir süre sonrada aynı güzergahta yol alan Rahip William (Pete Postlethwaite) ve ailesi ile tanışır. Genua´ya doğru yola çıkan aileyle beraber yol almaya başlar. Çevreye hakim Büyücü Malachi (Jason Flemyng)´nin adamları ortalığı yakıp yıkmakta ha bire esir toplamakta atların çektiği üstü açık ama demir parmaklıklarla donatılmış büyükçe bir kafese tıkmaktadırlar. Öldürülenler, ağaçlara çarmıha gerilenler veya asılanların haddi hesabı yoktur. Karanlık ve kötü güçler çevreyi istila etmiş olsa dahi Solomon Kane şiddeti artık reddetmiş, barışsever bir kimliğe bürünmüştür.

Ama Kane´in yaşadığı dünyanın ve kendi ruhunun derinliklerine saklanmış gerçeği kendisini göstermekte gecikmez. Birlikte seyahat ettiği Rahip Williams ve ailesinin üyeleri büyücünün adamlarınca öldürülür kızları Meredith (Rachel Hurd-Wood) esir olarak kaçırılır. Williams ölmeden önce Kane yemin ettirir kizini ne pahasına olursa olsun bulacağına dair. Rahip kızını buldugunda lanetlenmis ruhunun temizleneceği sözünü ölmeden verir. Solomon Kane´de buna mukabil tövbesini ve vücuduna kazıttığı sembolleri ve anlamlarını unutur ve yolda tanıdığı rahibe ölmeden söz verdiği kızı bulur, kötüyü yener.

11.05.2010

 

Vorheriger ArtikelMevsim Değişirken
Nächster ArtikelEdebiyatçının Siyaseti

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular